Skocz do zawartości

Kilka problemów z moim Setupem


Metatron

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Nowy setup, nowe problemy.

 

Mianowicie jestem zaniepokojony dość mocno wyróżniającym się pasem w górze kadru, pas ten wyłania się przy długich ekspozycjach.

Myślę, że problem delikatnie występował również przy mojej 200mm lecz był dużo mniejszy i delikatniejszy.

 

Przy Orionie ten pas jest dużo bardziej widoczniejszy oraz dużo większy.

Napiszę tu, że jak przy 200mm i Orionie używam osłony przeciwsłonecznej (Chciałbym by to był tego typu problem) ale obawiam się, że nie ma to najmniejszego wpływu.

 

Pasek ten występuje zawsze na górze i zawsze jest taki sam, poniżej zdjęcie

a250365785.jpg

 

 

Kolejny problem to bardzo duża krzywizna pola, z flattenerem WO III powinno być raczej mniejsze, a tu mogę śmiało napisać że lewa strona leci masakrycznie, gdy dół, góra oraz prawa strona nie są takie tragiczne, poniżej zdjcia:

Lewy górny Crop 25%

f50088a896.jpg

 

Prawy górny Crop 25%

57fbe8e1e7.jpg

 

 

Proszę a jakiekolwiek wskazówki

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o krzywizne pola to sprawdzilbym przede wszystkim osiowosc zamocowania wszystkich elementow (obiektyw, flatener, matryca). Na pewno cos z tym jest nie tak. Gdyby to byl tylko problem flatenera, to gwiazdki rozjezdzalyby sie symetrycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pierwszym zdjęciu flatem powinieneś się pozbyć tego paska, bo i winietowanie masz spore i niecentralne,

jest taki programik: http://www.ccdware.com/products/ccdinspector/ jest w wersji trial, możesz sprawdzić winietowanie, kolimację i krzywiznę pola bardzo precyzyjnie,

drugie to najprawdopodobniej efekt luźnego (nieosiowego) wyciągu, możliwe że jest za bardzo obciążony i po prostu wymiękł, może krzywo zacisnąłeś flattener w wyciągu, ale to może być również efekt rotacji pola, jeżeli są to długie expozycje

(aa tyle że na drugim zdjęciu, gwiazdki nie były pojechane wzdłuż przekątnej, skoro to jest lewy górny róg) więc to jednak nie rotacja, tylko nieosiowość sprzetu, tak jak już napisał misiekc

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Faktycznie górna śrubka od wyciągu nie była dokręcona dostatecznie i wyciąg był przechylony w dół.

Aktualnie wyciąg dosunąłem do tuby i dokręciłem śruby mocno jednak z wyczuciem

 

Dziękuję, mam nadzieję, że będzie dużo lepiej, jednak sprawdzę to dopiero za trzy miesiące.

Zakupiłem również programik (filtr do PS) Astronomy Tools for Elements v. 1.6 więc przez trzy miesiące będę się szkolił w obróbce na starym materiale i mam nadzieję, że Wasze oczy nie dostrzegą już na moich fotkach szumów, gradientu

 

Pozdrawiam i dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.