Skocz do zawartości

QSI 583 WSG + Obiektywy Foto średnoformatowe


Patryk Kizny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Otwieram ten wątek z myslą o pokazaniu możliwości setupu kamerowo-obiektywowego, który sobie kompletuje pod kątem astrofotografii szerokopolowej.

Pomysł zrodził się z chęci uchwycenia rozleglejszych obiektów mgławicowych, a także innych planów z pogranicza astro i fotografii, ale o tym za jakiś czas.

W skrócie - wątek będzie dotyczył przede wszystkim QSI 583 WSG + Obiektywów od lustrzanek średnioformatowych.

Detektor

 

Kamera to QSI 583 WSG bez zmian, choć pokażę też może w przyszłości szerokokątne fotki z pełnoklatkowego EOSa.

Jakie obiektywy?

 

Jak już wspominałem w wątku poświęconym tej kamerze, nie jest łatwo do niej dobrać obiektywy fotograficzne.

Problemem jest backfocus modelu WSG, który wynosi ok. 50mm od czoła adaptera T2. To znacznie więcej, niż backfocus większości obiektywów od lustrzanek małoobrazkowych dostępnych na rynku.

 

Rozwiązania są następujące:

 

A) Wymiana obudowy kamery

Kupujemy u producenta obudowę od modeli W,WS (bez guidera i koła filtrowego), które mają mniejszy backfocus

+ pasują nam obiektywy od lustrzanek małoobraskowych

- nie mamy guidera i/lub koła filtrowego

 

B) Praca z obiektywami średnioformatowymi (Pentacon six, Pentax 57)

+ mamy ciągle guider

+ mamy koło filtrowe

+ mamy możliwość podłączenia obiektywów, które są względnie tanie i dość dobre

- musimy dorabiać złączki

- całość trochę waży, a masa szkła się marnuje

 

Ja na razie poszedłem drugą drogą.

 

Złączki

Złączki o odpowiednich rozmiarach dorobiłem u Płeszki. Niestety trwało to 2 miesiące, ale w końcu dotarły i działają.

Mam aktualnie złączkę do Pentax 67 oraz Pentacon Six. Dodatkowo dokupiłem złączkę z Pentacon Six do EOSa z potwierdzeniem ostrości, by obiektywy wykorzystac z aparatem.

 

Zestaw obiektywów

Do tej pory zaopatrzyłem się w następujący zestaw szkieł:

 

  1. Carl Zeiss Biometar 2.8 / 120 (P six)
  2. Carl Zeiss Flektogon 4/50 (P six)
  3. Zodiak 3.5/30 (z dorobionym bagnetem P six)

W planach mam jeszcze:

 

  1. 2.8 / 180
  2. 4 / 300

Powyższe szkła znam jeszcze z czasów, gdy fotografowałem średnimformatem i mam o nich dobrą opinię. Ale jak sprawdzą się w astro? Tuwymagania są nieco większe.

Postaram się na dniach wrzucić kilka fotek sprzętu, na razie zaś mam tylko fotki sprzętem.

 

Jak wyglądają pola z powyższymi obiektywami i QSI?

 

Model               F[mm]   res[arcsec/px]   guide prec.[arcsec]    FOV [deg/px]
Zodiak 3.5/30        30    36,94            +/- 18,5               34,115   x   25,44
Flektogon 4/50       50    22,16            +/- 11,1               20,469   x   15,26
Biometar 2.8/120    120     9,23            +/-  4,6                8,529   x    6,36
Biometar 2.8/180    180     6,16            +/-  3,1                5,686   x    4,24
Tair 4.5/300        300     3,69            +/-  1,8                3,411   x    2,54 

 

Tabela pokazuje kolejno:

- model obiektywu

- ogniskową w milimetrach

- rozdzielczość w sekundach na piksel

- minimalną dokładność prowadzenia niezbędną do uzyskania zerowego pojechania gwiazdek w sekundach kątowych

- pole widzenia w stopniach

 

Pierwsze Testy

 

Dziś zrobiłem kilka fotek w ciemnym pomieszczeniu z podłączoną kamerą. Nie są to profi testy optyki, chodziło mi o sprawdzenie raczej jakie jest ogólne wrażenie, czy łapią ostrość i jak to w ogóle wygląda z kamerą.

Załączam po kilka klatek w skali 1/2 na różnych ustawieniach przysłony. Nie bardzo da się na tej podstawie ocenić płaskość pola i spadek ostrości do brzegów kadrów, ale zawsze to coś.

 

 

1. Zodiak 3.5/30

@ F3.5

Zodiac3.5_30_1x1_F3.5.jpg

 

@ F8

Zodiac3.5_30_1x1_F8.jpg

 

@ F22

Zodiac3.5_30_1x1_F22.jpg

 

2. Flektogon 4/50

@ F5.6 (bo 4 mi się poruszyła)

Flektogon_4_50_1x1_F5.6.jpg

 

@ F8

Flektogon_4_50_1x1_F8.jpg

 

@ F22

Flektogon_4_50_1x1_F22.jpg

 

3. Biometar 2.8/120

 

@ F2.8

Biometar_2.8_120_F2.8.jpg

 

@ F5.6

Biometar_2.8_120_F5.6.jpg

 

@ F11

Biometar_2.8_120_F11.jpg

 

@ F22

Biometar_2.8_120_F22.jpg

 

 

------

 

 

Pierwsze światło z Biometara

 

10x600s Ha, resize 50%

 

California_10x600.jpg

Edytowane przez pkz
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.