Skocz do zawartości

FocusMax


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda już ponad rok używam RoboFocusa, ale dopiero teraz na stacjonarnym komputerze uruchomiłem FocusMaxa. Przeszedłem jakiś koszmarnie długi tutorial i chyba nawet złapałem ostrość, ale trwało to koszmarnie długo :twisted: Nie jednak nie złapałem, bo co prawda program wyznaczył jakieś min i max ale totalnie mi wszystko rozregulował. Co z tym fantem zrobić ?

W związku z powyższym mam pytanie jak długo trwa ustawianie ostrości przy użyciu tego programu ?

Proszę też o kilka słów od doswiadczonych osób na temat: jak szybko i sprawnie wszystko ustawić i "odpalić", bo prawdopodobnie robię jakieś spore błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawianie ostrości od zera to ~15 sekund.

Grunt to dobrze zrobione VCurvy. Adam_J zalecił mi je robić na filtrze L, w zenicie, z czasem naswietlania lub jasnością gwiazdki dajaca przy okreslonym czasie naswietlania ( defaultowo chyba 0,11s ) połowe dostepnego ADU. Robisz kilkanaście takich VCurvów, wywalasz z nich połowe tych co "odstają od normy" ( patrz lista Vcurvów ) i tyle. Grunt to mieć dobry wyciąg który się nie ślizga.

Jak gadam głupoty to proszę mnie popawić.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ważne też jest, zebyś w zakładce setup =>Focus Start=>Position ustawił wartość startową zbliżoną do wartości w której masz ten focus, żeby nie zaczynał od daleko poza lub przed focusem

a gwiazdka pomiarowa 3-4 mag w zenicie i blisko centrum kadru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ważne też jest, zebyś w zakładce setup =>Focus Start=>Position ustawił wartość startową zbliżoną do wartości w której masz ten focus, żeby nie zaczynał od daleko poza lub przed focusem

a gwiazdka pomiarowa 3-4 mag w zenicie i blisko centrum kadru

 

Właściwie to krzywe V zrobił mi ok, problem zaczyna się jak chce focusować na konkretnym obiekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy ktoś używa FocusMaxa 3.4.30 ze strony CCDWare ? Bo ten w wersji 3.2.1 z Maximem 5 wywala jakieś błędy o braku okna w Maximie i nie wiem o co "kaman" pomimo, że generalnie działa i ostrzy mi?

2. W jakim formacie mają być bazy danych gwiazd do "Aquaire Star", powiedzmy GSC 1.1 ....bo ten który niby działa z Pinpiontem nie jest czytany przez FocusMaxa... ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Podmieniłem plik FocusMax.exe i podczas podłączania w Maximie FocusMax'a dostaje komunikat:

 

Maxim DL failed to connect to the focuser, which returned the error:
Could not create the COM object 'FocusMax.Focuser'

 

natomist na pulpicie zostaje mi komunikat "FocusMaxowy" :

 

Focuser Link Failed
Check System Tab

 

Co ciekawe jak uruchomie z Windowsa sam FocusMax.exe to wszystko działa i jest OK. Po prostu MaximDL nie potrafi uruchmić FocusMaxa, a Maxima mam w wersji 5.0.7 czyli raczej nowszej.

 

Powrót do starego (3.2.1) pliku FocusMax.exe pomaga i wszystko działa po staremu czyli prawie OK ( poza tymi komunikatami o braku okienka Maxiam, co generalnie jest do przeżycia )

Jakiś pomysł ?

 

Wogole to jest grupa Yahoo z FocusMaxem i PoleAlignMaxem - FMaxUG · FocusMax User Group - ale chyba coś na Yahoo skopało się z wyszukiwaniem bo w Search'u nic sie nie da odnaleźć, nie zwraca żadnych wyników .... a nie widzimi się przeglądanie dwóch i pół tysiąca postów...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Problem z podmiana pliku FocusMaxa z nowsza i najnowsza wersja powrocil po a raczej pomimo reinstalacji systemu ( dla jasnosci nie reinstalowalem windowsow z powodu focusmaxa). Obecnie na wersji 3.2.1 focusmax dziala ale w logach ciagle pokazuje blad o braku glownego okna w Maximie ( znany blad ).

Po podmianie Focusmax.exe na wersje 3.4.22 lub 3.4.30 moge odaplic focusmaxa z ikonki na pulpicie ( i wtedy odpala on sam Maxima i wsio dziala OK ) ale nie moge go uruchomic z poziomu Maxima bo pojawia sie blad wymieniony w poscie wyzej.

 

Windows XP Pro EN

Ascom 5.1 upgradowany do 5.5.1

Microsoft .NET Framework 3.5 SP1

POTH upgardowany do 5.0.5

Maxim 5.0.8

 

Czy ktos cos wie na ten temat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ej... bo może ja żle instaluje tego focusmaxa... No wiec instalacja wersji 3.4.30 czy 3.4.22 to instalacja za pomocą Setup.exe wersji 3.2.1 ( czyli tej z roku 2004 ) i potem podmiana samego FocusMax.exe w C:/Program Files/FocusMax na tego FocusMax.exe z wersji 3.4.30 ...

