Jump to content

gryf188

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  845
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

gryf188 last won the day on December 22 2018

gryf188 had the most liked content!

Community Reputation

1,534 Excellent

About gryf188

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  limanowa
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta 12" , iOptron CEM25P, Canon 6D, Canon 100/2,8 Canon 200/2,8 L

Recent Profile Visitors

3,077 profile views
 1. To nie wiem czy się smucić czy cieszyć
 2. Pier jest wysuwany elektrycznie ale jest naprawdę stabilny, zresztą zrobiła go firma Pier Tech , która specjalizuje się w konstrukcjach astro . W praktyce najczęściej nie ma potrzeby podnoszenia piera, podnoszenie jest potrzebne do nisko położonych obiektów , które i tak toną w łunie LP . Laptop do sterowania setupem jest na wyposażeniu Z tym minusowym pojęciu o astronomii kompletującego zestaw to miałbym wątpliwości Zapominacie o jednym , teleskop teraz jest skompletowany pod astrofotografie , ale nie jest to jego jedyne przeznaczenie w obserwatorium ,w każdej chwili można z kątówki wyjąć kamerę i włożyć tam okular i używać go do obserwacji księżyca i planet . Ktoś kto to projektował musiał brać różne możliwości użytkowania teleskopu.
 3. Też nad tym się zastanawiałem i trudno mi na to odpowiedzieć . Ja tego nie kompletowałem , zastałem taki gotowy .
 4. Każdy kanał składam osobno i tu nie ma problemu , zaczyna się jak podstawiam je za poszczególne kanały RGB w PS-ie. Do akwizycji zacząłem używać i uczyć się Sequence generator pro . Musimy porozmawiać na zlocie .
 5. Jako,że mam okazję w ostatnim czasie trochę zajmować się sprzętem w nowo powstałym Astrocentrum Chełmiec, chciałbym wam pokazać zamontowane w nim serce ,czyli teleskop główny . Bardzo fajnie ,że powstał nowy ośrodek popularyzujący astronomię , szkoda tylko ,że miejscówka jest mało atrakcyjna a w zasadzie tragiczna ,jeśli chodzi o warunki LP . Trzeba jednak cieszyć się tym co jest i co do zdjęć to pozostaje raczej fotografia wąskopasmowa.Setup to Teleskop SW Esprit150 zamontowany na montażu 10Micron GM2000 HPS , kamera Atik 490EX . Skala zestawu 0,73"/pix. Pierwsza pełna pojedyncza klatka/ trochę podciągnięte krzywe/ z filtrem Ha 7nm 600 sek bez guidingu . No i ostatnio w czasie pełni zrobiłem po trzy klatki po 1200 sek Ha , OIII , i SII M57 , niestety mała ta planetarka ale nic innego na szybko nie przyszło mi do głowy . Poskładałem tę mizerną ilość materiału bez klatek kalibracyjnych w celu uczenia się bardziej niż uzyskania jakiegoś efektu. zdjęcie to crop 2x . Muszę popracować jeszcze nad ustawieniami guidera bo nie wiem czy przy tych klatkach pomagał czy przeszkadzał w nisko położonym obiekcie , trzeba to wszystko jeszcze po dogrywać. To dla mnie w ogóle całkowita nowość, bo do tej pory robiłem zdjęcia wyłącznie matrycą kolorową . Przy okazji liczę na jakieś porady i pomoc . Pierwszy problem z którym się spotkałem to wyrównanie klatek z poszczególnych kanałów . Jak wyrównać położenie klatek ,żeby gwiazdy z poszczególnych kanałów w całym zdjęciu pokrywały się z sobą ? . Z równoległym przesunięciem w PS nie ma problemu ale jak poradzić sobie z rotacją? Muszę również poczytać i douczyć się jak w ogóle poradzić sobie z poskładaniem gwiazd i wyrównaniem koloru gwiazd poskładanych w bicolorze , lub palecie HST. Gdzieś też widziałem materiał zbierany do jednego zdjęcia w różnym biningu dla poszczególnych kanałów wąskopasmowych , czy są ogólne jakieś zasady co do ilości klatek w kanałach ,czasów pojedynczych ekspozycji i biningu ?
 6. Nie ma sprawy , jak będziemy na miejscu to omówimy temat.
 7. W tamtym roku na wiosennym zlocie robiłem podobny kadr i wiem ,że z Bieszczad trudno o dobry materiał , więc z Warszawy jest na pewno trudniej , trzeba zebrać naprawdę dużo klatek . Odrobinę nie podoba mi się ten " żabi skrzek " z gwiazd, ale najważniejsze mieć z domu zdjęcie po które jeździ się daleko na południe. Przypominam sobie jeszcze jak Wessel zwrócił mi kiedyś uwagę i miał rację ,że ten żółty kolor jest tam bardziej rudy niż zielonkawy .
 8. Przy 50 mm ogniskowej Droga Mleczna jest jakby za duża i dlatego trochę się gryzie z tłem . Dla mnie zdjęcie DM wydaje się mi lepiej wyglądać bez tego doklejonego tła. Samo zdjęcie Drogi Mlecznej klasa .
 9. Z RGB robisz L , który obrabiasz i wklejasz potem jako L nad RGB z mieszaniem Luminancja. http://www.astronomersdoitinthedark.com/dslr_llrgb_tutorial.php#Introduction
 10. Cefeusz to trudny przeciwnik jeśli walczy się z uwidocznieniem pyłów. Nie wiem czy robiłeś tu operację zrobienia takiego pseudo LRGB, to trochę pomaga uwypuklić mgławice pyłowe.
 11. Paweł na Islandii , może to jest powód braku kontaktu.
 12. Witam,

  Przeczytałem tutaj:

  "Przez ten miesiąc, gdy statyw płynął do mnie przez ocean, używałem głowicy na statywie pożyczonym od @gryf188, który dokonał modyfikacji statywu aluminiowego SW (od EQ3-2). Nieco go skrócił i usztywnił, oraz dorobił prosty adapter, aby pasował do głowicy iOptrona. Generalnie adapter jest prosty i lekki, nie tak jak np pod Adventurera, któremu trzeba dodawać spory klocek aluminium z uwagi na inny kształt mocowania. Ten statyw waży tylko 2,5 kg i jest tylko trochę niższy od iOptrona. Sztywność jest po stronie iOptrona, ale spokojnie wystarcza ten alu. Tak więc na wyjazdy super sprawa."

  o statywie do iOptrona, kupiłem wersję z 2" i wydaje się , że jest to zbyt solidny statyw do moich potrzeb. Byłbym zainteresowany zamówieniem u ciebie opisanej modyfikacji (niestety nie mogę nigdzie znaleźć wersji 1,25"). Napisz czy byłbyś zainteresowany i ewentualnie za ile wykonaniem tego typu modyfikacji dla mnie.

  Pozdrawiam

  Piotr

 13. Do tego zdjęcia modyfikacja aparatu nic nie wnosi. Modyfikowane lustrzanki swoją przewagę pokazują na mgławicach wodorowych, bo to pasmo jest najbardziej wycinane przez oryginalny filtr przed matrycą.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.