Jump to content

gryf188

Społeczność Astropolis
 • Posts

  1452
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

Everything posted by gryf188

 1. Nie trzeba płacić grubych pieniędzy , wystarczy zasadzić i poczekać kilka lat . Wbrew pozorom drzewa rosną dosyć szybko , wystarczy odpowiednio wcześnie podczas budowy domu pomyśleć przyszłościowo.
 2. Używam flattenera bez reduktora od Esprita 150 . A zdjęcie jest trochę obcięte bo materiał zbierałem przez 2 noce i trochę kadry mi się trochę przekręciły . Jak chcesz zobaczyć pełny kadr to zobacz sobie moje zdjęcie NGC6914 lub NGC1333. Montaż na którym wieszam tego Ed-ka to SW AZEQ-6.
 3. Po Ngc1333 to najładniejszy fragment Obłoku Molekularnego Perseusza. Sama mgławica refleksyjna jest dosyć jasna natomiast reszta wymaga dosyć mocnego wyciągania. Niestety ujawnia to niedoskonałości w ciemnych partiach bo jak zbierałem materiał to było dosyć ciepło. SW ED120 Canon 6D 102x5 min
 4. Ja łączyłem baterie równolegle i nie było z nimi żadnych problemów , fakt były to takie same i o podobnym stopniu zużycia. Masz mniejsze napięcie max 18V czyli bezpieczne.
 5. Dorobiłem takie wtyczki które wpinałem w oryginalne styki na bateriach połączone to było potem równolegle i do przetwornicy . Niestety nie wróciły z ostatniego wyjazdu do Egiptu ( gdzieś się zawieruszyły ) , a że ostatnio nie latałem z sprzętem to jakoś nie miałem bodźca do zrobienia nowych . Jak jadę teraz gdzieś to samochodem i zasilam wszystko z akumulatora w samochodzie.
 6. Może dla niektórych to śmieszne ale ja miałem takie zasilanie na wakacyjnych wyjazdach i sprawdziło się bardzo dobrze . Baterie od wkrętarki robiły jednocześnie za przeciwwagę oraz zasilanie . Potrzeba tylko przetwornicy step-down i trochę przewodów .Owszem wymaga to "druciarni" jak niektórzy piszą ale po pierwsze takie rozwiązanie zmniejsza wagę bagażu w samolocie bo nie trzeba taszczyć przeciwwagi a po drugie w ogóle można zabrać do samolotu bo mamy akumulator podzielony na części więc nie przekracza dopuszczalnej wartości mocy którą można załadować do bagażu podręcznego. 4x3Ah /18V zasilało montaż, kamerę z chłodzeniem guider oraz małego laptopa conajmniej przez 6h, dużo zależy od temperatury bo chłodzenie kamerki było największym pożeraczem prądu.
 7. No dobrze ,może napisałem trochę na szybko i mało zrozumiałe ale to jedna z myśli jaką chciałem przekazać , tu wyłożyłeś ją idealnie.
 8. Ale ja tego absolutnie nie neguję ważności światłosiły , może temat trochę źle sformułowałem , poczytaj pierwszy post o co mi chodziło.
 9. I na to chciałem zwrócić uwagę zakładając temat.
 10. Czyli tak pomijając wady optyczne które koryguje flattener/reduktor jeśli zastosujemy większą matrycę to w tym samym teleskopie uzyskamy finalnie taki sam efekt jakbyśmy użyli proporcjonalnie mniejszą matrycę z flattenerem.
 11. Tylko mi tu cały czas chodzi o finalną wielkość naszego zdjęcia które będąc takie same z dwóch różnych zestawów o teoretycznie takiej samej światłosile będzie miało odmienną ilość sygnału z tej samej jednostki czasu
 12. Dokładnie o to mi chodzi , bo można by pomyśleć zmniejszę średnicę obiektywu ogniskową i matrycę a efekt uzyskam ten sam . Trzeba też zdać sobie sprawę że przy mniejszej matrycy część światła bezpowrotnie tracimy bo ono po prostu mija mniejszą matrycę .
 13. Panowie nie porównujmy matryc chodzi mi całość finalnego obrazka . Przy podanych przykładach otrzymamy fizycznie podobną wielkość obrazka ale mimo tej samej światłosiły wg mnie mniej światła padnie na mniejszą matrycę bo część światła ją po prostu mija . W efekcie stosując większą matrycę uzyskamy efekt jakbyśmy zastosowali i reduktor ogniskowej.
