Skocz do zawartości

Celestron (AstroMaster) 130/650 + Okular 2.5 mm - nie moge wyostrzyc


AdamBB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kupilem niedawno teleskop jak w temacie, dzis dostalem okular 2.5 mm. Mialem nadzieje na piekne widoczki ale nie ma szans zeby nawet w dzien wyostrzyc obraz (np bloki miasta). Obraz jest po prostu rozmazany.

Czy przeholowalem z powiekszeniem i okluarem 2.5mm przy mojej ogniskowej czy okular 2.5 mm SkyWatcher (wiadomo taniocha) to jednak pieniadze w bloto?

 

:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osiągnąłeś powiększenie 2D czyli teoretycznie maksymalne użyteczne, ale praktyka mówi, że 1,5D wypada lepiej. Do 260x musisz mieć wybitnie dobre warunki przy dobrej optyce okularu. Jaki to okular?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem poczekaj..... Ja miałem podobną sytuację z tym okularem w refraktorze 102/500 czyli również 2D.. Jaki był obraz? jak dla mnie niemal ostry. A czemu tylko niemal? bo mamy lato. Wyostrzyć coś w dzień w tak falującej atmosferze przy tak dużym powiększeniu nie jest prosto. Niemal nad każda powierzchnią unosi się nagrzane powietrze. Czasem trudno dostrzec jego falowanie ale ono jest i degraduje obraz przykrywając drobne detale i tworząc wrażenie nieostrości.... No bo jak nie ma drobnych detali to nie ostro...Polukaj na coś bliskiego przed wieczorem albo rankiem i na spokojnie oceń jak sprawa wygląda.

 

102_800x.JPG

 

To zdjęcie zrobione tragicznej jakości kompaktem przystawionym do "Twojego" okularku.. To fragment latarni: Refraktor 102/500+ 2.5mm+ barlow x1.5+ barlow x2 co dało powiekszenie jakieś 600x czyli 6D obiektywu!!!!.

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można próbować uspokajać siebie i wyostrzać w lepszych warunkach... W nocy będzie jeszcze gorzej niż w dzień. Nie chcę rokować, ale 99% czasu okular ten przeleży w pudełeczku na półce, bądź w torbie z resztą gratów, chyba że nie wiem :) Cóż, błędy popełnia każdy, a się uczy najlepiej na własnych.

 

2 krzychb jedyna rzecz którą dobrze odzwierciedla załączone zdjęcie jest raczej to, że w praktyce taki zestaw do niczego się nie nadaje. Sorry.

 

 

Edytowane przez piters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi. Rzeczywiscie na tym okularze guzik widac. Moze w zimie bedzie lepiej. Celuje jednak w cos lepszego.

Czy ktos z was jest w stanie polecic dobrego producenta? Mam nadzieje ze 2.5mm jest jednak osiagalne dla mojego teleskopu...

 

 

Hej....Ta moja fotka to 6D nią się nie sugeruj....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.