Skocz do zawartości

NGC6946


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

NGC6946 leży na pograniczu Łabędzia i Cefeusza. Ciekawe czy ktoś ją oficjalnie przydzielił do ktoregoś z nich :) Doczytalem sie że to Cefeusza ale [uPDATE] bazujac na szcegółowej analizie Piotra, poniżej, to jednak jest Łabędź, ponadto z atlasów to wcale nie jest takie jednoznaczne. To znana galaktyka więc świat nauki powinien to jednoznacznie wyjaśnic.

 

Jasnosc: 8.80 Jasnosc powierzchniowa: 13.80

Jest to galaktyka spiralna, znajdująca się w odległości 10 milionów lat świetlnych od nas. Jest jednym z około 12 najbliższych sąsiadów Drogi Mlecznej. W przeciągu ostatnich kilku dekad zaobserwowano dużą liczbę supernowych.

 

 

C8N, 2KXM - LRGB - 9h

 

Pełna rozdzielczość po kliknieciu (www.astromarcin.pl)

ngc6946_2010_800.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepiękne zdjęcie.

Co do położenia galaktyki ja bym typował jednak na Łabędzia (jądro galaktyki znajduje się jednak minimalnie po stronie tego właśnie gwiazdozbioru). A swoją drogą to uważam, że pan Delporte (ten od granic gwiazdozbiorów z 1930 roku) nie popisał się - rysował te granice w bardzo skomplikowany sposób a jednocześnie popełnił tyle przeoczeń. Wiele gwiazd tradycyjnie przypisywanych do danego gwiazdozbioru (w atlasach Bayera i Flamsteeda) leży formalnie na terenie innych gwiazdozbiorów, podobnie z tą galaktyką nie mógł się zdecydować lub po prostu "olał" ją choć po przebiegu granic w tym rejonie widać, że o coś mu tu jednak chodziło (dziwny "ogon" Cefeusza wchodzący w Łabędzia).

 

EDIT: Ponieważ sprawa, mimo, że błacha, mnie jednak zafrapowała (do dziwaków świat należy) sprawdziłem to ściśle: Na tej deklinacji Cefeusz kończy się na RA2000=20:34:50.0 a centrum tej galaktyki to 20:34:52.3 zatem 2.3 sekundy czasu to odległość jaką dzieli środek galaktyki od granicy gwiazdozbiorów. Dla deklinacji 60° odpowiada to kątowi 17". Blisko, ale jednak w Łabędziu. I niech to będzie kolejny dowód na to, że Wikipedia to kiepskie źródło informacji.

6946.PNG

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Piotrku za szczegółowe informacje. Myśle że Twoja analiza jest wiążąca bo od kogo jak nie od autora atlasu nieba można oczkiwać wiarygodnych informacji :)

Ciekawe bo ja używam CdC i tam też, jak się powiekszy odpowiednio, to "owal" galaktyki ma centrum przesuniete jednak w kierunku Labędzia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe bo ja używam CdC i tam też, jak się powiekszy odpowiednio, to "owal" galaktyki ma centrum przesuniete jednak w kierunku Labędzia.

W wikipedii napisałem jeszcze o jeden szczegół więcej: Że choć centrum galaktyki jest w Łabędziu, to jednak jej widoczny obszar w większości leży w Cefeuszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.