Skocz do zawartości

tomekL

Społeczność Astropolis
  • Postów

    1 956
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Treść opublikowana przez tomekL

  1. Mi też popitoliły się te 2 wątki, pisząc w tamtym miałem w tyle głowy pytaniez tego wątku @zulugula możesz spojrzeć do tego drugiego, tam też są ciekawe informacje dla Ciebie.
  2. Ponieważ w tym wątku są w sumie poruszane chyba 2 aspekty ustawienia montażu na Polarną, więc krótkie moje przemyślenia jak ja bym szukał rozwiązania: 1. lekki montaż typu SWSA 2i i focenie gdzieś w terenie. W takie sytuacji zakładam, że znajdziemy zawsze takie ustawienie, że widzimy Polarną. I tutaj opracowałbym coś na wzór tego co zrobił sobie Janusz Wiland a opisał w tym wątku: http://astrojawil.pl/blog/moje-urzadzenia/tanie-i-skuteczne-laserowe-ustawianie-na-biegun/ Z tego co Janusz mówi, obecnie ustawienie zajmuje mu kilka minut a fotografował z ogniskową nawet 600mm. Czyli generalnie mamy tutaj coś na wzór lunetki biegunowej. Plus taki, że nic dodatkowego nie musimy ze sobą taszczyć, poza lunetką oczywiście. Co do błędów ustawienia to zawsze jest jakiś margines zależny w sumie chyba od 3 czynników: ogniskowej, położenia obiektu na sferze niebieskiej i czasu naświetlania. Przy średnim ustawieni i obiekcie położonym w okolicy równika nawet przy 100mm możemy dosyć szybko dostać przecinki. Ja sporo fotografowałem montażem i do 200mm bez problemu ustawiałem montaż tylko za pomocą lunetki polarnej, przy czasach rzędu 3-5 minut 2. ustawienie na Polarną bez widoku Polarnej. Tutaj zakładam, że fotografujemy z tarasu, działki, etc. czyli mamy blisko dom, czyli mamy prąd i komputer. W tym przypadku ustawiłbym w oparciu o NINA. Ale fajnie byłoby mieć jakąś najtańszą kamerkę np. ASI 120mm, bo, jak pisałem wcześniej, robienie tego z użyciem lustrzanki jest trochę upierdliwe. Ale może to kwestia preferencji. Przy wprawnym podejściu da się ustawić montaż w 5-10 minut a dokładność ustawienia jest naprawdę wysoka.
  3. Tak trzeba mieć kamerę. Za kamerę może robić lustrzanka + obiektyw. Uruchomienie NINA do ustawienia na biegun jest proste, nie trzeba się wgryzać w inne właściwości. Tak samo mógłbym powiedzieć, że np. metody dryftu nie każdy używa i że może sprawić problemy.
  4. Tak, a się to zrobić z NINA i montażem bez silników + lustrzanka. Bawiłem się kiedyś w to i działa. Nie mniej jest to dosyć mocno upierdliwe, ponieważ: 1. platesolve czasami się męczy przy ręcznym kręceniu bo nie zawsze może odnaleźć gwiazdy, dlatego, że teleskop przekręci się tyle jest ustawione w NINA np. te 10stopni 2. aparat non stop klapie lustrem, ja robiłem to lustrzanką 3. potrzebny jest do tego komputer Ja w ten sposób, manualnie ustawiałem raz testowo swojego EM200. Poza tym info dla @Wojetej ta procedura softwarowa używa tylko silnika w RA, który masz, silnik w DEC nie jest wykorzytywany. Alternatywnie zamiast Windowsa można zrobić setup na bazie Ras Pi. W astroberry też jest ta metoda, a RaspPi jest po prostu małe.
  5. Paweł, chyba lubisz kupować w teleskopy.pl? Mieszkasz blisko więc byłoby fajnie
  6. Super zwierciadło nie zrobi z tego super teleskopu. Optyka to jedno a reszta to paździerz.
  7. Jeszcze raz się pobawiłem tym materiałem, kombinując tym razem ciut więcej
  8. tomekL

