Jump to content

majer

Społeczność Astropolis
 • Posts

  880
 • Joined

 • Last visited

About majer

 • Birthday 02/11/1977

Kontakt

 • Strona WWW
  http://gallery.astronet.pl/index.cgi?389
 • Facebook / Messenger
  9047486
 • Skype
  ariel_majcher

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  poza astronomią brydż i inne rozrywki intelektualne
 • Sprzęt astronomiczny
  Przy sobie MTO 11 CA na montażu SkyViewPro Oriona (EQ5) z napędem.

Recent Profile Visitors

6165 profile views

majer's Achievements

511

Reputation

 1. O czym będzie jubileuszowy wpis Taysona?

  1. Show previous comments  1 more
  2. fornax

   fornax

   :laughing1:

   Moge w kazdej chwili to rzucic, jeśli tylko bede chciał ;)

   O rzucaniu astrofotografii przez  "taysona".

  3. jupiter1969

   jupiter1969

   O jubileuszowym wpisie Tysona.

  4. Herbert West

   Herbert West

   Będzie to ostra jak brzytwa krytyka zdjęcia @wessel. Szykujcie popcorn!

 2. Na stronie IMO (Międzynarodowa Organizacja Meteorowa) piszą, że maksimum aktywności w tym roku przewiduje się 12 sierpnia około 19:30 UT, czyli 21:30 naszego czasu. A zatem jak tylko zrobi się ciemno już będzie ich dużo.
 3. W tym tygodniu także będzie się działo w układzie księżyców galileuszowych Jowisza. W nocy z 29 na 30 lipca od wschodu Jowisza cień Kalisto na tarczy, potem dołączy cień Io i przez ponad 40 minut dwa cienie na tarczy, a po zejściu cienia Kalisto na tarczy zamelduje się Io, a następnie sama Kalisto i przez ponad godzinę cień i dwa księżyce na tarczy.

   

  Natomiast w nocy z 1 na 2 sierpnia jedno z nielicznych w tym sezonie obserwacyjnym możliwe do obserwacji z Polski częściowe zakrycie Europy przez Ganimedesa, mniej więcej od godziny 24 do 2, z fazą maksymalną około 1:05. Pod spodem symulacja tego zakrycia w Stellarium web:

   

  image.png.97ef60d7cd444f3ff83ac6a1501aaf09.png

  1. piotrkusiu

   piotrkusiu

   Może załóż jakiś temat z takimi wydarzeniami. Nie każdy na statusy patrzy

 4. Udało się Marsa dostrzec gołym okiem, czy bez lornetki nie dałoby się?
 5. 4 października bardzo rzadko możliwe do obserwacji zjawisko na Jowiszu: jednoczene przejście cieni Kalisto i Ganimedesa przez tarczę planety bardzo dobrze widoczne z Polski. O zmierzchu Ganimedes na południku centralnym, przed 19 wejście cienia Kalisto, przed 20:30 zejście Ganimedesa, około 20:50 wejście jego cienia i do mniej więcej 23:30 oba cienie na tarczy. Gdzieś o 0:20 zejście cienia Kalisto, gdy Jowisz wciąż 13 stopni nad horyzontem. Zachód Jowisza około 2:10.  Na załączonym obrazku symulacja widoku tarczy Jowisza o 22:00 ze Stellarium. Cień Kalisto po prawej, cień Ganimedesa po lewej. Powinno dać się to dostrzec nawet w lornetce.

  jowisz_2021_paz_04_22_00.png.cc9cbc4ca7054786f82ea38e2a5d3a87.png

  1. Pathfinder

   Pathfinder

   Dzięki.

   To właśnie są informacje dla których tu wchodzę :) 

  2. alinoe

   alinoe

   Zanotowane w kalendarzu.

  3. Alice

   Alice

   Ależ mi przypomniałeś moje dawne obserwacje potrójnego cienia na Jowiszu...

