Skocz do zawartości

Rozeta jeszcze raz


Rekomendowane odpowiedzi

Dopiero dzisiaj zobaczyłem Rozetę Pawła Łańcuckiego. Jest niesamowita I chyba oficjalnie ogłoszę koniec mojej kariery astrofoto na kliszy. Znam dobrze ten obiekt (fotografowałem go wielokrotnie)i wiem jak trudno go zrobić. Teraz przypomniała mi się historia kiedy chciałem wypróbować nowy obiektyw 200/2,8 właśnie na Rozecie. Samochód miałem wtedy od dwóch dni. W nocy wyjeżdżając z garażu za szybko odbiłem i wgniotłem cały prawy błotnik. Kosztowało mnie to więcej niż ten obiektyw.

Moja najlepsza Rozeta(zrobiona Mak 150 z ognisk. 1000) to jednocześnie najdłużej naświetlane moje zdjęcie. Jest ona złożona w Photoshopie z dwóch zdęć naświetlanych 40 i 30 minut na filmie fuji 800. Efekt poniżej.

Rozeta kanapka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo ladna. Domyslam sie jak trudno ja zdobic dobrze na filmie, nawet nie probowalem.

 

Na 60s ekspozycji CCD bez filtra Ha w moim mejscu (20km od Warszawy) widac ja marginalnie, dolozenie filtra powoduje dramatyczny skok kontrastu ale sciemnia calosc. Do dobrej ekspozycji na CCD potrzeba pewnie ponad godzine, najladniejsze ekspozycje jakie widzialem to ponad 3 godziny naswietlania luminancji z filtrem Ha i kilkadziesiat minut na kazdy sygnal koloru RGB.

 

Widzialem bardzo ladne zdjecia mglawic emisyjnych robione na filmie BW z filtrem szerokopasmowym Ha Lumicona lub z filtrem zelatynowym ale ktoryms z mocno czerwonych. Filtry te zdecydowanie podbijaja kontrast na CCD a z filmem umozliwiaja zdecydowane przeduzenie ekspozycji.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie , może spróbuję jeszcze z filtrem. Aktualnie mam dostęp do filtra Lumicon Deep-sky. Opis na pudełku : Filter Transmission- % Hydrogen- Beta 486 nm –93 , Oxygen III 501 nm – 94 , Hydrogen- Alpha 656 nm – 97 , Premium 496 nm – 94 . Szczerze mówiąc nie wiele mi to mówi. Pierwsze testy na M 42 pokazały, że filtr ściemnia obraz a kolory są bardziej nasycone. Muszę też zrobić kilka zdjęć testowych bo z filtrem zdjęcia są trochę nie ostre.I jeszcze pytanie. Filtr z jednej strony jest napylony czy można zakładać go dowolną stroną . Ja założyłem go napyloną stroną do teleskopu. U siebie mogę go tylko wsuwać do wyciągu 2”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mowiac nie wiem ale mysle ze strona jest obojetna. To jest jednak filtr wizualny.

 

Zaleta filtorw czerwonych / Ha jest taka przepuszczaja linie wodoru Ha tlumia bardzo silnie promieniowanie zrodel sztucznych (rteciowe / sodowe ORAZ szerokopasmowe zarowe) oraz naturalna poswiate nieba. Zajzyj na strony Lumicon. Poza tym swiatlo czerwone podlega duzo mniejszej ekstynkcji atmosferycznej i mniejszej refrakcji. Proponuje poeksperymentowac z filtrem czerwonym i czulym filmem BW.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.