Skocz do zawartości

Sezon Huraganów na Północnym Atlantyku rozpoczety


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

Jako że sezon huraganów na północnym Atlantyku rozpocząl się 1-szego czerwca, myślę że warto jest rozpoczać wątek traktujący o tym fascynujacym zjawisku. Sam się zaraziłem tym fenomenem pogody pracując na statku i wiedza o huraganach i umiejetność przewidywania ich ruchów była niezbędna by bezpiecznie nawigować i dopłynąć do celu. Prognozowanie pogody nigdy nie jest idealne i sam się o tym przekonałem gdy na Zatoce Meksykańskiej podzas nocnej wachty ciśnienie zaczęło spadać w tempie 10 hpa na godzine z 1010 na 980. Na szczęście był to tylko silny sztorm tropikalny( wiatr około 60 mph), lecz niewiele brakowało byśmy znależli się w centrum rozwijajacego się huraganu (gdzies mam filmiki pokazujące wielkość fal, postaram się odnaleźć i pokazać jak to wygląda naprawdę).

 

Wracając do tematu, obecnie kraje narażone na destruktywne efekty działania huraganów wydają miliony dolarów na badania i projektowanie systemów przewidywania/prognozowania huraganów. Jednym z lepszych źródeł z których korzystam obserwując sytuacje na Atlantyku jest amerykański National Weather Service / National Hurricane service: http://www.nhc.noaa.gov

Mozna tam znaleźć niezliczoną ilość informacji o bieżacej sytuacji, prognozach i danych z lat poprzednich. Dla przykładu tak wyglądała trasa huraganów w poprzednim roku:

 

2008atl.jpg

 

Jak narazie w tym roku mieliśmy tylko jedna depresję tropikalną z wiatrami do 39 mph, która z racji nietypowego miejsca pojawienia się (normalnie o tej porze roku pierwwsze huragany rodzą sie u zachodnich wybrzeży Afryki) nie przerodziła się w sztorm tropikalny czy huragan.:

 

AL012009_5W_001_0.gif

 

Jednym z wielu czynników pozwalajacych na rozwój i podtrzymanie huraganów jest bardzo ciepła woda (pow 27 st do głębokości 50m) a takiej nie było w miejscu utworzenia się Depresji One:

 

20.jpg

 

Co roku próbuje swoich sił w przewidywaniu i notowaniu pozycji huraganów. Do tego celu używam:

 

- analiza temperatury wody: http://www.nhc.noaa.gov/aboutsst.shtml

- obrazów satelitarnych : http://www.nhc.noaa.gov/satellite.shtml

- analizę ciśnienia: http://www.nhc.noaa.gov/tafb/surface_latest.pdf

- mapa do nanoszenia pozycji: http://secoora.org/classroom/hurricane/atl...cking-chart.pdf

 

Warto przy tym podać jakie sa warunki powstania huraganu:

 

- temperatura conajmniej 27 st do głebokości 50m by dostarczyć odpowiednią ilość ciepła/mocy do huraganu (mapki z temperaturami)

- stan atmosfery pozwalajacy na odpowiednio szybkie chłodzenie powietrza wraz ze wzrostem wysokości. Zazwyczaj jest to zbiorowisko chmur burzowych, pobierajace energię w postaci ciepła z oceanu i przy innych sprzyjajacych warunkah, przekształcajace się w większy system burzowy, ewentualnie huraganowy (zdjecia satelitarne)

- wilgotne powietrze do wysokości 5km

- conajmniej 500 km od równika, by pozwolić sile Coriolisa zakrecic systemem burzowym

- niskie wartości prędkości pionowych wiatrów - do 10 m/s

- często huragany powstają w miejscu przecięcia sie tropikalnej fali (tropical wave - klina niższego cisnienie) z ITCZ - strefa niższego ciśnienia przyrównikowego- aktualnie ITCZ znajduje się blisko równika na Atlantyku - http://www.nhc.noaa.gov/tafb/surface_latest.pdf - wiec siła Coriolisa jest za słaba. Inaczej sytuacja wyglada na wschodnim Pacyfiku, gdzie powstanie huraganu jest bardzie prawdopodobne.

 

I jeszcze podstawowe wiadomości o zasadach ruchu huraganów:

 

- zazwyczaj powstające huagany w niższych szerokościach geograficznych poruszają się wolno (5-10 mil/godz) na zachód.

