Skocz do zawartości

SBIG ST2000 XM vs. Atik 314L


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku chciałbym zaznaczyć, że nie jest to żaden test porównawczy, ani tym bardziej recenzja, to są bardzo, ale to bardzo subiektywne wrażenia. Po roku używania Atika i po pierwszej nocy spędzonej z SBIG'em, tak na gorąco

 

Nie sposób zresztą przeprowadzić takiego testu nie posiadając jednocześnie obu kamer, jednakowej optyki dla obu, focenia w tych samych warunkach i do tego samego obiektu, choć może i teoretycznie dałoby się to przeprowadzić, ale w końcu chyba jednak nie o to chodzi, bo po co? sparring Intela i AMD, XBOXa z PlayStation i który lepszy? hmm kolejna wojna systemowa?

W każdym bądź razie dzięki uprzejmości likimara, w oczekiwaniu na nową kamerę, mam przyjemność potestować SBIGa ST2000XM z kołem filtrowym CFW-9

 

Wielkość, waga, jakość wykonania

 

Atik 314L zresztą jak niemal wszystkie Atiki jest małą i lekką kamerą, wykonaną bardzo przyzwoicie, o bezproblemowej instalacji driverów jak i w użytkowaniu, zresztą pierwsze wrażenia z Atika spisałem kiedyś tu: http://astro-forum.o...showtopic=22188

 

SBIG ST2000XM - w porównaniu do Atika jest niemal 3 razy większy i tak ze 4x cięższy, wielka pancerna obudowa, świetnie wykonana, od razu wzbudza zaufanie, aczkolwiek i niemałe wątpliwości, jak taki słodki ciężar zniesie wyciąg

 

Wyposażenie

 

Atik - trochę rozczarowuje, nie za ciekawe kartonowe pudełko, kamerka, płytka z driverami, świstek papieru robiący za manual, kabelek usb, zasilający do zapalniczki, nosek T2 na 1,25", lecz w sumie niezbędne minimum

 

za to SBIG - to przede wszystkim wielka pancerna walizka z wentylem ciśnieniowym, ogromny zasilacz sieciowy, sama kamera robi również niemałe wrażenie, czuć że to made in u.s.a

a przede wszystkim to, że to 3 w jednym, kamera guider i dołożone koło filtrowe

 

IMG_3278res.jpg IMG_3277res.jpg IMG_3280res.jpg IMG_3284res.jpg

 

Pierwsze światło

 

testować kamerę w pełnię Księżyca, to już zupełnie mało wiarygodne, ale trafiła się ładna noc, a ciekawość zżerała, więc na pierwszy ogień ...Capella ... ostrość trzeba ustawić

 

i pierwsza rzecz na którą zwróciłem uwagę to, że pełna klatka dość długo się ściąga, mimo że rozdzielczość Sbiga: 1600x1200 nie tak wiele większa od Atkia: 1392x1040, lecz niestety kamera Sbiga łączy się z komputerem za pomocą USB 1.1

 

a druga to, że o ile w Atiku mogłem śmiało zapomnieć o darkach, to już przy matrycy Kodaka po prostu się nie da, cała klatka usiana jest hotami:

 

Rossette_nebula-003Ha.jpg

 

 

ale mimo wszystko kadr możę się podobać, ciężko to wyjasnić, ale czuć różnicę większej studni, większego pixela SBIGa

zdjęcia z Atika były takie hmm wymęczone, krawędzie gwiazdek jakby ostre, odcięte, szum też taki ziarnisty, w Sbigu fota jest miękka, bardziej mięsista, od razu widać, że będzie dobrze

 

c.d.n.

Edytowane przez sumas
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c.d.

