Skocz do zawartości

Proszę o pomoc Hawke


spike1211

Rekomendowane odpowiedzi

Piszę ponieważ jestem zielony(oczywiście mam nadzieje ze do czasu) w temacie teleskopów i prosił bym o poradę.Posiadam lunetę Hawke optics 25x 75x i było by chyba wszystko dobrze przynajmniej mi sie tak wydaje,wszystko ładnie widać na powiekszeniu 25x-50x póznej obraz staje sie ciemny przy wiekszym powiększeniu oczywiscie w dzień a jeszcze gorzej wieczorem .Dodam że lunetę używam częściej do obserwacji krajobrazów ale spoglądam także na księżyc który przy max powiększeniu wygląda rewelacyjnie obraz jest jasny i wyrazisty.Proszę o pomoc w wyborze teleskopu który sprawdził by sie lepiej niż ta pseudo luneta do obserwacji przyrody oczywiście nie tylko(sąsiadka z dużymi walorami:) ) chodzi mi oto zeby przy powiekszeniu 100x obraz był przyzwoicie jasny np wieczorem spogladajac na wróbelki cwierkajace sąsiadowi na balkonie:) czy taki teleskop zaspokoi moje oczekiwania? Sky-Watcher Synta R-80/900 AZ-3

ps jakie moge uzyskać przyzwoite powiekszenie max w terenie?

Proszę o pomoc i z góry wielkie dzięki! Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest ten wynalazek?

http://www.militaria.pl/hawke/luneta_obserwacyjna_hawke_nature_25-75x70_(ht3635)_p2896.xml

Jeśli tak,to przyczyna "ciemności" poza dużym powiększeniem [to całkiem naturalne,że jasność obrazu maleje wraz z powiększeniem!] tkwi w układzie optycznym. To jest Maksutov-Cassegrain i sporą część powierzchni nominalnej apertury 70mm zżera lusterko wtórne. Maki sprawiają się dobrze przy większych aperturach. Luneta soczewkowa [refraktor] o tej samej średnicy [70mm] dałaby jasniejszy obraz.

Dobra rada: rozdziel sprzęt do obserwacji naziemnej od tego, który chcesz używać do astro. Pomysł z refraktorem 80/900 z wymiennymi okularami byłby dobry do naziemnych obserwacji tylko stacjonarnie, spod domu [wtedy O.K.]. W terenie to straszna zawalidroga [prawie metrowa rura], zaś do astro lepszy byłby jego wiekszy brat 90/900 [albo w ogóle coś wiekszego]. Do obserwacji naziemnych, jeśli musisz się przemieszczać, lepsze są lornetki i lunety z zoomem. Te ostatnie muszą mieć dużą średnice tylko przy obserwacjach w słabym świetle, z dużym powiekszeniem.

Co do maksymalnych powiekszeń przy obserwacjach naziemnych: warunki na 100x trafią się rzadko lub nigdy, przynajmniej w obserwacjach na duże odległości. Chodzi o turbulencje powietrza nisko nad ziemią. Nieprzypadkowo wiekszość ziemskich lunet ma powiększenia maksymalne w granicach 60x. Oczywiście jak podglądasz wróble z 50m, to nie ma znaczenia -chyba, że drzewo z nimi jest akurat po drugiej stronie drogi z nagrzanym asfaltem. Jest jeszcze kwestia rozdzielczości sprzętu/jakości optyki. W astro przyjmuje sie umownie,ze nie należy przekraczać [niezależnie od kwestii warunków atmosferycznych] powiekszeń 2x średnica sprzętu w mm. Czyli dla lunetki 50mm 100x. W praktyce maksymalna rozdzielczość osiaga się już przy ok. 1.6x średnica w mm.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedz:) Czytałem że sprzed do wszystkiego to raczej do niczego.Ale tak jak pisałem,bardziej nastawiał bym sie na obserwację okolicy ewentualnie ksieżyca.Interesuje mnie teleskop do kwoty np 700zl moze być używka,gabaryty mi nie przeszkadzają,może jest coś lepszego od tej mojej propozycji?

