Skocz do zawartości

Synta 8" czy Celestron omni xlt 150


kamas248

Rekomendowane odpowiedzi

No więc jestem na kupnie mojego pierwszego teleskopu. Kwota jaką mogę na niego przeznaczyć to maksymalnie 2000 zł. Zastanawiam się nad Syntą 8" lub Celestronem Omni xlt 150. Na wszystkich forach chwalą tę Syntę 8". Faktycznie ma ona lepsze parametry niż celestron ( przede wszystkim o 5 cm większą średnicę zwierciadła) a kosztuje prawie 600 zł mniej. I tu pojawia się moje pytanie - skoro celestron jest znacznie droższy to co wyróżnia go na tle synty 8" ? W czym ta synta jest "gorsza" od niego ? Czy to kwestia tylko innego montażu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu pojawia się moje pytanie - skoro celestron jest znacznie droższy to co wyróżnia go na tle synty 8" ? W czym ta synta jest "gorsza" od niego ? Czy to kwestia tylko innego montażu ?

Tak, to kwestia montażu. Paralaktyk (tu CG-4) kosztuje (ile tam śrubek, nakrętek i innego żelastwa), a dobson to najprostszy montaż azymutalny (widłowy) wykonany z deski lub sklejki - stąd ta różnica w cenie.

048.jpg

na obrazku powyżej (zrut ekranu z oferty DO) widać, że w tej cenie kupisz Newtona 25 cm na dobsonie lub 15 cm na paralaktyku - tu czasem jest dylemat, czy jak największe lustro, czy paralaktyk z mikroruchami .....

 

MK

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamas248 , jakiś czas temu miałem podobny dylemat i wątpliwości. Wszyscy (prawie) zgodnie zalecają Synte 8", ja jednak wybrałem Omni XLT 150. Dlaczego?

 

Po pierwsze rozmiary Synty 8", a co dopiero 10" oznaczają dla mnie, że na 99% nie byłbym jej wstanie upchać do mojego auta. A już na 100% nie w taki sposób aby ją bezpiecznie przewozić, natomiast obserwacje z balkonu i tak nie są owocne na tyle o ile bierzemy pod uwagę, że to balkon w środku niedużego miasteczka (przynajmniej mojego).

 

Luster i co się da zobaczyć nie porównuję bo nie mam podstaw. Mogę jedynie powiedzieć, że zabawa z Omni XLT 150 jest przednia dla początkującego jak ja i widoki robią na mnie wrażenie.

 

Do tego kolejny czynnik przemawiający na korzyść Celestrona w moim wypadku to możliwość zainstalowania napędu jako, że stopniowo mam zamiar spróbować podstaw astrofoto, (czy to samym obiektywem czy teleskopem). A za jakiś czas jak już będzie planowane auto kombi zacznę zmierzać ku 8" ale także Celestrona ;) tylko, że na CG5 GoTo. Ale to tak w przyszłości.

 

Kończąc chciałem powiedzieć, iż zgadzam się z wyczytanym gdzieś w sieci zdaniem, że: Synta 8" to perfekcyjny wybór dla kogoś kto jest w pełni świadom dlaczego ją wybiera.

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.