Skocz do zawartości

obserwacja Marsa


Anakonda33

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Dziś rano od godz. ok 4.40 w Londynie próbowalem obserwować Marsa poraz pierwszy z Synty 8" i wyobrażałem sobie, że powinienem zobaczyć trochę więcej. Jedyne co widzialem wyglądalo jak mociej świecąca gwiazda i nawet nie moglem stwierdzić na 100%, że widzę czerwonawy jej kolor. Nie jestem jeszcze doświadczonym Astroamatorem ale sprawdziłem w stellarium połozenie Marsa i wiedziałem gdzie on jest. Nie byłem pewien pewien czy napewno jest to on więc obserwowałem jeszcze drugi jasny obiekt,który był w pobliżu i mógłby to być Mars( wydaje mi się że była to Alhena w Bliźniętach) i tak samo nic specjalnego nie zobaczyłem. Czy robiłem coś źle? Czy może poprostu nie trafiłem Na Marsa. Jak powinien wyglądac Mars z 8" Synty, czy powinienem widzieć trochę więcej jak np. powierzchnię itd?

 

Drugie pytanie dotyczy dziwnych obiektów na niebie z dzisiejszego rana z godz. 5.20. Lecialy one tak jakby w szyku ze zachodu na wschód no może lekko z pn. zach na pł.wschód. Leciały dość szybko i były bardzo jasne. Z początku myślałem, że to samolot i próbowałm zlapać je w telepie ale nie udało mi się, ale w szukaczu 9x50 widziałem, że to nie samoloty. Co to mogło być?Czy były to te słynne amerykańskie satelity szpiegowskie ,które czasami latają trójkami?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obiekt który obserwowałeś mrugał, to na 100% nie widziałeś Marsa ;). W jakich powiększeniach obserwowałeś? Już w powiększeniach około 50-70x widać wyraźnie, że Mars to nie gwiazdka tylko malutka tarczka :) Jeśli znajdziesz Marsa, to w Syncie 8" i polskim seeingu, wątpie byś zaobserwował jakiekolwiek szczegóły na planecie przy obecnych rozmiarach jego tarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obiekt który obserwowałeś mrugał, to na 100% nie widziałeś Marsa ;). W jakich powiększeniach obserwowałeś? Już w powiększeniach około 50-70x widać wyraźnie, że Mars to nie gwiazdka tylko malutka tarczka :) Jeśli znajdziesz Marsa, to w Syncie 8" i polskim seeingu, wątpie byś zaobserwował jakiekolwiek szczegóły na planecie przy obecnych rozmiarach jego tarczy.

 

Ani jeden ani dugi obiekt nie mrugał ale coś mi się wydaje, że chyba nie wycelowałem w Marsa bo rzeczywiście powinienem wtedy wiedzieć, że to jest ta planeta a nie coś innego. Obserwowałem w powiększeniach od 46 do ok 150 więc powinienem coś zauważyć.

A jak się sprawa ma do drugiego pytania o obiektach, które widzaiłem/ Ktoś wie co to mogło byc?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marsa jako kulę bez problemu widać w mojej Syncie 6" przy pow 48. Anakonda: Znajdź w bliźniętach okolice m35 i obok będzie jasna "gwiazda" (najjaśniejsza niedaleko m35) załaduj 10mm wyceluj w nią i jak będziesz widział tarczke to znaczy że to Mars.

Co do obiektów była dyskusja o satelitach szpiegowskich w dziale "Obserwacje astronomiczne" i tytuł "Ile najwięcej widziałeś satelitów na niebie w tym samym czasie" coś takiego.

 

Pozdrawiam i mam nadzieje że jakimś cudem mnie zrozumiałeś

Kacper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.