Skocz do zawartości

Trudność w obserwowaniu


Protego17

Rekomendowane odpowiedzi

Pobierz sobie tabele wimmera, przydaje się do obserwacji małymi teleskopami. tu masz link do tematu http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=22620&hl=tabela%20wimmera&st=0

Tam masz napisane co dojrzysz takim teleskopem. No DSów w przeciwieństwie do naszych planet jest dużo :) No ale do DS wypadałoby mieć dobre warunki, np ciemne niebo, małe zanieczyszczenie światłem, ja mam duże i fajnie nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

ja ostatnio patrzyłem przez mój teleskop, patrze a tu mi na gwieździe (najjaśniejszych gwiazdach tak sie rozmazuje tzn ze po dwoch stronach robia sie takie linie odblasku!? co to? może coś z lustrem>? pokręciłem i nic! To wszystko sie dzieje gdy patrz na nia na wprost ale gdy patrze pod kątem to nie! Gdy soczewka jest skierowana w inny punkt ale ta gwiazda nadal sie znajduje w polu widzenia to tak nie ma dopiero wtedy gdy znajduje sie w centrum? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za teleskop? Z postu wynika tylko,że Newton -pytanie jaki dokładnie. Najlepiej Ci pomoże użytkownik tego samego sprzętu.

Czym kręciłeś,śrubami o kolimacji lustra? Może za wcześnie. Z opisu to mi wygląda na jakieś odblaski, wtedy z kolimacja nie ma nic wspólnego, ale równie dobrze mogę się mylić [np. to może być jakiś objaw skrajnego rozkolimowania, nie miałem w praktyce z tym do czynienia]. Najlepiej, jakbyś naszkicował, jak to wygląda w okularze -ktoś na pewno rozpozna objawy.

Istotne: czy to się pojawiło ostatnio, czy odkąd używasz teleskopu. Czy widać to tylko dla bardzo jasnych gwiazd, czy wszystkich. No i czy efekt występuje z jakimś konkretnym okularem, czy w mniejszym/większym stopniu ze wszystkimi.

Zakładając roboczo hipotezę odblasków, to powodów może być mnóstwo -np. złe wyczernienie wyciągu albo odblaski generowane gdzieś w samym okularze. Jeżeli przyczyną jest ten ostatni, to także jakieś zanieczyszczenie na soczewkach. Przy czym widoczne odblaski generowane są tylko na b. jasnych obiektach, no i zmieniają się /zanikają przy zmianie położenia obiektu względem osi optycznej -to by się częściowo zgadzało z tym co piszesz.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nic nie zmieniło, to ma Newtona 130/900. Ja stawiam na rozkolimowanie lub zaskoczenie widokiem "spajków"... albo na obie rzeczy naraz.

 

Od frontu to chyba tak ten teleskop wygląda?

 

810340_front.jpg

 

Tam jest strasznie gruby pająk

Edytowane przez tater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupiłem wszystko było dobrze! To sie stało ostatnio jak patrzyłem! tylko na najjasniejszych gwiazdach!Efekt występuje gdy gwiazda jest widziana w centrum okulara a gdy nbie jest w centrum tylko gdzie na uboczu pola widzenia to tak nie widac!? Co tmo może być i jak sobie z tym poradzic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie było, a ruszyłeś lustrem, to jednak kolimacja. Spróbuj przywrócić patentem z pudełka po kliszy, korygując tylko lustro główne [o ile to je ruszałeś]. Znajdź na forum wątek o kolimacji Newtonów, może jest też jakiś poradnik na www.celestia.pl -ale nie dam głowy.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.