Skocz do zawartości

Jak użyć focus reducer/corrector


NH2501

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Wczoraj chciałem użyć w teleskopie elementu focus reducer/corrector x0,63 do obserwacji wizualnych.

Niestety, w którą stronę nie kręciłbym pokrętłem ostrości, nie udawało jej się złapać.

Próbowałem zorientować się w temacie, ale z Googla wyszedłem z dużym mętlikiem.

Obserwacji próbowałem z zestawem: korektor + kątówka 2" + okular (2" lub 1,25" z adapterem).

Rozumiem, że to zestaw ze zbyt długą drogą optyczną.

 

Czy koleżanki/koledzy używający S-C z reduktorem ogniskowej mogliby podzielić się swoimi doświadczeniami?

Również z użyciem aparatów cyfrowych (lustrzanek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Wczoraj chciałem użyć w teleskopie elementu focus reducer/corrector x0,63 do obserwacji wizualnych.

Niestety, w którą stronę nie kręciłbym pokrętłem ostrości, nie udawało jej się złapać.

Próbowałem zorientować się w temacie, ale z Googla wyszedłem z dużym mętlikiem.

Obserwacji próbowałem z zestawem: korektor + kątówka 2" + okular (2" lub 1,25" z adapterem).

Rozumiem, że to zestaw ze zbyt długą drogą optyczną.

 

Czy koleżanki/koledzy używający S-C z reduktorem ogniskowej mogliby podzielić się swoimi doświadczeniami?

Również z użyciem aparatów cyfrowych (lustrzanek).

Dawno nie używałem C8 w takiej konfiguracji ale o ile pamiętam, to taki stup u mnie działał.

Nie potrafiłem wyostrzyć zestawu z nasadką bino (100mm dodatkowego toru optycznego) ale okulary LVW chyba ostrzyły!

Sprawdzę to przy najbliższej okazji.

Jakiej kątówki używasz? Z pierścieniem SCT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie używałem C8 w takiej konfiguracji ale o ile pamiętam, to taki stup u mnie działał.

Nie potrafiłem wyostrzyć zestawu z nasadką bino (100mm dodatkowego toru optycznego) ale okulary LVW chyba ostrzyły!

Sprawdzę to przy najbliższej okazji.

Jakiej kątówki używasz? Z pierścieniem SCT?

 

Tak, z pierścieniem podobnym do standardowego visual back. Kątówka jest dwucalowa.

Za dnia udało mi się złapać ostrość w najprostszym zestawie: reduktor + t-adapter + t-ring + DSLR

Niestety nie mam jak podłączyć aparatu do kątówki.

Jutro spróbuję wizualnie z kątówką 2" i kitową 1,25" - jest dużo mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przepraszam że się wtrącę ale akurat ten teleskop wraz z niektórymi akcesoriami kolega kupił ode mnie i chciałbym zapewnić że w opisywanym przez niego zestawie toru optycznego, czyli: korektor + kątówka 2" + okular (obojętnie 1,25" czy 2") wszystko w wizualu ostrzyło tak jak trzeba. Nie ostrzyło jedynie przy użyciu w parze korektora, kątówki i nasadki BINO, zarówno w SCT 8" jak i w SCT 11" ze wzgledu na zbyt długi tor optyczny. Astrofotografii nigdy nie próbowałem tak że nie mogę się wypowiadać na ten temat. Zakładając Hubercie że wszystko powkręcałeś jak należy to myślę że jeśli jest coś nie tak to przyczyny trzeba szukać gdzie indziej - np.tuba mogła się rozkolimować podczas podróży. Nie bardzo brałem to wcześniej pod uwagę ale teraz przypominam sobie że w tej tubie śruby kolimacyjne kręciły się bardzo lekko, można nawet sądzić że zbyt lekko. To tyle co chciałbym napisać w tym temacie, myślę że sprawa szybko się wyjaśni bo zacząłem się trochę źle czuć czytając ten temat.

 

pozdro.

Tadek

Edytowane przez Tudor4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przepraszam że się wtrącę ale akurat ten teleskop wraz z niektórymi akcesoriami kolega kupił ode mnie i chciałbym zapewnić że w opisywanym przez niego zestawie toru optycznego, czyli: korektor + kątówka 2" + okular (obojętnie 1,25" czy 2") wszystko w wizualu ostrzyło tak jak trzeba. Nie ostrzyło jedynie przy użyciu w parze korektora, kątówki i nasadki BINO, zarówno w SCT 8" jak i w SCT 11" ze wzgledu na zbyt długi tor optyczny. Astrofotografii nigdy nie próbowałem tak że nie mogę się wypowiadać na ten temat. Zakładając Hubercie że wszystko powkręcałeś jak należy to myślę że jeśli jest coś nie tak to przyczyny trzeba szukać gdzie indziej - np.tuba mogła się rozkolimować podczas podróży. Nie bardzo brałem to wcześniej pod uwagę ale teraz przypominam sobie że w tej tubie śruby kolimacyjne kręciły się bardzo lekko, można nawet sądzić że zbyt lekko. To tyle co chciałbym napisać w tym temacie, myślę że sprawa szybko się wyjaśni bo zacząłem się trochę źle czuć czytając ten temat.

Mogłem najpierw Ciebie zapytać - fakt :-)

 

Wydaje mi się, że poskręcałem dobrze. Skoro jednak musi działać, to będę walczył dalej. Wtedy nie chciałem tracić nocy na siłowanie się ze sprzętem. Brałem, co dawało niebo. Chciałem się tylko tutaj upewnić, czy właśnie w ogóle działać będzie. Może po prostu zaparował mi korektor na mrozie? Wtedy mógłbym kręcić do woli w obie strony, a nic bym nie zobaczył...

 

Kolimacja, bo o to cię też pytałem, jest ok. To znaczy sprawdzę na gwieździe, jak będzie czas, ale próbowałem na sztucznej i sposobem dziennym, proponowanym na jednej ze stron, i żadnych wielkich błędów kolimacji nie ma. Jak pisałem, dostałem ładny obraz naziemny z ogniska głównego, aparatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, trzeba wszystko co sie da poodkrecac od tubusa i przykrecic tam reduktor a potem katowke. Ja mam c5 i wszystko dziala w wizualu w redukcji i bez. Bez bino tez powinno ci chodzic.

Co do bina, to jeszcze nie probowalem. Ja mam katowke denkmeier S2 i pamietam, ze tam sa zastrzezenia do niektorych Celestronow i Meade, ale teraz nie moge tego znalezc. Maja za malo backfocus i zeby uzyc bino trzeba zastosowac ich DoveConector czyli wlasnie maksymalnie skrocic droge optyczna. Nie dotyczy to C5 i C6, bo sie nimi wlasnie interesowalem, ale czegos wiekszego. Mozliwe, ze c8 albo wiekszch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.