Skocz do zawartości

Tał 200K


starczek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Długo się zastanawiałem czy go sprzedać - wszak to mój pierwszy "poważny" teleskop i sentyment mam do niego duży... Niemniej zmiana sprzętu wymusza pewne kroki: brak miejsca na nowy nabytek ale również sprzedaż to (dla mnie) ważne źródło finansowania innych astronabytków.

 

Parametry podstawowe

Typ: reflektor

Konstrukcja: katadioptryczna (system Klewzowa)

Średnica: 200mm

Ogniskowa: 2000mm

Światłosiła: F/10

Długość tuby (z wyciągiem): 55cm

Szukacz: 8x50

Montaż: paralaktyczny z napędem

Zasilanie: zasilacz 220V AC / 12V AC

Waga tuby: 12kg

Waga montażu: 18kg

 

Tu można znaleźć więcej szczegółów na temat konstrukcji i parametrów.

 

Z parametrów jasno wynika, że jest to kompaktowy teleskop jak na taką aperturę i ogniskową. Nie da się ukryć, że jest ciężki, taki jest też montaż - typowa radziecka produkcja - żadnych plastików (oprócz pokrywy tubusu i odrośnika szukacza) - tylko stal. A to waży. Dla jednych to zaleta (solidna konstrukcja) dla innych wada (trzeba się nadźwigać). Teleskop posiadam już 8 lat i wciąż trzyma fabryczną kolimację (wg fabryki przy normalnym użytkowaniu kolimacja jest wieczna).

 

Na wyposażeniu teleskopu jest oczywiście szukacz. Jest to sprzęt 8x50 - bardzo dobry jasny i jeden chyba z lepszych szukaczów 50mm (posiada własny zdejmowalny odrośnik) - trzeba zobaczyć go w akcji aby zrozumieć :) Dodatkowo w komplecie są:

- kątówka 1,25'

- okular Plossl 25mm

- okular Plossl 10mm

- barlow 2x - w klasie soczewek achromatycznych doskonały przyrząd

- przejściówka na gwint M42

- zestaw 6 filtrów: zielony, niebieski, zółty, czerwony, szary, ciemny szary (prawie czarny)

- krzyż celowniczy wkręcany w okular (tak jak filtr)

- zasilacz sieciowy z kablem (dość długim - jeśli ktoś będzie zainteresowany ile dokładnie - zmierzę)

- inne akcesoria: pokrywa na tubus, oryginalna szmatka do optyki, śrubokręt, klucze imbusowe, zapasowe (wciąż oryginalne :D bezpieczniki do zasilacza), oryginalna instrukcja (po angielsku).

 

Kątówka i przejściówka na gwint M42 mają specjalne wyprofilowanie, które zabezpiecza je przed wysunięciem z wyciągu przy przypadkowym poluzowaniu się śrub mocujących (co i tak jest mało prawdopodobne, bo śruby są dwie).

 

Na wszystko jest solidne drewniane pudło.

 

Teleskop posiada normalne ślady użytkowania. Na tubusie jest mały odprysk lakieru. Lustro jest w stanie bardzo dobrym (żadnego zmatowienia). Na okularze 10mm pod światło widać ubytki w warstwach przeciwodblaskowych (nie zauważalne podczas normalnych obserwacji). Napęd wymaga regulacji (prawdopodobnie kwestia sprzęgła) - ma wyczuwalne "click-stopy" - usunięcie tego to typowy mechaniczny ATM. Napęd posiada mikroruchy w obu osiach.

 

Teleskop ma nadany własny numer seryjny (0118) co raczej nie jest praktykowane w taniej masowej produkcji.

 

Cena jaka mnie za niego interesuje to 4000 zł. Ze względu na wagę (spakowane pudło waży 52kg) możliwy jest wyłącznie odbiór osobisty, ew. mogę dowieźć do 100km od Warszawy. Sprzęt jest naturalnie do obejrzenia na żywo przed zakupem.

TAL_caly.jpg

TAL_filtry.JPG

TAL_katowka+M42.JPG

TAL_krzyz_okularowy.JPG

TAL_mechanizm.jpg

TAL_okulary1.jpg

TAL_okulary2.jpg

TAL_tuba.jpg

TAL_zasilacz.jpg

TAL_pudlo.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wobec słów Mitka, dopuszczam wysyłkę towaru (sądziłem, że mało która firma kurierska będzie chciała podjąć się transportu pudła ze szkłem o takiej wadze), niemniej wciąż preferuję odbiór osobisty.

 

Dodatkowo mamy nową cenę: 3800 + przesyłka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniały sprzęt, napisz o nim coś więcej bo tak myślę ,ze dla większości to po-prostu kolejna"synta".

W zestawie jest naprawdę godny polecenia plossl 25 mm,kiedyś go miałem i żałuje ze się go pozbyłem .

 

Gdybym nie nabył Mewlona 180mm - to byłbym naprawdę zainteresowany tym Talem,miałem parę szt. rosyj.produkcji i uważam ze jest do sprzęt który pod względem optycznym zostawia daleko w tyle wszystkie obecnie dostępne chińskie produkty,kupowane kontenerami na Kg. :) .

 

No cóż, w dobie zalewu tanizny,życzę Ci byś sprzedał go za godne pieniądze,co będzie nie lada wyczynem zwazywszy na fakt ,ze coraz mnieje osob ma pojecie o jakosci optyki.

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.