Skocz do zawartości

Kompletny system napędowy Mela Bartelsa


PTL

Rekomendowane odpowiedzi

Do sprzedania kompletny napęd do teleskopu wykonany w/g Mela Bartelsa. Dla tych, którzy nie wiedzą, co to jest, Mel Bartels napisał program pracujący pod DOS który w czasie rzeczywistym steruje przez port drukarki komputera PC silnikami dowolnego napędu (alt-az, paralaktyczny) w trybie mikrokroków. Wszystkie funkcje napędu są programowalne przez użytkownika, nie mówiąc już o łatwości zarządzania konfiguracją, bazami danych itp. – wszystko to są pliki na PC.

 

Funkcje standardowego napędu Bartlesa:

- sterowanie dowolną konfiguracją montażu (alt-az, paralaktyczny niemiecki lub widłowy, uranostat itp.)

- sterowanie dwoma silnikami krokowymi w czasie rzeczywistym, w trybie do 40 mikrokroków/krok, bardzo płynny ruch, dowolne przełożenie, programowane przyspieszanie / zwalnianie

- umożliwia stosowanie 2 napięć – niskie napięcie w trybie śledzenia umożliwia uzyskanie bardzo płynnego ruchu, wyższe napięcie jest przykładane w trakcie rozpędzania dla osiągnięcia wyższych prędkości napędu w montażach z dużym przełożeniem (starsze Takahashi, Vixeny, Synty, AP itp)

- dowolny montaż będzie dokładnie prowadził (tryb „uczenia się” z korekt z pilota lub autoguidera)

- programowa kompensacja luzów backlash, programowalny PEC (nawet wyświetla na ekranie wykres)

- dokładne GOTO do tysięcy obiektów z wewnętrznych baz danych, edycja i tworzenie przez użytkownika baz danych w postaci plików tekstowych

- modelowanie błędów pozycjonowania, wspomaganie ustawiania osi biegunowej

- port szeregowy komputera PC emuluje montaż kompatybilny z protokołem LX-200 – można nim sterować z innego komputera, w szczególności akceptuje komendy autoguidera

- opcjonalnie możliwość sterowania dodatkowymi silnikami – focuser, kopuła itp

 

System Bartelsa idealnie nadaje się dla ATMowca, który chce skomputeryzować duży montaż paralaktyczny lub Dobsona i wyposażyć go we wszystkie nowoczesne funkcje niezbędne do astrofotografii

 

Więcej informacji : http://www.bbastrodesigns.com/BBAstroDesigns.html

 

Mój napęd zbudowałem samemu i zawiera on szereg usprawnień / wykorzystuje zaawansowane funkcje programu Bartelsa:

- profesjonalnie wykonane płytki drukowane – większa niezawodność

- pełna optoizolacja wejść – komputer sterujący jest bezpieczny niezależnie od tego, co się dzieje na wyjściu

- silny stopień wyjściowy – tranzystory zniosą ponad 10A, ze względu na ograniczoną szerokość ścieżek praktyczny limit to około 3-4A na fazę każdego silnika – uciągnie potężny montaż

- zasilanie obserwatoryjne – 15/30V – funkcja „overvoltage” włączana po przekroczeniu zadanej szybkości

- zasilanie polowe 12V (wolniejsze GOTO)

- układ „keep alive” – po odłączeniu lub zawieszeniu PC silniki są bezpieczne, układ odłącza im zasilanie

 

Ja stosowałem podobny system z moimi pierwszymi montażami (CG-5, EQ-6, Takahashi EM-100) i było to przepustka do astrofotografii. To jest ostatni z serii 8 egzemplarzy, które nadal służą wielu użytkownikom. Planowałem zmotoryzowanie dużego Dobsona ale projekt musiał zostać odwołany.

 

W zestawie:

- kontroler / sterownik napędu – chyba mam do wyboru stopnie wyjściowe dla silników bipolarnych i unipolarnych

- handpad z 3m kablem

- zasilacz sieciowy 15/30V

- kabel do podłączenia do akumulatora 12V

- kable silników po około 2m

- kabel do podłączenia do portu drukarki komputera

- sprawny LAPTOP IBM z portami RS232 i LPT, z zainstalowanym i skonfigurowanym oprogramowaniem Bartelsa (działa pod Win 98, więc wystarczy go uruchomić w trybie DOS), z zasilaczem sieciowym

- instrukcja obsługi systemu Bartelsa po polsku, dokumentacja na płycie CD

 

Tu można sobie obejrzeć sam system: http://www.pbase.com/plancucki/atm_melon

 

Nabywcy służę również konsultacją przy uruchamianiu systemu.

 

Cena 500 PLN + ew wysyłka.

 

Osoby zainteresowane proszę o kontakt na priva.

 

Pozdrawiam

 

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.