 

Wy też tak robicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jakiś dramat bo na drugim kompie mam dokładnie to samo. Zresztą wogóle sypie mi się cały ASCOM w wersji z updatem 5.5.1 na obu kompach. W wersji 5.0a działa wszystko poza Focusmaxem w wersji innej niż to stare 3.2.1 ... na grupie yahoo do ascomu i do focusmaxa nie ma żadnej informacji na temat podobnych bugów ( a jesli są to dotycza windowsa vista albo 7 ) ... jestem w kompletnej "kropce". Na marginesie mam zmieniony przecinek na kropke w opcjach regionalnych...

Najlepsze jest to, że jeden komp to windows XP PRO EN a drugi to jakis XP Home PL i w tym drugim nie mam nawet jednego sterownika od telepa czy kopuły zainstalowanego...cos musze robic źle ale trudno mi znaleźć przycznę skoro robie po prostu instalacje Setup.exe w Fmaxie i ASCOMie...magia miecza i podziemia normalnie.

 

A jakiego masz ascoma ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra... od poczatku:

Instaluje sobie ASCOM 5.0a, instaluje Maxima, instaluje FocusMax 3.2.1 ( najstarszego, ten co ma windowsowego "instalatora" ), mam kropke w Opcjach Regionalnych, mam .Net Framework 1.1, 2.0, 3.0, 3.5 SP1.

 

Uruchamiam Maxima, w panelu wyboru focusera probuje wybrac FocusMaxa ale go tam nie ma...

1. Powinno go nie byc ?

Poniewaz go nie ma wiec uruchamiam FocusMaxa z ikonki na pulpicie ( czyli uruchamiam recznie C:/Program Files/FocusMax/FocusMax.exe

Wszystko dziala OK... uruchamia on Maxima i generalnie jest OK. Wylaczam FocusMaxa, wylaczam Maxima. Wlaczam Maxima i w okienku wyboru focusera pojawia mi sie FocusMax Focuser Hub. Uruchamiam go i .... dziala, jest OK.

 

Poniewaz jednak to jest stary FocusMax 3.2.1 to z Maximem 5 pojawia sie w okienku Log FocusMaxa info braku glownego okna Maxima... jest to znany blad zwiazany z tym ze to nowy Maxim a stary FocusMax. Poza tym z FocusMaxem 3.2.1 nie dziala AutoPilot.

 

Podmieniam zatem FocusMax.exe z C:/Program Files/FocusMax/FocusMax.exe na ten z wersja 3.4.30 ( najnowszy z grupy Yahoo Focusmam ale moze byc tez 3.4.22 ze strony Cyanogen ).

Uruchamiam Maxima, w okienku wyboru focusera wybieram "FocusMax Focuser Hub"..... i przy nacisnieciu W MAXIMIE guzika Connect wywala mi blad "Run-time error '13' Type mismatch" ....

Zamykam oba programy z Menadzera Zadan.

2. Ma byc ten blad ?

 

Uruchamiam jeszcze raz FocusMaxa z poziomu C:/Program Files/FocusMax/FocusMax.exe i wszystko dziala OK, uruchamia sie Maxim i jest gites.

 

Wylaczam wszystko.

 

Uruchamiam Autopilota, wybieram Camera:Maxim, Focuser:FocusMax .... klikam w Autopilocie Connect i uruchamia mi sie Maxima ale FocusMax jest odpalany z poziomu Maxima a nie jako oddzielna aplikacja wiec znow blad "Run-time error '13' Type mismatch".

3. Tak ma byc ?

Wylaczam wszystko.

 

Po raz kolejny uruchamiam FocusMaxa z poziomu C:/Program Files/FocusMax/FocusMax.exe i wszystko dziala OK, uruchamia sie Maxim i jest gites. Uruchamiam Autopilota i klikam Connect w nim.... laczy sie on z odpalonym juz FocusMaxem i Maximem.... i jest OK, dziala.

 

i badz tu madry .... :swear:

 

Plizzz powiedzcie jak to jest u was bo nie wiem co ma wywalac blad a co nie, czy z Maxima ma zawsze dac sie odpalic FocuMax'a czy raczej uruchamiacie najpierw FocusMaxa ktory odpala wam Maxima, ktora kolejnosc ? :g:

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zrób tak, że odpal FocusMaxa wcześniej ręcznie, a potem połącz go z maxima (focusmax hub). Zadziała?

 

A sorry - widzę, że napisałeś to. W takim razie, w czym problem? Odpalaj sobie przy starcie kompa FM "z góry".

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc własnie zawsze odpalałem FocusMaxa ( tego w wersji 3.2.1 ) z poziomu Maxima, wiec dlatego od tygodnia próbuje tego w wersji 3.4.30 tez uruchomić z Maxima.... dopiero Sumas uswiadomił mnie, że moze zupełnie nie potrzebnie.

OK. Uruchamiany wczesniej recznie FocusMax 3.4.30 nawet działa z AutoPilotem ( a o to cala sprawa sie rozbija ).... a jak ACP uruchamia FocusMaxa ? tez "oddzielnie" od Maxima czy z poziomu Maxima jako "FocusMax Focuser hub" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.