Jump to content

majer

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  856
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

456 Good

About majer

 • Rank
  Wega
 • Birthday 02/11/1977

Kontakt

 • Strona WWW
  http://gallery.astronet.pl/index.cgi?389
 • Facebook / Messenger
  9047486
 • Skype
  ariel_majcher

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  poza astronomią brydż i inne rozrywki intelektualne
 • Sprzęt astronomiczny
  Przy sobie MTO 11 CA na montażu SkyViewPro Oriona (EQ5) z napędem.

Recent Profile Visitors

3,874 profile views
 1. Wychodźcie na zewnątrz, Jowisz będzie widoczny przez lornetkę!!
 2. Kilka zdjęć wczorajszych słońc pobocznych nad Londynem. Zdjęcia wykonane biedaaparatem z telefonu (choć sam telefon nie jest taki stary, to aparat, a przynajmniej obsługująca go aplikacja, kiepski), więc jakość taka sobie i nie oddaje tego, co było widać gołym okiem. Czasami słońca poboczne były bardzo intensywne, ale ich jasność i wygląd dość szybko się zmienia i uchwycenie najlepszego momentu nie jest takie proste.
 3. Zainstaluj sobie program Occult Watcher. Tam jest wszystko, co potrzeba.
 4. Na blogu pewnego dziennikarza i autora książek można wziąć udział w dyskusji na temat scenariuszy zakończenia serialu. Na tym blogu nie mają funkcji "spojler", więc korzystają ze strony kodującej tekst kodem rot13.
 5. Czy ktoś może sprawdzić dla mnie przebieg granicy brzegówki zety Tauri 19 października? Mój Occult się wysypał i nie ma nadziei na jego naprawę, stąd sam nie mogę tego zrobić.
 6. Nie wiem za bardzo, gdzie przypiąć ten temat, więc proszę o przeniesienie w razie czego. A mam problem z Occultem 4.2.0.3. Może ktoś używa jeszcze starej wersji tego programu i może mi pomóc (pisałem już do Wojtka, burza, ale on niestety nie jest w stanie mi pomóc). Mianowicie: od jakiegoś czasu przy odpalaniu programu pokazywał mi się komunikat, że muszę uaktualnić parametry orbitalne planetoid, które są zapisane w pliku AsteroidElement.dat. W programie jest napisane, jak to zrobić i spróbowałem wykonać instrukcję, ale okazało się, że nowa wersja pliku (można ją ściągnąć stąd: https://asteroid.lowell.edu/main/astorb) różni się od starej, a ja -- przy okazji instalowania Occulta od nowa w nadziei, że ściągnie się nowa wersja tego pliku -- nieopatrznie skasowałem starą wersję pliku i nie mogę przerobić nowej wersji pliku na nową, co by polegało na wycięciu kilku kolumn i zmianę kolejności pozostałych (np. gawkiem). I teraz program po uruchomieniu i kliknięciu czegoś cały czas pokazuje komunikat, że brakuje mu pliku AsteroidElement.dat, tak jak na obrazku: Jak wybiorę Continue, to niby uruchamia się i gdy np. chcę sprawdzić zakrycia Jowisza i wybiorę "plot listed events", to nawet wyświetlają mi się mapki, lecz gdy próbuję zapisać obrazek, to pokazuje mi się znowu unhandled exception... Value cannot be null Parameter name: input": Zauważyłem też, że teraz w interfejsie z wyborem ciał niebieskich, których zakrycie chcę sprawdzić listy obiektów są puste: Pokazuje mi się też komunikat, że brakuje mu pliku UserMinorPlanetElements_Lunar.dat Niestety mój problem polega też na tym, że mam starego kompa z xp-kiem i na razie nie zanosi się na szybką zmianę sprzętu, a najnowsza wersja Occulta jest na kompy 64-bitowe i nie mogę jej u siebie zainstalować. Stąd mam pytanie, czy ktoś jeszcze używa starszej wersji Occulta i mógłby mi gdzieś udostępnić kompatybilną z nim wersję pliku AsteroidElements.dat (i ewentualnie kolejnych potrzebnych)? Ten plik ma ponad 200 MB, więc wysłanie go mailem raczej nie wchodzi w grę.
