Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


xserxses

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze o porade trzy teleskopy i ktory wybrac do:

1.niebo - mozliwie najwiecej

2.góry - wiec ma byc mobilny

3.ogolnie przyroda (niewazne kto co ma na mysli moga byc wilki w bieszczadach)

 

Mam na mysli:

1) Astromastera 90EQ - za nim przemawia stalowy statyw EQ i cena, jezeli optyka i wyposazenie jest podobne jak Skywatchera to sklanialbym sie za nim http://www.adorama.com/CNAM90EQ.html

2) Sky-watcher zdaje sie ze typ na "polski" to SK909AZ3 http://www.adorama.com/SKWS11930.html

czy tez moze??

3) Sky-master 1309 EQ2 http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=21_40&products_id=406

z tym że:

1) z powodu kregoslupa dlugo nie postoje a pierwsze dwa moge ustawic na balkonie a siedziec sobie w pokoju na łóżku i to jest ich najwiekszy plus

2) nie wiem czy ogladanie nieba mnie wciagnie i czy nie jest to "slomiany" zapał wiem natomiast ze najwiecej zobaczylbym na nr.3 ale ma on mniejsza chyba mobilnosc ciezej byloby zmusic go do mojej raczej pozycji siedzacej i chyba do patrzenia jak muchomor rosnie gorzej sie nadaje

3) mam na to okolo 200$ czyli 600 zeta - granica nieprzekraczalna jak na razie (patrz punkt 2 chyba ze mnie gwiazdy "oswieca" to beda nastepne posty) dlatego tez taki wybor

4) lornetke juz mam

5) co byloby dobrze dokupic zwlaszcza w stanach dopuki mam taka mozliwosc ze ktos mi to przywiezie cena/jakosc tez jest wazna

Z gory dzieki za podpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 2. i 3. To zdecydowanie lornetka, którą już masz. Każda luneta obserwacyjna bedzie wymagała niestety statywu. W dodatku nie poogladasz nią szybko przemieszczającej się fauny, m. in. ze wzgledu na małe [w stosunku do lornetki] pole widzenia. Stosowanie do tych celów teleskopów astronomicznych to z małymi wyjątkami też pomyłka.

 

Ad.1. Niestety nie da się tak, jak sobie to wyobrażasz. Próba obserwacji przez otwarte okno lub drzwi balkonowe skończy się spektakularną porażką [poczytaj na www.celestia.pl "Jak obserwować", zrozumiesz dlaczego]. Niestety, trzeba wystawić własne 4 litery na zewnatrz, usiąść możesz przecież na krześle, ideałem jest regulowany stołek czy krzesło. Na wyjazdy ludzie czesto biora składane stołki/krzesła wędkarskie -bo małe, lekkie i składane.

Z tych trzech modeli, co wymieniłeś, poleciłbym Ci refraktor 90/900AZ lub tego Newtona 130/900EQ2. Pierwszy jest b. prosty w obsłudze i lekki, można go też [stacjonarnie i na wypadach samochodowych] użyć z powodzeniem do obserwacji naziemnych. Przez Newtona zobaczysz więcej na niebie, bo jest po prostu sporo wiekszy, co ma wpływ na osiągi. Trochę ograniczać Cię będzie nieco za delikatny montaż w tym teleskopie i bardziej skomplikowana obsługa [o naziemnych obserwacjach zapomnij]. W sumie, jeśli nie wiesz, czy astronomia to coś dla Ciebie,zacznij od tej 90-tki. Tylko nie spodziewaj się widoków jak ze zdjęć z Hubble'a [w obu przypadkach,większym sprzętem z resztą też]. Licz się też z tym, że obserwacji nieba trzeba się nauczyć, co bedzie wymagało pewnego wkładu pracy [i jakiejś mapki nieba czy atlasu też]. Służymy radą podczas pierwszych bojów.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.