Skocz do zawartości

Synta 8"


Safko

Rekomendowane odpowiedzi

do których DSów i do jakiego nieba. bo tak ogólnie to są wszystkie okulary od 30-10mm.

 

do ogniskowej jaką potrzebujesz dojdziesz przez ocenę tła w tych okularach co masz.

 

300-400zł to wychodza ci tylko okulary konstrukcji erfla i hyperiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gromady, mgławice itd. Niebo czasami ciemne, czasami zanieczyszczone światłem, czasem zachmurzone (czyli jak w zwykłym mieście). Z tego co napisałeś wywnioskowałem że zestaw podstawowy (25mm, 10mm) wystarczy. Aha jeszcze jedno, czy z filtrem mgławicowym będę miał jakiś lepszy widok na mgławice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno, czy z filtrem mgławicowym będę miał jakiś lepszy widok na mgławice?

Zdecydowanie!!!

Może nie na wszystkie ale na, co niektóre tak!

to 8" dobsa to UHC polecam.

A okular to celuj w taki o do średnich powiększeń, w przedziale 12-17mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok co do filtrów to znalazłem ten

Filtr mgławicowy Baader UHC-S 1,25" - http://deltaoptical.pl/filtr-mglawicowy-baader-uhc-s-125,d413.html

Filtr na pewno chcę zakupić, a więc czy ten będzie dobry?

A do okularów

Okular Sky-Watcher SWA 13 mm - http://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-13-mm,d974.html

Jeżeli polecacie jakieś tańsze o dobrej jakości to zapodajcie linki.

Edytowane przez Safko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat, gdyż dotyczy on tego samego newtona i problemu okularów. Mam pytanie: Jakie są korzyści (o ile w ogóle jakieś są) w przypadku okularów o standardzie 2 calowym w stosunku do 1,25 cala. Czy ma to znaczący wpływ na jakość widzianego obrazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat, gdyż dotyczy on tego samego newtona i problemu okularów. Mam pytanie: Jakie są korzyści (o ile w ogóle jakieś są) w przypadku okularów o standardzie 2 calowym w stosunku do 1,25 cala. Czy ma to znaczący wpływ na jakość widzianego obrazu?

pole i jeszcze raz pole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ej powiedzcie Mi jakiś okular do mgławic.Teleskop Synta Sky Watcher 10".

Widzę jakieś propozycje około 15-20 mm ja mam sky watcher swa 58 6 mm

Jowisz może być jeśli chodzi o zbliżenie Mars odpada nie widać niczego

a okular 15 mm da o wiele mniejsze przybliżenie niż 6mm

niech ktoś napisze napisze prosto jak pastuch krowie o co w tym chodzi

i jaki okular by proponował około 500 zł do mgławic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej powiedzcie Mi jakiś okular do mgławic.Teleskop Synta Sky Watcher 10".

Widzę jakieś propozycje około 15-20 mm ja mam sky watcher swa 58 6 mm

Jowisz może być jeśli chodzi o zbliżenie Mars odpada nie widać niczego

a okular 15 mm da o wiele mniejsze przybliżenie niż 6mm

niech ktoś napisze napisze prosto jak pastuch krowie o co w tym chodzi

i jaki okular by proponował około 500 zł do mgławic

Więc tak:

Do planet i księżyca przydałby się filtr polaryzacyjny (jakikolwiek), na marsa power 200 to mało.

Do "mgławic" stosuje się różne powery (przy syncie 10"):

1."małe mgławice planetarne" przydałby się okular 5-9mm - 6mm masz i 10mm też powinieneś mieć z zestawu (na początek wystarczy)

2."przeciętne mgławice" coś z zakresu 7-12mm- masz 10mm więc OK

3. jasne mgiełki i galaktyki - zakres 10-19mm - tu możesz poszaleć - Sky-watcher SWA 13 i 17mm (ten 2"/1,25") lub analogicznie LVW

4. rozległe mgiełki -

Baader Scopos 30 mm 2" http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=104_28_46_113&products_id=856

lub SWAN 33 mm 2" http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=104_28_46_44&products_id=88

 

Oczywiście musisz wziąć pod uwagę niebo ale tego nie kupisz w żadnym sklepie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

Do planet i księżyca przydałby się filtr polaryzacyjny (jakikolwiek), na marsa power 200 to mało.

Do "mgławic" stosuje się różne powery (przy syncie 10"):

1."małe mgławice planetarne" przydałby się okular 5-9mm - 6mm masz i 10mm też powinieneś mieć z zestawu (na początek wystarczy)

2."przeciętne mgławice" coś z zakresu 7-12mm- masz 10mm więc OK

3. jasne mgiełki i galaktyki - zakres 10-19mm - tu możesz poszaleć - Sky-watcher SWA 13 i 17mm (ten 2"/1,25") lub analogicznie LVW

4. rozległe mgiełki -

Baader Scopos 30 mm 2" http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=104_28_46_113&products_id=856

lub SWAN 33 mm 2" http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=104_28_46_44&products_id=88

 

Oczywiście musisz wziąć pod uwagę niebo ale tego nie kupisz w żadnym sklepie :)

 

 

 

 

 

siema napisałeś że tym zestawem co mam powinienem coś znaleść

 

super 10 mm super 25 i sky watcher swa 58 6 mm

 

M1 Crab Nebula M 33 Triang ... coś tam

M 43 galaxy M 57 Ring Nebula M 31 Andromeda

 

jedyne co na niebie widziałem to księżyc jakieś gwiazdy i jowisza

 

no m 57 ale to przy tym 6 mm jak sie wpatrzałem bardzo słabo widoczna

 

ale żebym andromede przegapił to nie wiem nie wiem

 

i podkreślam tu , byłem trzeźwy,dużą sołone z przodu teleskopu miałem zdjętą z okularu też,

 

i patrzyłem otwartym okiem . z jowisza jest wyraźny obraz, obraz z mieszkań w

 

blokach na innym osiedlu tez jest wyraźny a zatem zakładam że teleskop działa i jest skalibrowany.

 

ale poza tym w/w mgławic niebyło widać.Kurde one są poza zasiegiem czy dają za mało swiatła ??

 

korzystam z programu stellarum jak wiekszość pewnie i te mgławice wydały mi się najłatwiejsze do znalezienia

 

no chyba że się mylę

 

kurde co zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, moim zdaniem problem tkwi albo w niewielkim doświadczeniu w obserwacjach albo zbyt zanieczyszczonym światłem miejskim niebie. Nie wiem, jakie masz warunki, ale piszesz:

obraz z mieszkań w

 

blokach na innym osiedlu tez jest wyraźny

 

Zatem mieszkasz na osiedlu w mieście - mocne LP może Ci skutecznie utrudniać odnajdywanie DSów. Wybierz się z tą Syntą na wieś, choćby pod w miarę ciemne niebo. Wtedy poczujesz różnicę - obiekty same będą wpadać w oko :) Pod miejskim niebem pomoże filtr poprawiający kontrast mgławic, uwydatniający je z tła.

 

M 33 Triang ... coś tam

Triangulum - po polsku Galaktyka w Trójkącie ;)

 

no m 57 ale to przy tym 6 mm jak sie wpatrzałem bardzo słabo widoczna

Do oczka w Lutni zastosuj najpierw 25mm, a potem tą dziesiątkę. Z większym powerem eksperymentuj pod ciemnym niebem.

 

Kurde one są poza zasiegiem czy dają za mało swiatła ??

Synty 10? Chyba żartujesz. Światła dają tyle samo każdemu z nas. Problem zapewne tkwi w Twoich warunkach obserwacyjnych. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.