Skocz do zawartości

Co może spaść z nieba ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam w sezonie ogórkowym.

Wczoraj o 20:00 w Parku Bródnowskim bęcnął o chodnik metr ode mnie taki cudak: wielkość m/w jak gołębie jajko (na podstawie ilości odłamków) jednolicie czarny, struktura pumeksu (bardzo brudził palce), gęstość ciut większa od pumeksu. W pierwszym momencie spojrzałem w pobliskie krzaczory za jakimś dowcipasem ale stwierdziłem, że rozbryzg jest m/w koncentryczny, co sugeruje spadek pionowy i energia pacnięcia za duża na rzut ukośny człowieka, m/w jak przy spadku swobodnym z dużej wysokości. Spojrzałem w górę szukając potencjalnych sprawców i zobaczyłem

- kilka srok (ale nie widziałem dotąd srok latających na paliwo stałe i z dopalaczami w d...ch)

- pasażera na wysokości podróżnej, zostawiającego 4 smugi kondensacyjne, który wcześniej przeciął zenit i odleciał już od niego ca 45°.

Podejrzenie co do 2-go sprawcy m/w trzyma się kupy bo prędkość spadku takiej grudki w powietrzu to ok. 100 m/s = 360 km/h a 45° oddalenia od zenitu daje prędkość poziomą ≈ prędkości spadku. Jednak ewentualny "zrzut" nie jest z zenitu bo ma Vp=V samolotu, którą musi wytracić. Można więc z grubsza przyjąć prędkość samolotu ≈ V spadku x2 czyli ≈ 720 km/h, co jest zgodne z rzeczywistością. Ale jest też argument na "nie": Zabrałem 3 największe grudki; 2 mniejsze z nich rozpadły się w palcach z taką łatwością, że gdyby to był zrzut z 10-ciu km, to całość rozbiłaby się w pył, a tu największa ok. 12 mm-owa grudka pozostała cała.

W życiu nie widziałem z bliska wylotu silnika turboodrzutowego, ale nie ma tam chyba nagaru, który mógłby się urwać jak z tłumika lub rury wydechowej trabanta. Zna ktoś ten temat bliżej?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.