Skocz do zawartości

Co to było?


Młoda_AstroForum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Chciałam się upewnić czy to co wczoraj obserwowałam to ISS i jakieś komety... <_<

Więc było koło 20:00 i siedziałam na balkonie z lornetką i teleskopem, czekałam aż coś się zacznie dziać. Tak praktycznie to chciałam wycelować teleskop w księżyc ale jeszcze nie mogłam bo był on za drzewem. <_< Nagle nad moją głową przeleciało coś dosyć szybko : Jasny obiekt który przemieszczał się na południe. Na początku był strasznie jasny, ale stopniowo "zgaszał" i po 10 sekundach zniknął. Czy to mogło być ISS? :unsure:

 

Następnym obiektem (jakieś kilka minut po tym) który mnie zainteresował to lecąca "kulka" (dosyć mała) przemieszczająca się z południa na północ, święcąca stałym światłem, ale niewyraźnym. Czytałam artykuł o kometach na październik, ale czy to możliwe żeby to była kometa? :blink: Niestety nie zdążyłam wycelować w "to" teleskopem, ponieważ wleciało to za sąsiedni blok. <_<

 

Pozdrawiam :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Pierwszy obiekt to zapewne jakaś flara Iridium.

Drugi z obiektów... hmmm... Ja wczoraj widziałem baaardzo dziwny samolot. Leciał z południowego wschodu w kierunku północno zachodnim. Najdziwniejsze było to, że leciał bardzo wolno (dużo wolniej od ISS) i nie było widać mrugających świateł. Dopiero jak wycelowałem w to lornetką zauważyłem dwa bardzo słabe mrugające światełka. Być może też zobaczyłaś taki samolot.

Edit: Flara dla Tych(ów :blink: ):03 Oct 19:17:33 -3 | 57° 149° (SSE) 13.1 km (E) -8 Iridium 41

 

Pozdrawiam

Kacper

Edytowane przez Astro-nom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pierwszy z wymienionych obiektów przeleciał przez cały lub prawie cały nieboskłon to mogło to być ISS. ew. jakiś inny - mniejszy satelita.

ISS osiąga jasność ponad -3mag więc nie sposób pomylić jej z czymkolwiek innym.

Jeśli wygasł całkowicie to mógł być jakiś meteoroid. Zbliżamy się do maksimum drakonidó więc całkiem możliwe że widziałeś właśnie jednego z nich.

Jak an ironię to właśnie drugi obiekt mógł być iss lub innym satelitą.

Komety o których się teraz czyta są bardzo słabe - niewidoczne gołym okiem i na dodatek ich położenie zmienia się bardzo powoli - z nocy na noc jest niewprawnym okiem prawie niezauważalne.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astro-nom już w sumie odpowiedział, ale ponieważ się napisałem, to zamieszczę swoje wypociny ;)

 

 

Więc było koło 20:00 i siedziałam na balkonie z lornetką i teleskopem, czekałam aż coś się zacznie dziać. Tak praktycznie to chciałam wycelować teleskop w księżyc ale jeszcze nie mogłam bo był on za drzewem. <_< Nagle nad moją głową przeleciało coś dosyć szybko : Jasny obiekt który przemieszczał się na południe. Na początku był strasznie jasny, ale stopniowo "zgaszał" i po 10 sekundach zniknął. Czy to mogło być ISS? :unsure:

 

Jeśli leciało na południe, to na pewno nie była to ISS, bo ona lata u nas na linii W - E. A to z tego względu, że jesteśmy na szerokości geograficznej, nad którą Stacja zawraca na południe. Poza tym obecnie przelatuje nad Polską w ciągu dnia i jest niewidoczna.

 

Z opisu wygląda mi na satelitę Iridium. Jest ich kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset i właśnie świecą w ten sposób: na początku dość słabo, potem kilku- kilkunastosekundowy rozbłysk (nawet do -9 magnitudo, można je czasami zobaczyć także w dzień), a następnie stopniowy spadek blasku.

 

Gdzie się dowiedzieć, kiedy taki satelita będzie leciał nad naszą głową? Dróg jest kilka, z których wymienię 4 (kolejność przypadkowa):

  1. www.heavens-above.com - to strona nie tylko o satelitach,
  2. www.calsky.com - tutaj jest bardzo dokładny kalendarz na każdy dzień,
  3. Sky and Telecope - tu trzeba poszukać działu "Interactive Observing Tools" i wybrać "Almanac", ale pozostałe też warto obejrzeć,
  4. Orbitron - to jest program do obliczania przelotów satelitów, który można sobie zainstalować na komputerze. Do wyguglania.

 

 

Następnym obiektem (jakieś kilka minut po tym) który mnie zainteresował to lecąca "kulka" (dosyć mała) przemieszczająca się z południa na północ, święcąca stałym światłem, ale niewyraźnym. Czytałam artykuł o kometach na październik, ale czy to możliwe żeby to była kometa? :blink: Niestety nie zdążyłam wycelować w "to" teleskopem, ponieważ wleciało to za sąsiedni blok. <_<

 

Nie wiem, co to było, ale na pewno nie była to kometa. Komety nie przesuwają się tak szybko, aby w ciągu minut przelecieć przez całe, lub dużą część nieba. Nawet planetoidom, które przelatują między Ziemią a Księżycem przelot przez całe niebo zajmuje czas rzędu godzin. Zaś komety z reguły przesuwają się kilka - kilkanaście (ale to już jest bardzo szybko i kometa musi być blisko Ziemi, a tylko wtedy jest na tyle jasna, że widać ją gołym okiem) stopni na dobę. Więc tu też był to pewnie jakiś satelita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.