PS to jest właśnie ten wynalazek.Nie jest zły(poza słabym swiatłem)oczywiście dokupiłem statyw do tego bo ten orginalny to chyba tak dla jaj dali:)

Wielkie dzięki pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli gabaryty Ci nie przeszkadzają, to zakładam, że obserwujesz stacjonarnie, czyli z domu lub spod domu. W dodatku sprzet do wypadów już masz [ten Hawke, nie pozbywaj się go].W takim układzie wstępny pomysł z refraktorem 80/900 na AZ3 był niezły, ale jeszcze lepszy będzie 90/900. W obserwacjach naziemnych nie bedzie różnicy, ale już na Księżycu i innych obiektach astro będzie zauważalna. Szczególnie Twojej uwadze polecam Jowisza, bo tam akurat jest sporo do zobaczenia od czasu do czasu. W dodatku róznica w cenie 90-tki w stosunku do 80-tki jest minimalna, do tego stopnia,ze zakup tego mniejszego staje się w ogóle dyskusyjny. W budżecie tak czy owak się zmieścisz.

Polecam też Twojej uwadze tzw. folię Baadera ND5.0 do obserwacji Słońca [uWAGA!!! Bez odpowiednich zabezpieczeń, próba obserwacji Słońca przez jakikolwiek teleskop/lornetkę grozi trwałym kalectwem, poczytaj o zasadach bezpieczeństwa obserwacji Słońca/zaćmień], bo już 4 stycznia bedzie dość głebokie zaćmienie czesciowe, z fazą >0.8.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz ale jeszcze mam pytanie dlaczego na forach z teleskopami,teleskop typu AstroMaster 130 EQ Reflektor 130/650 kompletnie nie nadaje sie do obserwacji terenowej (krajobrazu)wynik obserwacji chociaż ma stosunkowo dużą srednicę zwierciadła 130mm przez co zbiera więcej swiatła od tego Sky-Watcher Synta R-80/900 AZ-3 natomiast ten 80/900 jak najbardziej sie nadaje ma 5gwiazdek inni doradzaja mi Sky-Watcher (Synta) SKDOB 6" i juz całkiem robię się zielony bo ten według testerów nie nadaje się.Mam wiec pytanie na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu(srenica zwierciadła czy moze na ogniskową?

Pozdrawiam Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to reflektory nie nadają się do obserwacji naziemnych ponieważ widać w nich odwrócony obraz. W astronomii to nie przeszkadza ale w obserwacjach naziemnych będzie to już uciążliwe. Do refraktorów można dokupić odpowiednią kątówkę, która pozwoli cieszyć się normalnym prostym obrazem, natomiast czy są takie kątówki do reflektorów to już nie wiem. Po za tym ten reflektor 130 Astromaster posiada montaż paralaktyczny który nie nadaje się do obserwacji naziemnych. Jak obserwacje naziemne to najlepiej na montażu AZ3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

montaż to ja mam kupiony narazie taki syf typu VELBON cx 440.A co do tego VIXENA to co to znaczy "Teleskop jest nie skolimowany" widać przez niego?Jak z tym walczyć?

 

 

To,że jest nie skolimowany oznacza,że daje obrazy nie takiej jakości jak dawać powinien ---> znacznie gorsze. Żeby doprowadzić go do odpowiedniego stanu trzeba sobie ten teleskop skolimować i powinno być wszystko ok. Powinno jeśli wszystko pozostałe z nim ok bo np. zdjęcia na tej aukcji na pewno nie pokazują sprzedawanego teleskopu. Spotkałem to zdjęcie już dawno w sieci http://www.mcgill.com.sg/shop/product_info.php?products_id=83&osCsid=eacaf442437 . Sprzedający powinien o tym napisać,że zdjęcia nie są real

