Skocz do zawartości

montaż do synty 6"


sand_man

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam ważne pytanie. Czy jest sens posadzić synte 6" na EQ2? Już za 100 zł można kupić taki montaż... Jedynie do avikowania planet. Ewentualnie czy lepiej polować na samą głowicę (np. EQ5)? Mam dużo miejsca i ciemne niebo, więc mógłbym sadzać głowicę na betonowym słupie zaraz za domem. Czyli czy za nieduże pieniądze (np. do 300 zł) można już kupić porządną głowicę?

Czy może jednak spróbować zabawy z EQ2 a później (po przypływie gotówki ;) - raczej nie wiadomo kiedy) kupić lepszy?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens posadzić synte 6" na EQ2? Już za 100 zł można kupić taki montaż... Jedynie do avikowania planet

a zastanawiałeś się dlaczego EQ2 jest tak tani?

bo tyle jest wart (moim zdaniem nawet mniej)

na trzęsącym się montażu nawet nie uda Ci się dobrze ustawić ostrości, a bez tego zapomnij o fotografii

minimum to EQ3-2, a jeszcze lepiej EQ5

 

jeśli chcesz posadzić montaż na betonowym słupie to EQ3-2 powinien spełnić Twoje oczekiwania, a w dodatku powinieneś się zmieścić w zakładanej kwocie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź.

 

a zastanawiałeś się dlaczego EQ2 jest tak tani?

bo tyle jest wart (moim zdaniem nawet mniej)

 

tego się spodziewałem :)

 

na trzęsącym się montażu nawet nie uda Ci się dobrze ustawić ostrości, a bez tego zapomnij o fotografii

minimum to EQ3-2, a jeszcze lepiej EQ5

 

myślę, że przez zimę spróbuję sobie dorobić jakiś napęd do wyciągu... ale i tak pozostaje pytanie czy całość utrzyma tubę i nadąży za obiektem (napęd na jedną oś też chcę założyć). Całość mógłby drgać jeszcze pod wpływem wiatru, ale to można wyeliminować - mam i miejsce osłonięte.

 

jeśli chcesz posadzić montaż na betonowym słupie to EQ3-2 powinien spełnić Twoje oczekiwania, a w dodatku powinieneś się zmieścić w zakładanej kwocie

 

i tu jest problem z cierpliwością, bo słup mógłbym postawić dopiero na wiosnę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaka to jest ta Synta? Czy to ta z 150/1200, która normalnie jest posadzona na Dobsonie?

jeśli to ta to zamontowanie jej na montażu paralaktycznym może być problemem. Musisz dokupić solidne obejmy, które nie zgniotą tuby i porządny dovetail. Tę Syntę lepiej posadzić na platformie i z niej avikować. Platforma przyda się też do wizuala ... a poza tym chyba wyjdzie taniej ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaka to jest ta Synta? Czy to ta z 150/1200, która normalnie jest posadzona na Dobsonie?

jeśli to ta to zamontowanie jej na montażu paralaktycznym może być problemem. Musisz dokupić solidne obejmy, które nie zgniotą tuby i porządny dovetail. Tę Syntę lepiej posadzić na platformie i z niej avikować. Platforma przyda się też do wizuala ... a poza tym chyba wyjdzie taniej ...

 

pozdrawiam

tak, to synta 150/1200. Też myślałem o platformie i to chyba rzeczywiście będzie najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza, że kiedyś na pewno przesiądę się na większego dobsona :) zaświetlenie koło domu raczej się nie zmieni a z platformą i pojechać gdzieś można.

 

tylko najpierw musi trochę grosza wpaść...

Edytowane przez sand_man
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.