Skocz do zawartości

M106 - może ktoś się chce pobawić?


Pytajnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

zrobiłem ostatnio 10 klatek po 600 sekund M106-tce. Ale nie potrafię tego materiału obrobić.... Może ktoś się chce zabawić i poradzi mi jak to robić???

 

No chyba, że materiał do KOSZA - wtedy trudno...

 

Załączam linki - do pobrania są 3 klatki zestakowane z odrębnych kanałów RGB (porozbijane fotki z Canona na 3 kolory i potem każdy kolor oddzielnie stakowany) Telep Newton 8"

 

www.sephirot.com/M106_R.fit

 

www.sephirot.com/M106_G.fit

 

www.sephirot.com/M106_B.fit

 

Będę wdzięczny za porady.

 

Sławek

Edytowane przez Pytajnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

zrobiłem ostatnio 10 klatek po 600 sekund M106-tce. Ale nie potrafię tego materiału obrobić.... Może ktoś się chce zabawić i poradzi mi jak to robić???

 

No chyba, że materiał do KOSZA - wtedy trudno...

 

Załączam linki - do pobrania są 3 klatki zestakowane z odrębnych kanałów RGB (porozbijane fotki z Canona na 3 kolory i potem każdy kolor oddzielnie stakowany) Telep Newton 8"

 

www.sephirot.com/M106_R.fit

 

www.sephirot.com/M106_G.fit

 

www.sephirot.com/M106_B.fit

 

Będę wdzięczny za porady.

 

Sławek

 

 

 

A po co rozbijasz te RAW-y na kanały i później stackujesz to nie kamera mono gdzie oddzielnie naświetlasz RGB ?

 

 

Stackujesz pełne klatki RAW w np. DSS i je obrabiasz jak dobry materiał to idzie jak spłata, jak gorszy to trza się trochę namęczyć.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co rozbijasz te RAW-y na kanały i później stackujesz to nie kamera mono gdzie oddzielnie naświetlasz RGB ?

 

 

Stackujesz pełne klatki RAW w np. DSS i je obrabiasz jak dobry materiał to idzie jak spłata, jak gorszy to trza się trochę namęczyć.

 

 

 

 

Taką metodę podał jeden z naszych kolegów kiedyś na forum. Spodobała mi się.... Poza tym daje lepsze efakty - na końcu mniejsze szumy. Jest jeszcze jedna zaleta. Obrabiam w Maximie i fajnie się ustawia poziomy kolorów poleceniem z menu Combine Color.

 

Fotografuję w Maximie i tam zapisywane są pełne klatki w *.fit'ach i te właśnie *.fit'y stakuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wygląda kolor czerwony:

pytajnik_fit_R.jpg

aż się prosi o flata

bez klatek kalibracyjnych, to jest będzie istna mordęga,

niema jak wyrównać takiego winietowania, o paprochach nie wspominając, a kolimacja też by się przydała

aż szkoda, bo taki ładny kadr

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wygląda kolor czerwony:

pytajnik_fit_R.jpg

aż się prosi o flata

bez klatek kalibracyjnych, to jest będzie istna mordęga,

niema jak wyrównać takiego winietowania, o paprochach nie wspominając, a kolimacja też by się przydała

aż szkoda, bo taki ładny kadr

pozdrowienia

 

Cześć!

 

 

Flata zrobię jutro i prześlę.

A co to są klatki kalibracyjne?

Winietowanie jest takie jakie jest - czy można coś na to poradzić?

 

Kolimacji precyzyjnie przeprowadzić nie mogę bo mi laser kółko kręci na lustrze głównym...rolleyes.gif

 

Na razie!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd tam tyle syfu się wzięło? Jakby jakieś robaki się rozlazły po matrycy :)

 

Jakby to powiedzieć... hmm... to jest efekt domowej roboty wymiany filtra w Canonie..... wiesz taka trochę (!!!!) spartolona modyfikacja...

 

Kleju mi się trochę dostało na filterek. Myślałem że dobrze wyczyściłem, ale po złożeniu ... no efekt jest taki jaki widać, a rozkładać ponownie aparaciku już mi się nie chce dry.gif

 

Czekam na kamerkę z prawdziwego zdarzenia - może już nie długo

 

SJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... A co to są klatki kalibracyjne?

Winietowanie jest takie jakie jest - czy można coś na to poradzić?

...