 7. Myślę, że z tym zdjęciem masz szansę na APOD-a. Oni lubią takie klimaty: promienie przeciwzmierzchu + cień góry + Księżyc (szkoda, że nie w cieniu). Choć niedawno było podobne, odgrzewane.
 8. Nie widziałem obrazka, bo telefon protestuje, ale to nie jest rektascensja, lecz kąt godzinny, czyli współrzędne równikowe I a nie II. Skala się rusza, aby można ją było skalibrować. Powinna być tam blokada, pozwalająca blokować obrót skali po kalibracji.
 9. W dzisiejszych czasach trzeba niestety wyjechać gdzieś za miasto, żeby zobaczyć Drogę Mleczną. Przeszkadza też blask Księżyca. Na ciemnym niebie jej wstęga jest oczywista. Można pomyśleć, że to jakaś chmura. DM najlepiej widoczna jest latem i zimą, gdy jej wstęga góruje około północy. Wiosną i jesienią jest niestety słabo, bo o północy górują jej bieguny. DM szukaj jak tylko się ściemni po południowo-zachodniej stronie nieba od Syriusza, na wschód od Oriona, przez Bliźnięta, Woźnicę, Perseusza po Kasjopeję. Niestety w najbliższych kilkunastu dniach będzie w tym przeszkadzał blask Księżyca. Nie przeszkodzi on za to na razie nad ranem. W godzinach 3-4 DM rozciąga się po wschodniej stronie nieba, mniej więcej od Jowisza i Saturna na południu, poprzez Trójkąt Letni po Cefeusza, Kasjopeję i Perseusza. Tę część Drogi Mlecznej Księżyc zaświetli za jakieś 10 dni, gdy będzie po pełni. Z biegiem czasu wieczorem sytuacja będzie się pogarszać, a rano polepszać.
 10. http://aerith.net/comet/weekly/current.html Tu są informacje na temat aktualnie widocznych komet.
 11. Dodam, że mnóstwo informacji o zakryciach gwiazd (przez Księżyc, planetoidy i planety) można znaleźć na oficjalnej stronie IOTA (czyli International Occultation Timing Association), gdzie jest lista najbliższych zakryć jasnych (tzn. jaśniejszych od chyba 12,5 magnitudo) gwiazd na całym świecie (gdyby ktoś się zastanawiał, gdzie wyskoczyć na urlop). Można stamtąd pobrać program Occult, jest też link do strony Steve'a Prestona o zakryciach planetoidalnych. Znalazłem tam, że niektórzy dziś mogli obserwować zakrycie Syriusza przez planetoidę o jasności prawie 17 mag! Ciekawe wrażenie zniknięcia Syriusza na ponad sekundę. Na dostępnej tam liście zakryć do połowy kwietnia niestety nie przewidują zakrycia jakiejś jaśniejszej gwiazdy w naszej części Europy.
 12. W pierwszej chwili myślałem, że jest napisane "porzygać". Nie podkreśliło się na czerwono?
 13. Może być. Tej nocy sporo tego latało, bo akurat było maksimum aktywności Kwadrantydów, a tych może być wtedy ponad 100 na godzinę.
 14. Łatwo to sprawdzić już teraz, gdyż Jowisz właśnie niedawno wyłonił się z zorzy porannej i jest dostępny przed świtem. A 22 czy 23 stycznia Wenus przejdzie 2,5 stopnia od niego. Oczywiście teraz Jowisz ma wyraźnie mniejszą średnicę kątową niż w czasie opozycji, ale warto spróbować, zwłaszcza, że jego wysokość nad horyzontem podczas górowania nie będzie znacząco większa niż obecnie tuż przed wschodem Słońca.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.