    SN 2024exw

    No właśnie, w skali Wszechświata kilka milionów w jedną czy drugą, to tylko mały promil całości
  9. To miejsce gdzie jeździmy na zloty jest bardzo spoko, nie jest to agroturystyka ale spory ośrodek. Można sobie wynając domek, jedzenie można kupować na miejscu https://www.poloniny.pl/ Czerwiec do astro to najsłabszy jest, bo nocka obserwacyjna strasznie krótka/
  10. Jak tylko do guidingu to 120mn mini jest idealna i działa perfect.
  11. Moja szybka obróbka w pixie:
  12. Tak jak pisałem, w 1991 roku 3 miesiące pracy studenta przy kwiatkach odłożyłem kwotę potrzebną na tego fluoryta ze zdjecia na tym montażu właśnie
  13. Pobawiłem się trochę astapem i platesolvem i fatycznie ten drugi kładzie astapa na łopatki. W przypadki kiedy teleskop ma w miarę dobre współrzędne to astap działa szybko i skutecznie. Ale jeśli mamy zupełnie losowy obszar nieba to astap jednak czasami wymięka, nawet dosyć często. Przedtem procedurę miałem taką, że ustawiałem teleskop na jakiś obiekt i synchronizowałem i astap już dawał radę. Co do platesolve 3 nie miałem przypadku żeby mu się nie udało dobrze określić współrzędnych, więc teraz po prostu puszczam od razu platesolva. Przepiłem się w NINA zupełnie na platesolve 3.
  14. Obejrzyj drugą połowę tego filmu
  15. Porównałem Twoją fotkę z moją z Canona 1100d. Nic złego w Twojej nie widzę, szum moim zdaniem jest normalny, na moim wygląda to dosyć podobnie. Nie mam już tego aparatu więc nie sprawdzę jak to wygląda z temperaturami. Ale masz tutaj link, z którego wynika, że 44 stopni to całkiem naormlana temperatura. Gościu ją uzyskiwał kręcąc video, ale duże prawdopodobieństwo jest, że live view również podbija temperaturę. Link i fotka z tego testu dla 1100d https://www.magiclantern.fm/forum/index.php?topic=9673.0
  16. Tak, tak, była komuna, więc musimy być za murzynami. Poza tym ja nic nie wyprodukowałem wiec powinienem siedzieć cicho. A w ogóle to Uniwersał upadł, bo robił super sprzęt i przyszli źli Chińczycy i go wygryźli. Wszystko jasne.
  17. Nie, nie trzeba od razu włączać montażu. Tak zdalnie ciężko coś powiedzieć. Jak byś był blisko to by się razem coś popatrzyli. Ja bym wziął i ustawił na biegun za pomocą NINA czyli za pomocą kamerki i zobaczył jak to się ma do lunetki, tzn. co pokazuje lunetka. Ustawienie softwarowe chyba jest najdokładniejsze.
  18. Z całym szacunkiem, konkurować to trzeba jakością, technologią etc. Janusz robił w porządku teleskopy, ale to produkcja typowo garażowa, w małej skali. No i moim zdaniem nie inwestował w rozwój. W 1991 roku w czasie studiów w okresie wakacyjnym dorabiałem sobie przy kwiatkach w Holandii. I tam przez przypadek trafiłem na sklep ze sprzętem astronomicznym. Nie ukrywam, że pod wpływem tego co tam zobaczyłem kupiłem rok później swojego U5, w swojej młodzieńczej naiwności myśląc, że to to samo co widziałem w Holandii. Z tamtego sklepu wziąłem katalog Vixena, który trzymam jako pamiątkę. Zeskanowałem jedną stronę, żeby pokazać jak w 1991 roku wyglądał normalny sprzęt astro. Co co cen był droższy oczywiście od U5, ale z tych tulipanów mogłem sobie kupić takiego flouryta 80, czego niestety nie zrobiłem bo kupiłem sobie wieżę Techniksa. A teraz puenta. Vixen produkował dobrej albo bardzo dobrej jakości sprzęt i jakoś daje radę z Chińczykami, bo działa do dzisiaj. Po prostu trzeba mieć czym konkurować, bo to że się robi teleskopy to za mało.
  19. Skoro Księżyc ucieka Ci z pola widzenia to powód tego jest tylko jeden. Teleskop nie patrzy dokładnie w biegun północny. Ten Newton to już jest spory teleskop i wystarczy nieduża niedokładność i obiekt ucieka. Czyli albo źle ustawiłeś, albo lunetka biegunowa nie jest dobrze ustawiona w teleskopie. Co do GoTo to przyczyny mogą być następujące: 1. źle zidentyfikowałeś gwiazdę podczas alignacji, 2. montaż jest ustawiony na półkulę południową. Z twojego opisu wynika, że z montażem jest wszystko ok.
