Skocz do zawartości

Focusowanie


Patryk Kizny

Rekomendowane odpowiedzi

Mam robofocusa. Zgromadziłem sobie dane do kompensacji temperatury.

Mam kamerę z filtrami i zakładam, ze mogą być pewne offsety.

 

I teraz co zrobić, zeby pogodzić kwestię śledzenia temperatury przez robofocus z offsetami ustawianymi dla poszczególnych filtrów?

W trybie absolute RF mi zawsze pójdzie do wykalkulowanej pozycji, oleje zatem to co ustawił Maxim jako offset dla filtra.

Kombinować z jakimś trybem relative?

 

Druga obawa - jak robofocus mi rusza silnikiem, to na guiderze mam totalną zadymę. RF nie jest na tyle mądry, by poczekać z refokusowaniem do zakończenia ekspozycji.

Więc każda klatka z kompensacją temperatury i ruchem robofocusa będzie zmasakrowana. To może już lepiej mieć lekko podniesiony FWHM?

 

Korzystacie w ogóle z kompensacji temperatury?

Są jakieś sprawdzone sposoby?

 

Jak tem problem wygląda przy automatyzacji (ACP, CCD Autopilot)?

Czy jest jakaś sensowna kompensacja zmian temperatury, czy też poprostu refkusowanie jak tylko FWHM skoczy powyżej zadeklarowanej wartości?

 

Z góry dzięki za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej możesz zapomnieć o kompensacji w typowych wyciągach, tym bardziej, jak siedzi w nich stosunkowo ciężka kamera. Każdy wyciąg typu rack&pinion, czy crayford ma image shit'a. W wielu może być niezauważalny, ale jak się walczy o wielkości subpikselowe (FWHM 1,5 vs 2) to wtedy ma to znaczenie.

 

Problem jest też z samym TOA, bo jest on wyjątkowo czuły na zmiany temperatury. W zasadzie można założyć, że trzeba refocusować co 30 min. Przy ekspozycjach 20-30 min trzeba refocusować po każdej klatce. W systemach zautomatyzowanych autofocus możesz zaprogramować jako interwał czasowy, albo względnie, zależnie od spadku procentowego FWHM.

 

Nie pamiętam, jaki masz piksel, ale przy moim 6,8μm żeby utrzymać idealną ostrość trzeba było refocusować praktycznie każdą klatkę. Inna sprawa, że przy ACP nie jest to żadnym problemem a całość trwa kilkadziesiąt sekund.

 

Co do offsetów - one zawsze są relatywne, tzn. operują nie na wartościach bezwzględnych, tylko na +/- (np. +23).

 

Podsumowując, jest to jakiś problem, ale nie demonizowałbym. Trzeba po prostu częściej refocusować. W Twoim wypadku musisz ustawić sobie granicę tolerancji i w ten sposób określić interwał.

 

Co prawda, głównie z tego powodu mój następny sprzęt jest carbon'owy. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 5.4μm.

Refokusowanie przy każdej klatce wchodzi w grę. Trzebaby to oskryptować w taki sposób, żeby wyliczyć zmianę temperatury albo poprostu spadek FWHM tak i na tej podstawie po każdej ekspozycji decydować o refocusowaniu albo nie.

 

Tylko że takie rozwiązanie ma jedną zasadzniczą wadę - koszmarnie długi czas.

U mnie focusowanie zajmuje w bin 1x1 120-180s. I nie ma jak tego za bardzo skrócic.

 

Wynika to z konstrukcji samej kamery.

Jedyny sposób na skrócenie downloadu, to pobieranie subframe'a, ale takieo, który jest jak najbliżej GL rogu kadru. Wtedy można zejść z czasem w dół i to sporo (nawet kilka sekund na klatkę), ale to wymaga idealnie płaskiego pola. Bo przecież zawsze focusuje się z gwiazdką w centrum kadru.

 

Od biedy będe refocusował co klatkę.