 14. Temat trochę kontrowersyjny bo wiadomo że nie , bo mamy różne rodzaje matryc , różne konstrukcje teleskopów itd ale chciałbym poruszyć jeden z aspektów nad którym mało kto się pochyla. Czy w astrofotografii można oceniać jasność teleskopu w oderwaniu od zastosowanej wielkości matrycy ? Zastanawiałem się ostatnio nad takim utartym schematem światłosiły w astrofotografii gdzie często powtarzało się stwierdzenie że jeśli mamy np. teleskop f2 i f4 o takiej samej ogniskowej to ten drugi ma 4x mniejszą powierzchnię obiektywu więc czas naświetlania powinien być 4x dłuższy żeby uzyskać taki sam sygnał. To proste i jasne , jednak czy można pozostać tylko przy schemacie „ światłosiła najważniejsza” . Jak się ma do tego rozmiar zastosowanej matrycy? Pomińmy czułość matrycy, szum odczytu i rodzaj , skupmy się tylko na wielkości. Weźmy np. taki setup jakim ostatnio robię zdjęcia ED120/900 f7,5 z Canonem 6D czyli matrycą FF 36x24mm i ED80/600 f7,5 z matrycą APS-C 22,2x14,7mm . Obydwa zestawy mają bardzo podobny FOV czyli podobną wielkość obrazu jaki uzyskamy finalnie , ale czy ilość sygnału na tych zdjęciach będzie podobna? Jeśli byśmy patrzyli tylko na światłosiłę to tak bo obydwa teleskopy mają f7,5 . Jednak powierzchnia obiektywu 120mm jest 2,25 x większa niż 80mm jak więc na to patrzeć?
 15. Porównałem obydwa zdjęcia i mam mieszane uczucia co do przewagi Starexterminatora . Nie wiem co lepsze czy te gładkie placki po exterminatorze czy to co robi starnet.
 16. Spróbuję dodać trochę koloru . Rzeczywiście jakby trochę blado to wygląda.
 17. Materiał zebrany przy okazji NGC1333 jak czekałem aż Perseusz wyjdzie z łuny LP . W sumie zebrało się 40 klatek po 5 minut , nie za dużo ale że nie zanosi się na razie na pogodę to poskładałem to co mam. Coś tam nawet widać , najwięcej niewiadomych to kolorystyka samej galaktyki . Ostatecznie zostawiłem tak jak wyszło z kalibracji fotometrycznej. SW ED120 , Canon 6D, AZEQ-6
 18. Źle się zrozumieliśmy , nie można podłączać instalacji do sieci przed wymianą licznika ale instalacja musi być zgłoszona do zakładu energetycznego czyli musi zostać wykonana. U mnie weszło 21 paneli czyli całość to 7,85 kWp , wymiary zadaszenia to 7,6m x 5,6m.
 19. Licznik zostaje wymieniony po zakończeniu i zgłoszeniu zakończenia instalacji Mniejszy kąt nachylenia w teorii rekompensuje dłuższy czas kiedy instalacja łapie promienie słoneczne bo mogą padać gdy Słońce jest bardziej z tyłu niż przy większym kącie nachylenia. Ja potrzebowałem dodatkowych miejsc na samochód więc zrobiłem sobie taką konstrukcję pod którą mogę wjechać samochodem .
 20. Ja się nie przejmuję bo zasadniczo prognozy całoroczne są korzystniejsze dla mniejszych kątów niż 35 stopni niż większych zwłaszcza u nas na południu Polski . Ja czekałem na licznik ok. 2 tygodnie.
 21. Jestem ciekawy właśnie produkcji w lecie . Ja mam nachylenie 20 stopni i obecnie u mnie max to jakieś 62% mocy znamionowej . Liczę jednak na to że w lecie dzięki mniejszemu nachyleniu będę łapał słońce wcześniej i zarazem dłużej wieczorem co powinno skompensować mniejszą produkcję w miesiącach zimowych. Najlepszą weryfikacją będzie jednak ocena ilości wyprodukowanej energii w ciągu roku , zobaczymy więc za rok
 22. Jest cukierek o smaku miętowo malinowym , widać też że nie zbywa materiału jak na wąskie pasma .
 23. Chyba raczej nie, koma w newtonie i rozciągnięte gwiazdy w refraktorze mają różne źródła .
 24. Jak ja na to nie zwróciłem uwagi , dzięki . To jakiś paproch na flacie uczynił takie cuś . Jeszcze kosmetyczna korekta i lekkie odszumianie
 25. Dziś jakoś tak trochę czekoladowe te pyły mi się wydają , trochę pokombinowałem i dodałem do pierwszego posta inną wersję.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.