- w miarę wzrostu szerokości, system przyspiesza (10-20 mil/godz) i zmienia keirunek na północno zachodni, północny i północno wschodni

- nawet najsilniejszy huragan nigdy nie wygra ze słabym wyżem, będzie się poruszał po jego obrzeżach

- napotkany ląd obniża siłę huraganu i zaburza jego kierunek, gdyż dopływ ciepła z oceanu jest odcięty - http://www.srh.noaa.gov/srh/jetstream/trop...ds_320x240.mpeg - widać jak huragan wpadając na półwysep Jukatan zwolnił, lekko osłabł i zmienił kierunek, warto tez zauważyć, jak temperatura wody za huraganem opadła, gdzyż całe ciepło zostało wyssane

- obecność innego systemu huraganowego w okolicy powoduje totalną niprzewidywalność ruchu. system, może się zatrzymać, zrobić pętlę lub nawet zawrócić

- wejście huraganu nad ląd lub chłodniejszą wode powoduje szybkie obumieranie systemu.

 

Wszystktie wspomniane oraz wiell innych czynników sprawia, ze przewidywanie huraganów jest nizwykle trudne, ale jednocześnie bardzo fascynujące.

 

Obecny rok prognozowany jest z normalną ilością huraganów - do 14 powaznych systemów sztormowych z 7 huraganami włącznie. Dla porównania w roku 2005 było aż 28 systemow sztormowych , w tym 15 huraganów.

 

Zapraszam wszystkich do wsoólnych obserwacji tych niesamowitych tworów natury.

 

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest słaba 30% szansa na powstanie systemu sztormowego:

 

atl_overview.gif

 

Temperatura wody w tym rejonie wynosi ponad wymagane 27 st:

 

atl_anal.gif

 

oraz parowanie wody w tym rejonie jest bardzo wysokie co pozwala na powstanie systemu burzowego:

 

wv_l.jpg

 

link do animacji: http://www.ssd.noaa.gov/goes/east/carb/loop-wv.html

 

Brak fali tropikalnej w pobliżu i bliskosc lądu może jednak nie pozwolić na rozrosnięcie się systemu do huraganu. będę na bierząco uaktualniał sytuację.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ciekawy wątek powstał, a na oceanie cisza. Nie tylko Atlantyk, ale i Pacyfik nie ukazuje swojego groźnego potencjału. Potwierdzeniem nietypowej sytuacji jest artykuł z http://www.twojapogoda.pl/

 

Niepokojąca cisza zapanowała nad światowymi oceanami. Od wielu dni nie narodził się ani jeden cyklon, huragan i tajfun, mimo iż mamy już za sobą oficjalne początki sezonu na te zjawiska zarówno na Atlantyku jak i na Pacyfiku. Najbardziej zaskoczeni są mieszkańcy wschodniej Azji, gdzie sezon tajfunów jest zwykle bardzo aktywny. Nieobecność żadnego z nich już od ponad miesiąca jest dość podejrzana. Ostatnim tajfunem był Chan-hom, który zanikł 11 maja nad wodami Oceanu Spokojnego. Od tego czasu nie narodził się nawet niż tropikalny, nie wspominając już o cyklonie i potężniejszym od niego tajfunie. Chińscy meteorolodzy jeszcze w drugim tygodniu maja uprzedzali, że dwa tajfuny jeden za drugim to wskazówka, że sezon może być aktywny. Jednak długotrwała cisza sprawia, że ich prognozy mogą się nie sprawdzić. Z zaciekawieniem sytuację pogodową nad miejscami, gdzie cyklony rodzą się najczęściej, obserwują też amerykańscy meteorolodzy. Jednak ani nad gorącymi wodami Zatoki Meksykańskiej, ani też nad okolicami Wysp Karaibskich nie ma ani jednej chmury burzowej, która wykazywałaby skłonność do przeistoczenia się w cyklon. Na wodami Atlantyku cyklonu ani też huraganu od początku 2009 roku jeszcze nie było. Pod koniec maja mieliśmy natomiast do czynienia z niżem tropikalnym, który przeszedł z dala od wschodniego wybrzeża USA. Jeszcze dziwniejsza sytuacja ma miejsce na wodach wschodniego Pacyfiku, gdzie podczas sezonu cyklony i huragany zwykle docierają nad zachodni Meksyk. Chociaż tegoroczny sezon rozpoczął się tam 15 maja, to jednak nie narodził się ani jeden niż tropikalny, cyklon i huragan, a dzisiaj przecież mija miesiąc od tego dnia. Jeśli dziś nie pojawi się cyklon, to będzie to pierwszy od 14 lat przypadek, kiedy pierwszy cyklon narodził się później niż w dniu 15 czerwca.

 

pozdrawiam

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Na Atlantyku nadal cisza. Wg kalendarza sezon jest w pełni, ale jak narazie pusto na horyzoncie.

