Skocz do zawartości

M42 w Orionie - ćwiczenie


Pytajnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Korzystając z chwili ładnego nieba zrobiłem fotkę nowym SW kupionym do guidingu. Pokazuje mały format bo wiekszy jest brzydszy. yes.gif Montaż z Ukrainy kompletnie przypadkowo ustawiony i bez przeciwwagi. Canon 350d. Filtr mgławicowy 2". 15 X 70 sekund. Stakowane w Maximie. Darki zrobione ale nie odjęte. Flaty i Biasy nestety nie zrobione bo odłączyłem kamerę i nie wiedziałem jaki kąt był... Będę ćwiczył na tym obiekcie jeszcz nie raz. Dopóki jest na niebie. Przetestuję na nim nowego Newona. No i kombinuję z obróbką. Mam niestey tylko Corela, a to w porównaniu z Photoshopem słabe narzędzie. Jest może gdzieś jakiś tutorial z obróbki astrofoto Corelem?

 

Ale fajnie jest zobaczyć coś wreszcie - nawet jak jest jeszcze słabe - nie to co używając, a właściwie "męcząc" Meade'a. Zwykły SW, a cieszy bardziej niż ten amerykaniec.

 

Pozdrawiam.

 

Orion Nebula RGB Ver1mini.jpg

 

Canon 350D, SW120 f-600 , Montaż WS 240, 15x70", filtr mgławicowy.

Edytowane przez Pytajnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko który Corel - bo Draw to nie ta bajka graficzna

jest przecież cała masa tutoriali obróbki

że o darmowym IRISie nie wspomnę

 

 

Mam pakiet Corela. Oczywiście nie Draw. Chodzi mi o Corel Photo Paint X4. Chyba jest to najnowsza wersja tego pakietu.

SJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dopiero rozpoczynam swoją przygodę z astrofotkami. Mam pytanie dotyczące MC MTO-11CA. Czy sprzęt jest odpowiedni do astrofotek? Do tego teleobiektywu zakładam też konwerter x2, a całość podczepiam pod starego zenita ttl. Czy takim ,,sprzętem jestem w stanie uzyskać zadowalające zdjęcie np. mgławicy w orionie??

P.S. Mogę polecić ciekawy program mapę nieba Stellarium. Polecam gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dopiero rozpoczynam swoją przygodę z astrofotkami. Mam pytanie dotyczące MC MTO-11CA. Czy sprzęt jest odpowiedni do astrofotek? Do tego teleobiektywu zakładam też konwerter x2, a całość podczepiam pod starego zenita ttl. Czy takim ,,sprzętem jestem w stanie uzyskać zadowalające zdjęcie np. mgławicy w orionie??

P.S. Mogę polecić ciekawy program mapę nieba Stellarium. Polecam gorąco.

 

 

To pytanie powinieniś skierować do bardziej doświaczonych astrofociarzy niż ja. Sądzę jednak, że MTO jest zbyt długim i ciemnym obiektywem (1000 mm i F:10). Na początek to chyba za trudny "teleskop". Oprócz obiektywu powinieneś mieć też montaż, który pozwoli ci "podążać" za obiektem. Najlepiej montaż z napędem na jedną oś RA. Na przykład EQ3-2. Jest tani, ale można z niego fotografować od biedy. Ale raczej szerszym kątem niż 1000 mm. Około 300 to max. No i Zenit jest lustrzanką analogową. Możesz mieć więc trudności z obróbką zdjęcia. Lepiej kupić sobie używanego Canona 300D. Nie są zbyt drogie. Poczytaj też na tym forum o astrofotografii. To pracochłonne hobby. Ale daje po jakimś czasie mnóstwo satysfakcji. To jest tylko moja skromna opinia. Ale może ktoś z mistrzów astrofoto coś ci poradzi i napisze conieco w tym poście o tym jak zacząć taką zabawę.

Pozdrawiam.

Sławek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź, dzisiaj widziałem ciekawy obiekt na niebie o godzinie 18:12 w Bydgoszczy, prawdopodobnie była to stacja orbitalna alfa. Niestety zrobione zdjęcie kompaktem jest poruszone :huh::Salut: Udało mi się znaleźć ciekawa stronkę pokazującą aktualna pozycje stacji oraz możliwość sprawdzenia kiedy będzie widoczna w danym miejscu na kuli ziemskiej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.