Skocz do zawartości

pyrex czy float


krzys

Rekomendowane odpowiedzi

małe pytanko odnośnie materiału na lustro.Czy zakładając poprawne wykonanie lustra, materiał użyty do jego wykonania (w tym przypadku float ) będzie miał wpływ na jakość uzyskiwanego obrazu? Czy można powiedzieć , że takie lustro (mówimy cały czas o dobrze wykonanym światłosilnym lustrze) będzie o klasę (lub kilka) niżej od analogicznego wykonanego z pyrexu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dodam jeszcze ze hitem na zachodzie sa lustra wykonywane z ceramiki szklanej o nazwie Zerodur (calkiem mozliwe ze lustro Synty jest zrobione wlasnie z tego), jest ona ponad 100 krotnie mniej podatna na rozszerzalnosc temperaturowa od pyrexu i wystepuje wlasnie w postaci tafli float i krażkow o roznej grubosci. Z tego co wiem Zerodur produkuje nasza rodzima huta Wolomin na licencji Schotta (ale nie jestem pewien na 100%). Wystepuje w 3 klasach rozszerzalnosci, klasa 0 jest najlepsza do wykonywania luster astro.

 

klasa rozszerzalnosci 0 (EC 0): 0.00 +/- 0.02 - 10-6/K

klasa rozszerzalnosci 1 (EC 1): 0.00 +/- 0.05 - 10-6/K

klasa rozszerzalnosci 2 (EC 2): 0.00 +/- 0.10 - 10-6/K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtansza Synta ma lustro wykonane z tafli float (lub jak kto woli - ze szkla okiennego ;)). Na swiecie mozna kupic wersje pyrexowe. Pamietajmy, ze rodzaj tafli (czyli de facto tylko podloza) nie ma tu bezposredniego wplywu na jakosc obrazu (posrednio tak). Generalnie chodzi tu o wrazliwosc na temperatury, a przede wszystkim na ich zmiennosc. Float jest najbardziej podatny na rozszerzalnosc cieplna, pyrex znacznie mniej. Mam Synte na floacie i nie zauwazylem jakis degradacji obrazu na punkcie zmiany termiki. Szczegolne znaczenie bedzie to mialo w przypadku zaawansowanych fotek np. CCD. Zmiana geometrii lustra powoduje przesuwanie ogniska, co przy dlugich czasach ma katastrofalne skutki. W tym wypadku material lustra musi byc jak najbardziej obojetny na zmiany temperatury.

 

Material z jakiego jest wykonane lustro ma tez wplyw na szybkosc studzenia. Generalnie zaklada sie, ze najlepsze szklo na lustro to SITAL GLASS. Nieporownywalnie drozsze i chyba w swiecie ATM rzadko wystepujace - przynajmniej u nas. Wiecej zapewne opowie Janusz. Wiem, ze w dobrych maksutovach instaluje sie lustra Sitalowe - pozwala to zaoszczedzic dlugi czas chlodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o Maksutovy to doborem materialow na lustra chyba inne reguly rzadza, jak sadze nie nie ma tu glownego znaczenia rozszerzalnosc temperaturowa lecz zdolnosc do adaptacji temperaturowej, chocby ze wzgledu na izolacje optyki...

 

Byc moze sie myle...

 

Dodam ze z tego co wiem nie same szkla sa najlepszym materialem na lustra lecz tak jak pisalem kompozyty szklane, czyli odpowiednie mieszanki skladnikow ktore po obrobce temperaturowej daja wyjsciowy kompozyt. A dzieje sie tak dlatego ze poszczegolne skladniki kompozytu posiadaja rozne wlasciwosci, jedne kurcza sie iine roszezaja temperaturowo, jedynie idealna, homogeniczna ich mieszanina po obrobce cieplnej jest w stanie osiagnac tak wysokie wyniki czyli okolo 100 krotne polepszenie wydajnosci w stosunku do pyrexu

 

No chyba ze sie myle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdolnosc do adaptacji temperaturowej

 

a co to za wielkość fizyczna rządząca budową Maksutowów? (Zupełnie nie znana Jesionowi :lol: ) i jaka ma jednostkę?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź mimo, że BYĆ MOŻE BĘDZIESZ SIĘ MYLIŁ :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdolnosc do adaptacji temperaturowej

 

a co to za wielkość fizyczna rządząca budową Maksutowów? (Zupełnie nie znana Jesionowi :lol: ) i jaka ma jednostkę?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź mimo, że BYĆ MOŻE BĘDZIESZ SIĘ MYLIŁ :mrgreen:

 

Byc moze sie mylilem tak jak pisalem, mozesz dokladnie wyjasnic dlaczego i jak sie to ma do tematu topic'a ktory jak sadze dotyczy lustra Newtona? No chyba ze od reki szlifujesz hiperbole....