 

no właśnie flaty, biasy i darki

a na winietowanie pomaga flat, albo większe lusterko wtórne

a trochę się pobawiłem i bez tego flata wyszło tak

M106_pytajnik_RGB.jpg

tylko to już takie malarstwo, żeby trochę pozbyć się tego kleju ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie flaty, biasy i darki

a na winietowanie pomaga flat, albo większe lusterko wtórne

a trochę się pobawiłem i bez tego flata wyszło tak

M106_pytajnik_RGB.jpg

tylko to już takie malarstwo, żeby trochę pozbyć się tego kleju ;)

 

Sumas,

 

fajnie wyszło.... icon_salut.gif

 

Zrobię dzisiaj te flaty. Darki zrobię w nocy żeby temperatura była podobna. A biasa strzelę też dzisiaj.

 

Hłe Hłe.... dojdzie do tego że zdobędziemy jako Sumas-Pytajnik zdjęcie tygodnia szczerbaty.gif...

 

Pozdrowionka (ale zdradzisz co nie co jak się obrabia takie trudne fotki?)

 

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli zdemontowałeś aparat z teleskopu, to flaty już raczej nie wyjdą,

flaty trzeba robić w tej samej pozycji aparatu, przy której wykonywałeś zdjęcia, chodzi o kąt obrotu matrycy kamery w stosunku do teleskopu

do takiego sztucznego flata, najlepiej stosować funkcję dust&scratches:

 

czyli mamy klatkę wyjściową:

pytajnik_fit_R.jpg

robimy jej kopie jako warstwę i na niej używamy funkcję: filter/noise/dust&scratches

pytajnik_fit_R_dust&scratches.JPG

ale żeby nie stracić na jasności i kontraście obiektów i jasnych gwiazdejk, trzeba najpierw ordynarnie zamalować te obiekty i jasne gwiazdki pędzelkiem, używając jako koloru tła z miejsca obok tych obiektów, pamietając przy tym, że przez winietowanie tło ciemnieje od środka kadru na zewnątrz, także kolor tła należy pobierać każdorazowo z miejsca równo oddalonego od środka kadru (czy raczej środka winiety)

następnie tę warstwę ustawiamy jako różnicę (difference) w stosunku do bazowej i wychodzi coś takiego:

pytajnik_fit_R_d&s_difference_layer.JPG

zostają teraz do usunięcia te brzydkie paprochy

i robi się to dokładnie tak samo jak usuwanie winiety

im mniejsza średnica pędzelka tym lepiej to wyjdzie, ale trzeba się nim mocno naklikać ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli zdemontowałeś aparat z teleskopu, to flaty już raczej nie wyjdą,

flaty trzeba robić w tej samej pozycji aparatu, przy której wykonywałeś zdjęcia, chodzi o kąt obrotu matrycy kamery w stosunku do teleskopu

do takiego sztucznego flata, najlepiej stosować funkcję dust&scratches:

 

czyli mamy klatkę wyjściową:

pytajnik_fit_R.jpg

robimy jej kopie jako warstwę i na niej używamy funkcję: filter/noise/dust&scratches

pytajnik_fit_R_dust&scratches.JPG

ale żeby nie stracić na jasności i kontraście obiektów i jasnych gwiazdejk, trzeba najpierw ordynarnie zamalować te obiekty i jasne gwiazdki pędzelkiem, używając jako koloru tła z miejsca obok tych obiektów, pamietając przy tym, że przez winietowanie tło ciemnieje od środka kadru na zewnątrz, także kolor tła należy pobierać każdorazowo z miejsca równo oddalonego od środka kadru (czy raczej środka winiety)

następnie tę warstwę ustawiamy jako różnicę (difference) w stosunku do bazowej i wychodzi coś takiego:

pytajnik_fit_R_d&s_difference_layer.JPG

zostają teraz do usunięcia te brzydkie paprochy

i robi się to dokładnie tak samo jak usuwanie winiety

im mniejsza średnica pędzelka tym lepiej to wyjdzie, ale trzeba się nim mocno naklikać ;)

 

Cześć Sumas,

 

bardzo ci dziękuję za fajna lekcję. Baaardzo się przyda. Powoli się czegoś pożytecznego nauczę...rolleyes.gif

Muszę się tylko przestawić na Photoshopa. Bo zawsze pracowałem na Corelu Photo Paincie. Też dobry programik, ale do Adobe się nie umywa.

Na szczęście aparatu jeszcze z telepa nie zdemontowałem więc kłopotu z flatem nie będzie. No ale czekam na pogodę - teraz u mnie pada na dobre a telep w ogródku na pierze przykręcony mocno i dobrze ustawiony. Może jutro rano będzie z pogoda lepiej.

 

Pozdrawiam serdecznie.icon_salut.gif

 

Pytajnik Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.