  20. Powiem Ci tak, z własnego doświadczenia. Tanim kosztem z bardzo przyzwoitymi rezultatami to bym poszedł w jakąś lustrzankę np. Canon 1100D, albo Nikon D530. Do tego jakiś tani obiektyw i masz zestaw za 1000zł z którego uzyskasz zdjęcie cieszące oko, albo i lepiej. Ja na samym początku robiłem Canonem 300D+Pentacom 135. Nie mniej u mnie kluczem sukcesu był montaż (Losmandy GM8), bo bez problemu jechałem takim zestawem po 4, 5 minut bez guidowania. Potem do tego zestawu dołożyłem ED80 i lepszy obiektyw w postaci Canona 70-200 f4.0. Z Edkiem robiłem zdjęcia 3 minutowe, bez komputera, bez guidingu. Z mojej perspektywy montaż to podstawa sukcesu. W wizualu da Ci stabilny obraz, w astrofoto fajne rezultaty. Do tego trzeba się nauczyć obróbki foto w jakimś programie. Z darmowych poleciłbym sirila. Na zachętę zamieszczam 2 fotki. One są dalekie od ideału, bo dawno temu robione i mało wiedziałem wtedy, tzn. za mało klatek zbierałem, bez flatów, biasów. Ale tym bardziej to pokazuje co tanim kosztem i przy nie dużej ilości materiału można uzyskać. 1. Kometa Machholza Plejady, 5 x 180s, 4 darki, bez flatów, biasów, ISO800, Canon 300d + Pentacom 135, Losmandy GM8 2. Orion, 15 x 300s +10 x 30s, 15 darków, bez flatów, biasów, ISO800, Canon 300d + Canon 70-200f4.0 na f4.5, Losmandy GM8
  21. O Panie, ale dałeś ognia. Świetna robota, czapki z głów 👋👋👋
  22. Tutaj jest taki fajny wpis, a Parku Astronomicznym we Fromborku: https://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/region/6329-czy-dzisiaj-kopernik-moglby-we-fromborku-badac-niebo-najnowsze-slajd-kafelek.html a pod koniec takie oto zdanie Roberta Szaja: "Rok temu pani Edyta Pilska poprosiła mnie, czy mógłbym użyczyć Parkowi jeden ze swoich dużych teleskopów mobilnych do prowadzenia obserwacji, bo żaden z ich teleskopów jeszcze rok temu nie nadawał się do porządnych nocnych obserwacji i pokazów nieba". Może to nie do końca ich wina ale słysząc jakie były perypetie z ich kopułą w Warszawie i biorąc pod uwagę fakt, że dobrych teleskopów, to moja opinia, to oni nie robili, to na pewno nie ułatwili zadania opiekunom tego Parku. Ale artykuł sprzed 4 lata więc może coś się zmieniło. Ja swojego zdania nie zmienię, Uniwersał to firma, która mało myślała o zarabianiu kasy i tyle. Kilka lat temu przegrali proces ze ScopeDome, bo rozpowszechniali fałszywe informacje o produktach ScopeDome w związku z przetargami. Coś to świadczy o mentalności właścicieli.
  23. Nie traktuj tego jako złośliwości ale jako radę, która pozwoli uniknąć Ci niepotrzebnych wydatków i błędów. Zanim cokolwiek kupisz poświęć troszkę czasu i poczytaj o astrofotografii, tak żebyś kupował świadomie. Jak co to pytaj zanim kupisz, ja chętnie Ci odpowiem. A odpowiadając na Twoje pytania: >>Planuję w przyszłości kupić ZWO ASI 662 MC - czy to jest wystarczająco duża matryca? Dla jednego jest mała, dla innego jest ok. Zależy co będziesz fotografował i czym. Dla większości galaktyk wystarczy, ale dla mgławic za mała. Z braku finansów, można kupić mała matrycę i skupić się na fotografia galaktyk i zapomnieć o mgławicach. Też fajna sprawa. >>Goto zapewne kiedyś kupię Zastanów się mocno nad upgradem do HEQ5, na giełdzie był niedawno opaskowany za 4150zł. To montaż dużo lepszy od EQ5. Moim zdaniem, inwestowanie w EQ5, mija się z celem jeśli myśli się o astrofotografii. Bo w astrofoto podstawa sukcesu do dobry montaż. >>zastanawiam się, czy nie kupić napędu w jednej osi. Do wizuala ok, do astrofoto może pomóc ale raczej z tym 8" nie da rady bo potrzebny jest guiding i silniki w 2 osiach. Na koniec, jeśli chcesz się pobawić w astrofoto, to możesz na początek kupić jakąś modowaną lustrzankę za 600zł do niej jakiś obiektyw 100mm lub 200mm , może być nawet jakiś Jupiter i tym zestawem próbuj focić bez guidowania na tym EQ5. Sporo rzeczy się możesz nauczyć a międzyczasie odłóż na dobry montaż. Przykładowo załączam fotkę wykonaną bardzo dawnymi czasy canonem 300d+Pentacon 135, które obecnie warte są zapewne coś koło 300zł.
  24. Bez napędu nie da rady. Koledzy robią lucky imaging z Dobsonów ale tam mają platformy paralaktyczne. Jeśli masz tylko mikrorychy to nic z tego Ci nie wyjdzie poza zdjęciami podobnymi trochę do ekg serca
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.