Dziwne, bo woda ma już na dużym obszarze temperaturę powyżej 27 stopni, a ogólna temp. nie odbiega od średniej wieloletniej:DIFF220709.gif TEMP220709.gif

 

Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w roku 2004 gdzie pierwszy huragan (Alex) pojawił się dopiero 31 lipca, ale następne huragany były bardzo aktywne (Charley, Frances, Ivan i Jeanne), które przyniosły wiele ofiar w ludziach i strat materialnych. Załaczam parę ciekawych zdjęć tego niesamowitego tworu natury (huragan Ivan) z ISS:

IVAN.jpg 65011main_ISS_ivan_0911_full.jpg 65076main_ISS_ivan_0913_full.jpg

IVAN2.jpg

źródła:

http://www.camex4.com/photo0184.html

http://www1.nasa.gov/vision/earth/lookingatearth/frances_ISS.html

http://www.trackingthetropics.com/ivan.html

http://www.nhc.noaa.gov/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Połowa sezonu za nami, czas na male podsumowanie.

 

Sierpień - 4 systemy się wytworzyły w tym miesiacu, jeden z nich osiagnął status huraganu. Średnia dla sierpnia wynosi 4 systemy (w tym 2 huragany i jeden silny huragan). odnośnie średniej energii zakumulowanej w systemach sierpień był około 30% powyżej średniej (głównie poprzez siłe huraganu Bill)

Pierwszy huragan pojawił sie rekorodwo późno.

 

Liczba ofiar sierpniowych huraganów:

NAME DEATHS

--------------------------------------------------------------

TS ANA - 0

MH BILL - 2

TS CLAUDETTE - 0

TS DANNY - 1

 

Poniżej szczegóły wszystkich sierpniowych plus dotychczasowych systemów. Polsecam szczególnie zdjęcia satelitarne, które bedac dość dużymi plikami moga się długo otwierać, ale warto poczegać. Piekne "Oko" widac zarówno przy Bill'u i jaki i u Fred'a

 

Sztorm tropikalny Ana.

Czas trwania - 11-17 sierpnia

Max. wiatr - 65mph

min. ciśnienie - 1004hPa

Uwagi - jeden z 3 systemów aktywnych na Atlantyku 16 sierpnia http://images.spaceref.com/news/2009/378987main_20090817_GOES-la.jpg

Zdjęcie - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e1/TD2_aug_12_2009_1335Z.jpg

Trasa - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Ana_2009_track.png

 

Huragan Bill (4 kategoria)

Czas trwania - 15-24 sierpnia

Max. wiatr - 135mph

min. ciśnienie - 943hPa

Uwagi - jeden z 3 systemów aktywnych na Atlantyku 16 sierpnia http://images.spaceref.com/news/2009/378987main_20090817_GOES-la.jpg

- system dotarł do Europy jako głeboki niż - http://www.nhc.noaa.gov/storm_graphics/AT03/refresh/AL0309W5_NL+gif/144112W5_NL_sm.gif'>http://www.nhc.noaa.gov/storm_graphics/AT03/refresh/AL0309W5_NL+gif/144112W5_NL_sm.gif

Zdjęcie - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ab/Bill.A2009231.1415.250m.jpg

Trasa - http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bill_2009_track.png

 

Sztorm tropikalny Claudette

 

Czas trwania - 16-18 sierpnia

Max. wiatr - 50mph

min. ciśnienie - 1006hPa

Uwagi - jeden z 3 systemów aktywnych na Atlantyku 16 sierpnia http://images.spaceref.com/news/2009/378987main_20090817_GOES-la.jpg

Zdjęcie - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e0/Claudette_2009_approaching_Florida.jpg

Trasa - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d9/Claudette_2009_track.png

 

 

Sztorm tropikalny Danny

 

Czas trwania - 26-29 sierpnia

Max. wiatr - 60mph

min. ciśnienie - 1006hPa

Zdjęcie - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/Tropical_Storm_Danny_2009-08-28_1540Z.jpg

Trasa - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8e/Danny_2009_track.png

 

 

 

Sztorm tropikalny Erika

 

Czas trwania - 1-3 wrzesień

Max. wiatr - 60mph

min. ciśnienie - 1004hPa

Zdjęcie - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/49/Tropical_Storm_Erika_2009-09-03_1510Z.jpg

Trasa - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Erika_2009_track.png

 

 

 

 

Huragan Fred (3 kategoria)

Czas trwania - 7-12 Września

Max. wiatr - 120mph

min. ciśnienie - 950hPa

Uwagi - jeden z 3 notowanych duzych huraganów na wschów od połudnka 35W, trasa systemu utworzyła ładną pętelkę

Zdjęcie - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d7/Hurricane_Fred_2009-09-09_1250Z.jpg

Trasa - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6d/Fred_2009_track.png

 

 

 

I jeszcze trasa wszystkich dotychczasowych huraganów na jednej mapie: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/da/2009_Atlantic_hurricane_season_summary_map.png

 

 

źrófdła - http://www.nhc.noaa.gov/ , http://en.wikipedia.org/wiki/2009_Atlantic_hurricane_season

 

pozdrawiam

 

Adam

Edytowane przez bamus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.