Zwłaszcza, że i tak z tego co widze musze iść w narrow, bo RGB wychodza u mnie średnio - materiał jest poprostu słabej jakości. A w NB wychodzi znacznie lepiej. Przy klatkach rzedu 30 minut 2 minuty na refocusowanie jest od biedy do zaakceptowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś nie kumam, a to nie używasz FocusMaxa? http://users.bsdwebs...om/~larryweber/

to darmowy plugin do maxima i to w nim ustawiasz wielkośc subframe'a, mozesz nawet 32x32px wtedy taką "klatkę" ściąga w ułamku sekundy,

a odpowiednią gwiazdkę też sam sobie znajdzie, zrobi focus i wróci do poprzedniej pozycji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko małą uwaga. Projekt FocusMax nie jest już prowadzony przez autorów. Rozwija go ekipa DC3 od ACP, więc to tam szukajcie ostatnich wersji. Ta stara, którą dał Jacek, nie działa w większości przypadków, w szczególności z nowym Maximem.

 

http://acp.dc3.com/index2.html

 

Na tej stronie, w lewej kolumnie znajdziecie ostatnią wersję.

 

Tu link bezpośredni do ściągnięcia:

http://download.dc3.com/FocusMax-3.4.25-Update.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki,

 

Oczywiście, ze używam FocusMax'a.

 

Napisałem wyraźnie, że czas downloadu klatki jest jaki jest z powodu konstrukcji mojej kamery. I tego nie przeskoczę.

Czas ten jest proporcjonalny do odległości subframe'a od GL rogu klatki. Żeby ściągnąć subframe 5x5 na środku kadru kamera i tak musi przelecieć całą matrycę od GL do pozycji subframe'a, dlatego czas sciącania subframe'a 50x50 w pozycji x=450 i y=450 będzie prawie taki sam jak czas ściągania subframe'a 500x500 px w 0,0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegółowo temat jest wyjaśniony na grupach dyskusyjnych QSI.

 

http://tech.groups.y...cd/message/3489

http://tech.groups.y...cd/message/3360

 

Nie będę tutaj kopiował treści, bo wiadomości nie są dostępne dla użytkowników, którzy nie dołączyli do grupy.

Jeśli kogoś temat interesuje, wystarczy się zarejestrować na Yahoo i dołączyć do grupy - jest otwarta i dołączenie nie wymaga ręcznej moderacji, więc cała procedura jest błyskawiczna.

Edytowane przez pkz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie mam pytanie, jak to jest w praktyce z tym dlugim czasem odczytu. Jak dlugo w praktyce trwa kadrowanie i fokusowanie z QSI i czy ten czas oczekiwania nie jest irytujacy. Generalnie bardzo podoba mi sie to, ze do QSI ida tylko dwa kabelki (zasilanie i USB), no ale moze warto meczyc sie z osobnymi kabelkami do kola filtrowego we FLI. Dodatkowo, skoro juz wcialem sie w dyskusje, moze ktos z Was zwrocil uwage na to, ze dark current w QSI583 to 0.02 e/s (@ -10*C) a we FLI gdzies przeczytalem, ze jest to ok. 0.1 e/s (@ -15*) To oznaczaloby, ze QSI szumi tak jak FLI w temperaturze o ok. 30*C nizszej (dark current podwaja sie w KAF8300 co 5.8*C). Jest to mozliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wygląda na to, że QSI szumi dość mocno.

Co do czasu downloadu:

 

1. Kadrowanie nie jest kłopotliwe. Lecisz w bin2 - bin 3 i jest OK. Gorzej jak próbujesz przykadrować bardzo ciemne mgławice. Wtedy to zajmuje troszkę więcej czasu, ale raczej ze względu na czas naświetlania niż downloadu. Downoady pełnej klatki:

 

bin 1x1: ~25-30s

bin 2x2: ~20-25s

bin 3x3 ~15s

 

2. Focusowanie focus maxem w bin 1x1 zajmuje 120 - 180s. Jak masz robofocus, jest to do przeżycia. Jak przychodzi ręcznie focusować (wczoraj ostryzłem obiektywem foto z łapy) to jest kłopot.

3. Czas downloadu subframe można skrócić do kilku sekund, pod warunkiem że subframe jest w LG rogu matrycy. Przy focusowaniu większością optyki raczej bezużyteczne.

4. Jest jedna alternatywa - zgrać perfekcyjnie focus guidera z QSI i focusować guiderem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.