Skocz do zawartości

Szerokokątny obiektyw fotograficzny


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Koleżanki i Koledzy pomóżcie!

 

Organizujemy właśnie sieć polowań na bolidy w Polsce. Najtańszym rozwiązaniem, które

można zastosować jest zestaw: body Zenit/Praktica plus jakiś szeroki obiektyw. Ponieważ

rynek wtórny oferuje dość spory wybór mam pytanie do osób zajmujących się astrofoto.

 

Jaki obiektyw o światłosile f/2-3 i ogniskowej 20-35mm polecacie? Jakie macie z nimi doświadczenia? Jak wyglądają brzegi pola widzenia?

 

Dziekuję za wszelkie posty!

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Z rosyjskich najwydajniejszy do meteorów jest Mir 24M 35/2 wychodzą szybkie meteorki od +1mag na 400ASA i moim zdaniem ma o wiele lepszą korekcję na brzegu od Mira 1B 37/2,8 8)

Ładnie też pracuje Rybie Oczko Zenitar 16/2,8 ale z moich doświadczeń z filmem 400ASA rejestruje szybkie meteorki od -1 mag z powodu krótkiej ogniskowej.

Meteory od 0mag rejestruje także na 400ASA Flektogonik 20/2,8 z kątem widzenia 92 stopnie 8)

Jeśli chcecie w jednym kadrze patrolować całe niebo to polecam Białoruski Peleng 8/3,5, tu wyjdą na 400ASA z szybkich tylko te jaśniejszę od -3 mag ale za to wszystkie bo obejmuje on kąt widzenia pełne 180 stopni 8) 8) 8)

Zapomniałbym jeszcze o rosyjskim obiektywie 20/3,5 ale dwa posiadane przez klientów egzęplarze były wadliwe i więcej ich nie brałem do ręki ani nie testowałem na gwiazdach :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Flektogona 2,4/35. Po przeczytaniu archiwum grupy dyskusyjnej pl.rec.foto doszedlem do wniosku, ze jest to najlepszy obiektyw gwintowy na rynku (Pentax kiedys robil aparaty i obiektywy na M42, ktore sa do tej pory najlepszymi szklami na M42 - o wiele lepszymi od Zeissa, lecz sa drozsze i trudnodostepne).

Ja swojego kupilem za... 120 zl. Jest w idealnym stanie optycznym, gorzej z mechanika, ale nie jest zle. Jeszcze nie widzialem odbitek ze swojego egzemplarza, ale widzialem zdjecia z innych. Gwiazdy chyba sa punktami na brzegu pola, ale nie jestem pewien. Obiektyw ma pelna korekcje pola.

 

Najlepszym obiektywem 35 mm na M42 jest podobno Pentax Ashai (swiatlosily nie znam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.