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie obserwacje przyrodnicze z metrowym refraktorem i ze sporym montem to porażka.. Wyobrażasz siebie buszujacego setki metrów czy nawet km w terenie z taką kolubryną? . Masz już statyw to sobie dokup do tego Refraktorek SW 80/400 i nie wygłupiaj się z taką kolubryną.... Przeczytałem tu bardzo mądra propozycję żeby oddzielić astro od obserwacji ziemskich.... Człeku do ziemskich to coś malutkiego kup. Taki 80/400 + okular zoom + barlow albo ze 2-3 zwykłe okularki w kieszeń i tyle. Nim również w niebo polukasz i księzyc polukasz superaśnie i planety całkiem, całkiem ogarniesz... A już typowo do astro to sobie kupisz bardziej stacjonarnego klocka dowolnych gabarytów i będziesz lukał... Tu masz fotki jakie zrobiłem SW 80/400 i telefonem w powiekszeniu 90-110x dokładniej nie mogę powiedzieć http://forum.astropolis.pl/topic/34254-pierwsza-luneta/page__st__30

 

Poczytaj cały ten wątek.....Jest podobny do Twojego......Młodzi nic wam się nie chce poszukac :lol:

 

Ja do przyrodniczych obserwacji to rozumiem mobilność tak: Mam sobie mini refraktorek i 2-3 okularki w kieszeniach a w plecaku lekki statyw. W powiększeniach do 20x na szybko to i z ręki luknę. Podejdę do byle drzewka,płotu - oprę króciaka to i bez statywu mogę na szybko coś polukać i w wiekszych powerkach a jak chcę sobie postać w miejscu dłużej to statywik stawiam i lukam. A nie z AZ-3 z tymi jego długaśnymi pokrętłami i metrową rurą latać....90/900 to teleskop już do wybitnie astronomicznych zastosowań.

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem wiem że to cos jest duże,ale na wypady w teren to mam DELTE OPTICAL SILVER i tego HAWAKA:) wiec ta tuba 90/900 to sprzęt typowo do domq może przed... chodzi mi tylko o jak najlepszy obraz jasność i ostrość a gabaryty mi nie przeszkadzają.Na HAWKE nie narzekam,jest dobry ale na powiekszeniu max jakie daje 75x jest tak ciemno że chyba słońce mi zostaje,przynajmniej mi sie tak wydaje.

od to cała moja historia:) Pozdro:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor 80/900 czy 90/900 da Ci jaśniejszy obraz od tego Hawke.Skoro potwierdziło sie,że szukasz sprzętu stacjonarnego [bo mobilny jak piszesz masz], to bierz raczej ten większy, 90/900, skoro ma być on też używany do obserwacji stricte astronomicznych. Średnica obiektywu ma tu kluczowe znaczenie, w małym srzęcie jak oba wymienione liczy się każdy centymetr więcej. W wynalazki z allegro się nie baw, bo natniesz sie na pewno. Co do pomysłu ze statywem Velbon 440 jako montażem pod lunetę, nawet do celów naziemnych, to jest to przepis na harakiri obserwacyjne. Nie ten udźwig i przede wszystkim konstrukcja głowicy, uniemożliwiająca pracę z dużymi powiekszeniami, nawet gdyby statyw był [a nie jest] wystarczajaco solidnej konstrukcji.

Pozdrawiam

-J.

P.S. 80/400 nie nadaje się do dużych powiększeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki za odpowiedz:) ten statyw co mam to jest pod tego hawake bo ten co był w komplecie to juz zupełne nie porozumienie... Jeśli nabędę tego 90/900 to seryjny statyw nadaje sie do czegoś? A jest coś lepszego od tej 90AZ czy wszystko droższe jest raczej do obserwacji nieba? Nie chcę kupić jakiejś chały tak jak tego Hawake,dlatego chcę się upewnić i troszku ponudzić:)

Aha po nabyciu będę starał sie podpiąć jakieś lustro(aparat) i coś pocykać i mam nadzieje ze coś ztego będzie:)Znalazłem w domu jakiegoś starego Zenita i pomyślałem ze go podepne pod tego Hawake bo dostałem do niego przejściówkę M42 i wszystko pięknie i ładnie tyle ze nic prawie nie widać przez aparat obraz ciemny i nie wiem czy tak ma być.Mam jeszcze lustrzanke Canona ale nie bede kupował specjalnie przejsciówki pod moją lunetę.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.