    

 6. Na googlemaps sklep wciąż jest (i jakiś Taurus za szybą):
 7. Proponuję obejrzeć widmo posolonej świeczki (uważając, by nie spalić spektrografu). Sód aż razi w oczy.
 8. Na tym nieco prześwietlonym zdjęciu na prawo od Saturna widać chyba jeszcze dwa księżyce (jeden na pewno, a drugi mam wrażenie, że też jest). Sprawdziłem na stronie Sky and Telescope, że to są Dione (bliżej i bardziej na północ) i Rea (dalej i nieco na południe, wyraźniejsza). Mam wrażenie, że widać też Tetydę po lewej stronie, Enceladusa chyba już nie (ale te starałem się wypatrzeć, jak mi S&T pokazało, że powinny tam być):
 9. https://www.youtube.com/watch?v=6Va6aEbEn5I

   

  Pierwszy filmik przysłał ktoś z naszych 

  1. ekolog

   ekolog

   Trzeba uważać non stop i patrzeć na prawo i lewo trzy razy ;)

 10. To mogła być Konica Super SR. Chyba te były czulsze na czerwień.
 11. Jedna poprawka: ta skala na teleskopie to nie rektascensja, tylko kąt godzinny. Rektascensja jest w układzie równikowym II, który jest przytwierdzony do nieba, porusza się razem z nim i jest niezależny od położenia obserwatora. Natomiast w teleskopach jest kąt godzinny z układu równikowego I, który jest związany z obserwatorem i zmienia się, jeśli zmienia się jego położenie. Kąt godzinny rośnie w przeciwną stronę, niż rektascensja. Kąt godzinny na zachód od południka centralnego, rektascensja -- na wschód od punktu Barana. Oczywiście jak już mamy teleskop ustawiony na jakiś obiekt o znanej rektascensji i deklinacji, to przestawiając go na inny obiekt o znanych współrzędnych na montażu równikowym wystarczy przesunąć teleskop o ich różnicę (o ile oś rektascensji jest ustawiona dokładnie na biegun niebieski). Z kątem godzinnym i rektascensją związany jest tzw. czas gwiazdowy, który jest równy rektascensji gwiazd górujących w danym momencie. A związek między nimi jest taki: czas gwiazdowy = kąt godzinny + rektascensja
 12. A mnie wciąż dziwi, jak wiele osób nie odróżnia liczby pojedynczej od mnogiej, pisząc: "...dzięki jasnym gwiazdką które...", albo: "...i jakiś tam aberracji...", czy: '...usunięcia jakiś gwiazd..." (te ostatnie z jednego postu, więc na pewno nie literówka). To tylko najjaskrawsze przykłady z nieodległej przeszłości. Inne często się pojawiające, to pisanie "na prawdę" zamiast "naprawdę", czy 'tym nie mniej" zamiast "tym niemniej" (ale za to pisze się "na pewno", czy "nie mniej od iluś tam"). Nie chce mi się szukać przykładu. Niestety automat ich nie podkreśla, bo nie rozróżnia kontekstu. Przydałoby się u nas coś takiego, jak Grammarly w angielskim. Kiedyś były tu wątki o poprawnej pisowni i najczęstszych błędach ortograficznych (nie przeze mnie założone) świadczące o tym, że jest tutaj więcej osób, którym to przeszkadza, ale dawno już gdzieś przepadły w otchłani forum wraz z ich autorem niestety, bo ciekawie pisał na różne tematy.
 13. https://www.aavso.org/apps/webobs/results/?star=BETELGEUSE&num_results=200 - tutaj podają, że +1,7 mag. Widać tam też, że to czerwony olbrzym: w paśmie U ma zaledwie +5 mag a w poczerwieni (pasmo H) nawet -4.
 14. Zgrywa się jakoś nie do końca. Np. Procjon wyszedł podwójny.
 15. Przed chwilą nad Londynem. Tyle udało mi się uchwycić biedaaparatem w telefonie:
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.