 

Self-guiding

 

w kamerze SBIGa znajdują się dwie matryce, jedna główna do robienia zdjęć, druga służy do guidowania

 

usb_autoguider3.jpg

 

znakomity patent, bo wielce upraszcza setup teleskopu, guiduje się tą samą rurką którą się foci, redukuje to niezbedne okablowanie, świetnie działa, ale jednak jest pewne ale

przy takim rozwiązaniu chip kamery guidującej znajduje się za kołem filtrowym, niema żadnego problemu jeżeli focimy luminację czy RGB,

problem i to niemały pojawia się wtedy gdy chcemy focić w filtrach wąskopasmowych (H-a, OIII, SII), bo przy krótkich czasach expozycji potrzebnych do utrzymania prawidłowego trackingu, rzędu paru sekund, guider przez takie wąskopasmowe filtry zarejestruje tylko jasne gwiazdy, a wtedy trzeba dostosować kadr nie do obiektu, ale do gwiazdki guidującej (co włąsnie widać na tej fotce Rosetty - jest źle skadrowana, ale po prostu musiałem znaleść jakąs gwiazdkę dla guidera), co więcej wygląda na to, że wiele obiektów w ogóle nie będzie dostępnych do fotografowania w narrow, ze względu na tę niedogodność, bo będzie brakować odpowiednio jasnej gwiazdki w ich otoczeniu

 

a druga sprawa, to, że matryca guidera nie jest w osi optycznej, jest na brzegu pola widzenia teleskopu, a to znowu wymaga lepiej skorygowanej optyki teleskopu, albo dającego większy krążek światła na wyjściu, bo gwiazdka do guidowania musi być ładna, odpowiednio jasna i okrągła, a jak wiadomo, na brzegu FOV nie w każdym teleskopie taka potrafi być

 

 

JaLe, to pojedyncza expozycja 600 sek, w temperatura matrycy -20°C, zupełnie zapomniałem że w ST można ją samemu regulować, w atiku niema takiej opcji, producent podaje jedynie, ze matryca schładza się do temp. -20° poniżej temperatury otoczenia, bo niema w nim regulatora, natomiast w Sbigu jest "full klima" włącznie z wyprowadzeniem końcówek do chłodzenie wodnego (raczej bezpieczniej będzie powiedzieć że cieczą)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

przy takim rozwiązaniu chip kamery guidującej znajduje się za kołem filtrowym, niema żadnego problemu jeżeli focimy luminację czy RGB,

problem i to niemały pojawia się wtedy gdy chcemy focić w filtrach wąskopasmowych (H-a, OIII, SII)

(...)

Rozwiązanie problemu (dla ludzi o mocnych nerwach ;)): LINK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, pamiętam jakiś czas temu ktoś szukał na forum wykonawcy na taki zabieg ;)

 

właśnie próbowałem sfocić coś ciemniejszego w H-a, ale to niemal kompletna porażka, wyszukanie gwiazdki do guidowania w pobliżu ciemnych obiektów w filtrze H-a graniczyło z cudem

 

vdB142-1x900s Ha SBIG.jpg

 

jedna klatka 900sek w Ha w 80ED f/6, hotpixele usunięte softwarewo

 

no i chyba jednak wychodzi dużo mniejsza czułość ST2k w paśmie H-a w porównaniu do matrycy Atika

 

i także niestety potwierdziły się moje obawy o problem z guidowaniem próbując focić w filtrach narrow band,

zdecydowanie lepiej spisuje się wtedy zewnętrzny guider lub OfAxis

a miłośnikom SBIG'ów zostaje rżnięcie filtrów :szczerbaty: lub to: http://www.sbig.com/large_format/remote_head.htm to prototyp zewnętrznego guidera mającego w przyszłości bezpośrednio współpracować z kamerami SBIG'a, niestety tylko modeli z serii STL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tak wracając trochę do tematu, o ile ST2k czuć, że ma dość małą czułość w pasmie H-a w porównaniu do Atika314L, o tyle w RGB w pełni pokazuje pazurki

 

NGC884-RGBok.jpg

hihotki

zaledwie 10 klatek po120sek na kanał, tylko RGB, hoty odjęte softwareowo, bez darków, flatów, biasów itp

kard totalnie z d.., ale to tak tylko testowo,przy bardzo marnym wczorajszym niebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.