Skocz do zawartości

[S] Zestaw do modyfikacji Coronado PST


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedam zestaw do modyfikacji Coronado PST

 

Zestaw dedykowany jest to adaptacji etalonu PST to większej optyki i z przyczyn bezpieczeństwa powinien być wykorzystywany TYLKO i wyłącznie w astrofotografii. Choć przyznam, że obserwowałem wizualnie tak przerobionym sprzętem, to uczyniłem to dopiero po upewnieniu się, że będzie to dla mnie w 100% bezpieczne. Jakość szczegółu protubelancji i tarczy była lepsza jak w PST ale nie ma co się dziwić skala obrazu była także większa. Głównym przeznaczeniem sprzętu była głównie astrofotografia jednak w tym boju poległem z powodów sprzętowych:

 

1. Tuba ED80 okazała się po złożeniu całości lekko za długa i system nie ostrzył - brakowało ledwie 1-2 cm. Nie chcąc ciąć tuby postanowiłem trzymać filtr BF10 w rękach (po odkręceniu redukcji okularowej m42x1 x 1,25''). Widok potwierdził to o czym pisałem wyżej, że system ma okazję się sprawdzić

2. Nie chcąc skracać EDka80 postanowiłem zakupić Skyluxa 70/700 na którym wykonałem zabieg skracania tuby. Całość po zamontowaniu wreszcie ostrzyła jak należy i wizualnie obraz był lepszy jak w PST, jednak przy astrofotografii teleskop miał jeden słaby punkt - kiepski wyciąg, który wyginał się pod byle ciężarem, wystarczyło już zamontowanie redukcji, nasadki BF10 i kamerki SPC9000 aby wyciąg poleciał. Oczywiście dało się focić, ale już nawet nie marzyłem o podpięciu do systemu EOS'a czy SBIG'a z którym chciałem docelowo focić.

 

Być może ktoś z Was ma większą od mnie wiedzę teoretyczną z optyki, ma sprzęt, który można wykorzystać i chęci aby spróbować zmierzyć się z tym wyzwaniem, dlatego postanowiłem sprzedać zestaw w skład którego wchodzą:

 

1. Filtr CERF 70 mm - filtr montuje się przed obiektywem instrumentu optycznego. Chroni on etalon PST - który jest umieszczony w środkowej części dowolnego teleskopu - przed zniszczeniem przez skupione promienie słoneczne, ale przede wszystkim chroni wzrok poprzez wycięcie promieniowania UV i IR. Filtr jest tak skuteczny, że bez problemu można trzymać rękę w skupionej wiązce promieni słonecznych nie ulegając poparzeniu. Dla bezpieczeństwa zalecam użytek tylko na potrzeby astrofotografii.

UWAGA!! Filtra nie można używać samodzielnie do obserwacji Słońca bez dodatkowego filtra blokującego np. BF10!!

cerf.jpg

Cena filtra razem z oprawą - 790 zł

 

2. Redukcje pozwalające zamocować etalon PST do dowolnego instrumentu optycznego. Redukcje mają z jednej strony gwint 50x1 z drugiej zaś gwint 42x1. Redukcje są wyczernione. Jedną redukcję musiałem lekko przetoczyć co nie stanowi w fotografii żadnego problemu.

redukcja.jpg

Cena 2 redukcji - 100 zł

 

3. Filtr blokujący Coronado BF10 w formie nasadki kątowej.

bf10.jpg

Cena BF10 - 950 zł

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten CERF to odpowiednik Solarmaxa od coronado?

 

I tak i nie. SolarMax to system, który możemy określić 2 w 1, zawiera już wbudowany filtr wycinający CERF i posiada także etalon pozwalający obserwować Słońce w paśmie ha.

 

W przypadku zestawu który sprzedaję potrzebny jest etalon, który musimy wyjąć z PST i zamocować go do do teleskopu za pomocą redukcji, które sprzedaje w komplecie.

Edytowane przez Kamil K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.