Skocz do zawartości

jak ustawia się współrzędne w teleskopie?


sonickx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszyskich miłośników astronomi.

jestem początkującym w tej dziedzinie i nie dawno kupiłem teleskop Sky Watcher 1309EQ. Mam wielkie pyatnie... Jak ustawic współrzędne obiektów w teleskopie? wiem która oś jest która, ale nie wiem jak ustawiś współrzędne w osi RA i DEC. Bardzo proszę proszę o pomoc i skomentowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej poczytaj sobie o układach współrzędnych równikowym I i II. Na niebie są współrzędne równikowe II (rektascensja i deklinacja), a teleskop pracuje w układzie równikowym I (kąt godzinny i deklinacja). Różnią się one przede wszystkim tym, że układ równikowy II jest "przyczepiony" do nieba (nie na stałe wbrew pozorom, dlatego atlasy nieba są robione na konkretne epoki), a równikowy I jest związany z obserwatorem i każdy obserwator ma swój własny układ współrzędnych równikowych I.

 

W skrócie robi się to tak, że ustala się tzw. czas gwiazdowy (czyli rektascensję gwiazd górujących w danym momencie) i odczytuje się współrzędne obiektu. Jeśli już to wiemy, to:

 

kąt godzinny (oznaczany przez "t") = czas gwiazdowy - rektascensja

 

i to ustawia się na teleskopie. Deklinacja jest tak samo zdefiniowana w obu układach i tutaj nic nie trzeba zmieniać, wystarczy ustawić.

 

Ale można obejść te obliczenia w ten sposób, że ustawia się teleskop na jakiś jasny (bo łatwy do ustawienia) obiekt, odczytuje się z tablic współrzędne tego obiektu, potem odczytuje się współrzędne drugiego obiektu, który tak naprawdę chce się oglądać. Następnie trzeba odjąć jedno od drugiego i przesunąć teleskop o wyliczoną różnicę współrzędnych. Jeśli montaż jest prawidłowo ustawiony (czyli jego oś jest skierowana równolegle do osi ziemskiej), to w okularze powinno się pokazać to, co trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.