Skocz do zawartości

Co na montaż EQ3?


David

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Posiadam montaż EQ3 (albo to jest EQ4, nie wiem) firmy Soligor na aluminiowym statywie (tu jest fotka tego statywu http://astroamator.republika.pl/moj%20sprzet/Soligor.htm ) i chciałbym na nim posadzic jakiś teleskop. Myślę nad jakimś refraktorem i raczej do planet niż do DS. Aczkolwiek mam mozliwosc wyjazdow poza miasto samochodem...

Nie wiem jednak, jakiej maksymalnej apertury refraktor mogę posadzic na taki montaż? Zauważyłem, że refraktory 102/1000mm sprzedawane są na EQ3 (oraz Newtony do 150mm). A czy coś wiekszego - np. refraktor 120/1000mm lub 127/1000 nie będzie za ciężki na ten montaż? Bo i o takiej tubie też myślę... Biorę pod uwage również wykonywanie zdjęc kamerką CCD.

A może jakieś inne propozycje, co moglbym postawic na tym moim statywie? Może jednak lepiej kupic cos mniejszego, co bedzie przy okazji latwiejsze w transporcie "w plener", moze jakiś 90mm refraktor??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co możesz na tym powiesic, ale przekopiuje ci opis tego montażu z celesti, może ci pomóc.

 

Eq3-2 znany jest pod nazwami CG4 a czasem nawet eq4(ale to troszkę naciągane…) Jest to pierwszy który posiada miejsce na lunetkę polarna. Godny polecenia, w miarę stabilny, a jednak jeszcze na tyle lekki aby można było go zapakować do plecaka. Da się go używać ze standardowym aluminiowym statywem jednak zaleca się wymianę na TST wtedy gwałtownie rośnie udźwig i sztywność. Jeśli mam stwierdzić co w nim jest złego to tylko statyw, głowica zaskakuje sztywnością. Bez żadnych przeróbek możesz na tym powiesić 3,5kg tubę o długości 70cm- będziesz się cieszyć niewielkimi drganiami. Po wymianie statywu i małym tuningu , szaleństwie smarowania i wymieniania podkładek swobodnie można na tym wieszać teleskop o masie do 7kg o długości 1m. Można się także pobawić w jakieś foto ale to dopiero po tuningu. Takim aparacikiem z obiektywem do 300mm i czasie od 100sek. Ale najpierw trzeba go wyposażyć w napęd (najlepiej dwóch osiach), niestety ten firmowy troszkę nierówno prowadzi więc jak chce się bawić w foto to samemu trzeba kombinować z silniczkami…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Takim aparacikiem z obiektywem do 300mm i czasie od 100sek. Ale najpierw trzeba go wyposażyć w napęd (najlepiej dwóch osiach), niestety ten firmowy troszkę nierówno prowadzi więc jak chce się bawić w foto to samemu trzeba kombinować z silniczkami…

 

Na oryginalnym montku , z oryginalnym napędem (0 modyfikacji) da się coś takiego

 

amerykabrzegkopia.jpg

 

m331flat.jpg

 

m101ccopy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info. Czyli, wg tego opisu, nie ma sensu wieszac na ten statyw refraktora dluzszego niz 75cm i ciezszego niz 3,5kg. Chyba to trochę przesadzone jest? bo na EQ3 bywają refraktory 102/1000mm w sprzedaży... W takim razie odpuszczam 120mm i skupie sie nad wyborem czegoś o kalibrze 90mm (moze w dalszej przyszlosci pozwolę sobie na wiekszego Newtona...)

I tu mam kolejną prosbe o radę: znalazlem dwa takie refraktory: Bresser Messier R-90 OTA ( http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2741 ) oraz Sky-Watcher (Synta) SK909EQ2 ( http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...09eq2,d816.html ). Ten drugi, mimo podobnej a nawet niższej ceny, oferuje dodatkowo statyw EQ2 - moglby mi sie przydac jako drugi statyw pod lornetkę. Tylko dlaczego Synta wychodzi tak taniej? Mozna chyba wnioskowac, że Synta jakosciowo ustepuje Bresserowi? A może ten EQ2 nic nie jest wart? :) Czy też oba dysponują podobną jakosciową optyką a Synta jest poprostu w okazjonalnej promo? :)

PS. Przepraszam za taką ilośc pytan, ale mam ogromne zaleglosci w sprzęcie astro a nie chcialbym kupic bubla...

 

noxili - te zdjecia wykonales sprzetem na EQ3? A co to był za sprzęt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info. Czyli, wg tego opisu, nie ma sensu wieszac na ten statyw refraktora dluzszego niz 75cm i ciezszego niz 3,5kg. Chyba to trochę przesadzone jest? bo na EQ3 bywają refraktory 102/1000mm w sprzedaży...

 

Wydaje mi się że trochę może byc trochę przesadzone. Zawsze warto zostawic jakiś zapas.

 

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...09eq2,d697.html

 

Ta tuba jest chyba cięższa a jest na Eq-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.