Skocz do zawartości

Ustawienie koziołka


Tedi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam takie pytanie odnośnie ustawienia koziołka do astrofoto,mianowicie jak go ustawić najprościej na gwiazde polarną jeżeli ją nie widać - oczywiście chodzi mi o ustawienie balkonowe czy wystarczy oś lunetki celowniczej z koziołka ustawić w/g kompasu na północ a później drogą prób i błędów spróbować to jakoś dokładniej ustawić czy jest jakiś prostszy sposób.

Pozdrawiam Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Dla ścisłości trzeba podkreślić, że autor opisuje wyłącznie metodę prawidłowego ustawienia kąta pochylenia osi godzinnej względem płaszczyzny poziomu w miejscu obserwacji (o czym zreszta kikukrotnie w tekście wspomina).

Po ustaleniu pochylenia osi godzinnej w dalszym ciągu do ustawienia pozostają co najmniej dwie wielkości:

- po pierwsze poziom głowicy montażu paralaktycznego

- po drugie azymut ustawienia głowicy

Poziom głowicy montażu (a więc płaszczyzny, na której można obracać głowicę w azymucie) należy ustawiać w dwóch kierunkach wzajemnie prostopadłych a więc przykładając poziomnicę do powierzchni wyznaczającej poziom głowicy dwukrotnie pod kątem prostym. Nie potrafię ocenić czy zwykła libelka (a więc poziomnica płaszczyznowa) jest tu wystarczająca ale im dłuższa poziomnica tym lepiej. Dla uzyskania porównywalnego błędu (z błędem ustawienia osi godzinowej) należałoby chyba stosować poziomnicę o długości równej długości użytego pionu.

Położenie w azymucie można ustalić z małą dokładnością za pomocą kompasu a z większą, metodą dryftu spoglądając na obiekty na wschodzie lub zachodzie.

Opisany przyrząd musi być wykonany oddzielnie dla każdego miejsca obserwacji.

Na marginesie tego tematu mogę powiedzieć, że podobne problemy z ustawieniem, mam przy używaniu sterowania do prowadzenia i goto z montażami Alt/Az gdzie jedyną znaną mi metodą orientacji montażu względem nieba jest poziomowanie głowicy (montażu) Alt/Az. Mogę jednak powiedzieć, że ustawienie montażu ALt/Az dla MTO (ogniskowa 1400mm) dla powiększeń rzędu 100 za pomocą poziomnicy o długości ok. 20cm w dwóch kierunkach (używam do tego 3 śrub poziomujących podstawę) jest wystarczająco dokładne do wielogodzinnego utrzymywania obiektu w polu widzenia teleskopu.

Sądzę więc, że ustawienie pochylenia osi godzinnej według podanego w linku sposobu i przyrządu oraz zgrubne ustawienie kierunku północy powinno być skuteczne dla obserwacji wizualnych, dla potrzeb foto należy chyba stosować przyrząd o dość długim boku wyznaczonym linią OA wspomagając się metodą dryftu w wyznaczeniu właściwego azymutu głowicy.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.