 

P.S. Czy zauwazyles jakies wielkosci fizyczne dotyczace budowy Makow w mojej wypowiedzi? Na przyszlosc chcac nasmiewac sie z cudzych wnioskow postaraj zawrzec cokolwiek dotyczacego glownego tematu Mr. Adorator...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nic poprostu zastanowiła mnie śmiałość, obfitość, złożoność i precyzyjność teorii, które przedstawiasz jako konkurencyjne do czyichś wiadomości a następnie sam podddajesz je w wątpliwość.... :lol: 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nic poprostu zastanowiła mnie śmiałość, obfitość, złożoność i precyzyjność teorii, które przedstawiasz jako konkurencyjne do czyichś wiadomości a następnie sam podddajesz je w wątpliwość.... :lol:  8)

 

Mam nadzieje ze domyslasz sie o czym pisze, rozciaglosc tematu zarowno chemii jak i fizyki materialow ceramicznych i pochodnych zwiazkow krzemu nie pozwala jednoznaczne bez empirycznych wnioskow okreslic zdolnosc danego materialu do konkretnych zastosowan. Ja bazuje na wiedzy osob "siedzacych w temacie" nie od wczoraj, opartej na wieloletnich doswiadczeniach. Jedynie "wrodzona skromnosc" kaze mi powatpiewac w nabyta wiedze, jak sadze jestes wolny od tego typu rozterek... Gratuluje...

 

Jeszcze troche i przez swojego kolege bedziesz mianowany mianem "trash" nie odchodz od tematu watku bo ktos cie udomowi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zwana "wrodzona skromność" powoduje, że podaje się źródło informacji w celu weryfikacji i odwrócania uwagi od swojej "skromnej" osoby 8)

Żeby czytelnik nie pomyślał, że to wyuczona wieloletnią nauką wiedza własna...

 

Proszę więc albo przedstaw wiarygodną technologię wyrobu pyreksu z podaniem źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zwana "wrodzona skromność" powoduje, że podaje się źródło informacji w celu weryfikacji i odwrócania uwagi od swojej "skromnej" osoby  8)  

Żeby czytelnik nie pomyślał, że to wyuczona wieloletnią nauką wiedza własna...

 

Proszę więc albo przedstaw wiarygodną technologię wyrobu pyreksu z podaniem źródła.

 

Nie bardzo wiem o czym mowisz, wypowiadalem sie o kompozytach szklanych, jezeli natomiast twoja wiedza teoretyczna zatrzymala sie na poziomie pyrexu, z checia wypowiem sie na ten temat... daj jedynie znac bo sam nie wiem do czego dazysz, moze mylisz tematy, z luboscia zasmiecajac kolejny watek....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
małe pytanko odnośnie materiału na lustro.Czy zakładając poprawne wykonanie lustra, materiał użyty do jego wykonania (w tym przypadku float ) będzie miał wpływ na jakość uzyskiwanego obrazu? Czy można powiedzieć , że takie lustro (mówimy cały czas o dobrze wykonanym światłosilnym lustrze) będzie o klasę (lub kilka) niżej od analogicznego wykonanego z pyrexu?

 

Trzeba przedewszystkim rozróżnić dwie kwestie, odkształcanie lustra ze zmianą temperaturty i czas potrzebny na jego stabilizację termiczną czyli uspokojenie się obrazu, nie słuchaj oszołomów bo sieją ploty na potęgę a gówno o tym wiedzą jak zwykle.

Nawet Zerodur, ciepły, wyniesiony w zimne otocznie nie da stabilnych obrazów do czasu wyrównania temperatury z otoczniem, to jest bujdą i bzdurą do kwadratu :x

Tu może pomóc tylko system ASCT czyli aktywnego chłodzenia teleskopu ale to osobna kwestia niezależna od materiału lustra 8)

Materiał lustra ma znaczenie przy naprawdę dużych i cienkich lustrach ponad 14 cali gdzie przy zmianie temperatury o 20*C może wystąapić efekt zmiany kształtu paraboli na lekką hiperbolę lub elipsę ale tylko wtedy jeśli lustro jest źle oprawione lub nie profesjonalnie obrobione z drugiej strony.

Dobry konstruktor optyki poradzi sobie bez pudła z takim problemem i przewidzi w projekcie jego ewentualne skutki 8)

Przykładowo lustro z Synty 200/1200 jest z taniego i prostego w produkcji Floatu i doskonale spełnia swoją rolę jako lustro główne jak widać z recenzji pisanych przez niezależnych od wytwórcy użytkowników co dowodzi że jest to w pełni wystarczajacy materiał na tej średnicy lustro przy tej jego grubości 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm "nie słuchaj oszołomów bo sieją ploty na potęgę a gówno o tym wiedzą jak zwykle. " - czyzbys zarzucal mojej wypowiedzi sianie jakis bzdur???? Chyba powinienes przeczytac jeszcze raz to co napisalem. Bo najpierw piszesz, ze bzdura, a nastepne w swoim poscie piszesz dokladnie to samo :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Lepiej zapytać dostawcę lub jeszcze lepiej producenta ale te popularne zapewne ze szkła optycznego(rosyjskie jest bardzo tanie) lub płytowego ze względu na koszty :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.