Skocz do zawartości

majer

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  802
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

420 Good

O majer

 • Tytuł
  Wega
 • Urodziny 11.02.1977

Kontakt

 • Strona WWW
  http://gallery.astronet.pl/index.cgi?389
 • Facebook / Messenger
  9047486
 • Skype
  ariel_majcher

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  poza astronomią brydż i inne rozrywki intelektualne
 • Sprzęt astronomiczny
  Przy sobie MTO 11 CA na montażu SkyViewPro Oriona (EQ5) z napędem.

Ostatnie wizyty

2823 wyświetleń profilu
 1. Dzisiejszy wypad za miasto :)

  Jest na pewno. To jasna mgławica i wystarczy kilka sekund ekspozycji, żeby wyszła na zdjęciu. Tutaj masz zdjęcie z 200 mm, czyli u ciebie będzie troszeczkę mniejsza.
 2. KONKURS AstroCamera

  Niestety słabo widzę tekst i nie da się czytać:
 3. Księżyc na tle Ryb

  Szkoda, że nie umieściłeś Księżyca bliżej dolnej krawędzi kadru. Bardzo niewiele brakło, żeby w prawym górnym rogu zmieścił się Uran. Pozwoliłem sobie opisać kilka gwiazd ze zdjęcia. Uran znajdował się wtedy niewiele dalej mniej więcej w kierunku strzałki od gwiazdy HIP7366, niż odległość między nią a gwiazdą HIP7505. Tzn. gwiazdy dzieli dystans 38', zaś Uran był 61' od HIP 7366.
 4. Planety okołopodwójne- nagranie.

  Krowom już stworzyli:
 5. Jowisz 2018

  Ta wartość też chyba nie jest prawidłowa. Nie spotkałem się jeszcze, żeby Jowisz widziany z Ziemi miał tak małą jasność. Applet na stronie "Sky and Telescope" podaje dla tego dnia -1,8, zaś program Starry Night -1,84. Według programu księżyce również były jaśniejsze (Europa 6,1, Io - 5,83, Callisto - 6,48, Ganimedes - 5,43). I -- jak już się czepiam -- "Ganymede", a nie "Ganimede". Sprawdziłem, że takie jasności podaje Stellarium, więc chyba z tego programu je wziąłeś. Jak widać nie ma co im wierzyć, zwłaszcza, że np. jasność Marsa dla tego dnia podają +1,6, a inne źródła +1,4., Merkurego - -0,16, względem -0,30 (heavens-above - -0,2, ale tu też często jest inaczej, niż gdzie indziej), Saturna +0,7, względem +0,5. Ja sam programowi Starry Night (do Stellarium zaglądam rzadko) też nie zawsze wierzę i np. jasności planetoid, komet, czy innych tego typu ciał sprawdzam gdzie indziej.
 6. VV CEPHEI

  Może warto dodać, że kolejne zaćmienie właśnie trwa (od 4 sierpnia 2017 do 16 maja 2019, środek 18 czerwca 2018). Tutaj znalazłem prezentację na ten temat. Być może uda mi się znaleźć też krzywą blasku z poprzedniego zaćmienia, otrzymaną w obserwatorium w Piwnicach. Dołączę ją tutaj. P.S. Zauważyłem po niewczasie, że prezentacja jest dodana w literaturze na pozycji 4.
 7. jasna Vesta w 2018 !

  Do tego, co napisał Limax7 dodam, że warta polecenia jest także strona "The Sky live", gdzie można sprawdzić aktualne położenie wielu planetoid i poczytać informacje na ich temat. O Weście można sobie poczytać tu. Jest tam m.in. interaktywny wykres z odległością do Ziemi i jasnością obserwowaną do końca 2075 roku. Pod spodem zrzuty ekranu wykresów odległości i jasności Westy do 2029 roku, ale na zalinkowanej stronie można go sobie dowolnie powiększać w poziomie i jeździć myszką po nim. Jasność: Odległość od Ziemi: I jeszcze wykonana w programie Nocny Obserwator Janusza WIlanda bardziej szczegółowa mapka położenia Westy, a także Jowisza i Marsa wśród gwiazd w lutym. Punkty odpowiadają położeniu ciał o 5 rano naszego czasu. Łatwo zauważyć, że przez cały miesiąc Westa wędruje mniej więcej 5 stopni na północ od Marsa:
 8. według mnie rozwiązanie to "foton", drugiego też nie ogarniam.
 9. Sprawdziłem, że w Starry Night podają jej jasność na 8,93 magnitudo, w Simbadzie też 8,93 w paśmie V.
 10. Można i tak. Można też w ogóle jej nie regulować, tylko ustawić teleskop na coś jasnego o znanych współrzędnych, a potem odjąć od siebie odpowiednie wielkości i przestawić teleskop o wyliczone wartości. Zwłaszcza, jak teleskop z montażem chowa się po obserwacjach i następnym razem trzeba go ponownie ustawiać. Ale w przypadku Hamala, który ma stacjonarne obserwatorium, lepiej jest wyregulować to sobie raz, a podczas obserwacji sprawdzić czas gwiazdowy, obliczyć kąt godzinny i przesunąć montaż o odpowiedni kąt. Oczywiście teraz wystarczy system "go to", ewentualnie odpowiedni symulator nieba, który sam pojedzie teleskopem gdzie trzeba po kliknięciu w odpowiedni przycisk (ale to też trzeba najpierw skalibrować).
 11. Jeśli na montażu będziesz ustawiać Ra i uda ci się trafić w szukany obiekt, to oznacza, że akurat góruje punkt Barana.
 12. Coś im się chyba potentegowało z kolejnością klatek, bo widać, jak fala najpierw się cofa, a dopiero potem rozprzestrzenia się na zewnątrz.
 13. Raczej kąt godzinny i Dec. Ra jest "przymocowane" do nieba i porusza się razem z nim.
 14. Ksi Puppis

  Układ gwiazd przypomina fragment Korony Północnej, nawet najjaśniejsza gwiazda jest po właściwej stronie. Przydałoby się też zaznaczać, np. w którym kierunku jest północ, ewentualnie wschód/zachód, bo na niebie układ tych gwiazd jest bardziej pionowy, niż poziomy.
×