Skocz do zawartości

Optymalne warunki do obserwacji


pitrek

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie powinny być warunki (temperatura, wilgotność itp.) do obserwacji astronomicznych, kiedyś myślałem że powinno być sucho, wnioskowałem to z tego że duża liczba teleskpów, tych dużych jest umieszczana na pustyniachn, np. na Atakamie, wiem też że czym wyżej tym lepiej ale dziś oglądałem program na Discovery w którym jakiś zawodowy astronom mówił o tym że dobrym miejscem usytuownia sprzętu jest na przykładzie używanego przez niego teleskopu wysepka na środku jeziora, dotąd myślałem że to może jedynie przeszkadzać ( jaki kolwiek zbiornik wodny ) ale ten koleś twierdził że to dzięki wodzie, która ogrzewa się do niższej temperatury niż piasek na pustyni w wyniku czego po zachodzie występują mniejsze turbulencje w powietrzu, jak to jest na prawdę :?: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wieczorem to turbulencje gostek i ma mniejsze ale w nocy jak spadnie temperatura powietrza poniżej temperwtury wody to mgła mu też nieźle musi dawać w dupę 8)

Dlatego w naszym przejściowym klimacie im wyżej jest obserwatorium tym lepiej i to bez 2 zdań :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie powinny być warunki (temperatura, wilgotność itp.) do obserwacji astronomicznych, kiedyś myślałem że powinno być sucho, wnioskowałem to z tego że duża liczba teleskpów, tych dużych jest umieszczana na pustyniachn, np. na Atakamie, wiem też że czym wyżej tym lepiej ale dziś oglądałem program na  Discovery w którym jakiś zawodowy astronom mówił o tym że dobrym miejscem usytuownia sprzętu jest na przykładzie używanego przez niego teleskopu wysepka na środku jeziora, dotąd myślałem że to może jedynie przeszkadzać ( jaki kolwiek zbiornik wodny ) ale ten koleś twierdził że to dzięki wodzie, która  ogrzewa się do niższej temperatury niż piasek na pustyni w wyniku czego po zachodzie występują mniejsze turbulencje w powietrzu, jak to jest na prawdę  :?:  :roll:

 

Pitrek ja też to oglądałem. Chodziło oserwatorium naszej kochanej gwiazdki Słońca i dletego było na wysepce.

 

 

 

Wieczorem to turbulencje gostek i ma mniejsze ale w nocy jak spadnie temperatura powietrza poniżej temperwtury wody to mgła mu też nieźle musi dawać w dupę  8)  

Dlatego w naszym przejściowym klimacie im wyżej jest obserwatorium tym lepiej i to bez 2 zdań  :lol:  :lol:  :lol:

 

 

 

No to chyba nie pomieszłem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa moje najlepsze miejsca obserwacyjne są tuż obok stawków i tam właśnie wyciągałem przez lornetkę 20x60 10.7 mag. Więc może coś w tym jednak jest. Pamiętam jak kiedyś z jednego stawku "dymiło" się jak z komina w Łaziskach (za starych dobrych czasów) , efekt niesamowity i na południe miałem widoczność na kilka metrów, a w drugą stronę oraz w górę wspomniany rewelacyjny zasięg.

Wydaje mi się, że u nas wilgotność powietrza przede wszystkim zależy od kierunku, z którego ono napływa, a mniej od obecności w pobliżu małych zbiorników wodnych, wtedy zmniejszenie turbulencji przez mniejszą zmianę temperatury może mieć znaczenie i w nocy :roll: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.