Skocz do zawartości

"Atlas nieba" pascal czy arkady


prywek

Rekomendowane odpowiedzi

przegladajac polecane ksiazki natknalem sie na dwa podobne atlasy

 

1. Atlas nieba wyd. Pascal (to jest chyba nowe wydanie "niebo na weekend" pana Rudzia) Atlas nieba-Pascal

 

2. Atlas nieba wyd. Arkady Atlas nieba-Arkady

 

czy ktos wie jaka jest roznica pomiedzy nimi i ktory bardziej oplaca sie kupic jako ksiazke dla poczatkujacego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha :) Mam dwa atlasy nieba i tak się składa, że to są te właśnie, o które pytasz. Mogę się więc wykazać :D A dobrze, że spytałeś, bo różnica jest ogromna. Ja wybrałem pascala na początek. Tobie też tak radzę. To są dwa całkiem różne atlasy nieba. Pierwszy z nich autorstwa Przemka Rudzia (:notworthy:)to znakomita lektura na początek. Jest w nim wieeele praktycznych porad dotyczących obserwacji i przygotowania się do nich, jest też rozdział dla wybierających pierwszy teleskop, lub jeszcze inny dla konstruujących go. Opisane są zasady odnajdywania się na niebie.Jest też troche czystej nauki. Informacje o każdej z osobna planecie (bardzo ciekawe informacje), Słońcu, Księżycu, kometach, meteorach i zjawiskach zachodzacych w atmosferze. A teraz to co najbardziej lubie, czyli rozdział poświęcony gwiazdozbiorom naszego nieba. Znajdziesz tam wszystkie gwiazdozbiory widoczne na naszym niebie z ciekawymi opisami najważniejszych obiektów znajdujących się w danych konstelacjach. Bardzo, ale to baaaaaaaaaaaaardzo przydatny podczas obserwacji. Ja bez niego się nigdzie nie ruszam.

 

Atlas nieba wydawnictwa ARKADY to całkiem inna bajka. Wielka księga zawierająca przede wszystkim historie astronomii, wiele informacji o Księżycu i jego "podboju", teorie powstania Układu Słonecznego. W tym atlasie na każdym kroku mamy jakąś ciekawostkę, informacje, natomiast mało jest powiedziane o samej obserwacji nieba. Rozdziały poświęcone oddzielnie Gwiazdom, Planetom, Galaktykom, Mgławicom. Jest wiele map, które nie pomogą nam zbytnio przy studiowaniu nieba teleskopem. Są też mapy Księżyca. Nazwy obiektów są naniesione na zdjęcia wykonane w wielu różnych fazach. W tym atlasie zdecydowanie lepiej przedstawiony Księżyc.

 

Podsumowując dla początkującego proponowałbym "Atlas Nieba" autorstwa Przemysława Rudzia

Mam nadzieję że pomogłem :Salut:

Pozdrawiam

Kacper

Edytowane przez Astro-nom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.