Skocz do zawartości

gryf188

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  639
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

1092 Excellent

O gryf188

 • Tytuł
  Procjon
 • Urodziny 18.08.1973

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  limanowa
 • Sprzęt astronomiczny
  Synta 12" , iOptron CEM25P, Canon 6D, Canon 100/2,8 Canon 200/2,8 L

Ostatnie wizyty

1975 wyświetleń profilu
 1. Star adventurer kilka pytań do posiadaczy

  Ja robiłem na nim zdjęcia z 1,5 roku. Kupiłem go na wyjazd wakacyjny i tam się sprawdził świetnie , zrobiłem też kilkanaście zdjęć na miejscu . Fajna zabawka do szerokich kadrów , ale jedno jest pewne,trzeba do niego dużo cierpliwości . W teorii jak ustawisz Polarną to możesz zluzować blokadę , obracać dowolnie osią i kadrować , to nie zmienia ustawienia na biegun. W praktyce jednak dłubanie koło tego montażyku po ustawieniu na Polarną, kończy się przeważnie zepsuciem tego ustawienia w jakimś stopniu . Dlatego ja używałem zawsze głowicy kulowej. Moja procedura ustawienia wyglądała tak , ustawiałem Polarną , nic nie odblokowując kadrowałem obiekt na głowicy , ponownie korygowałem ustawienie i dopiero robiłem zdjęcia.
 2. Star adventurer kilka pytań do posiadaczy

  Tak powinno być, blokujesz oś w takiej pozycji żeby 0 było na godzinie 12 i wtedy regulujesz głowicą w taki sposób żeby Polarna znalazła się w miejscu wskazanym przez Polar Finder. A do kadrowania głowica kulowa jest dużym ułatwieniem i ja zawsze jej używałem.
 3. Jeśli działasz z kamerą i laptopem nie jest to najlepsze rozwiązanie , ale na jakimś wyjeździe gdzie ograniczasz do minimum ilość sprzętu i korzystasz z canona to niezła alternatywa .
 4. Za dużo tam nie ma ustawiania . Na początku po włączeniu ustawiasz czas przyciskami + i - , ja u siebie mam ustawione 2 lub 4 sek . Jak znajdziesz gwiazdę , najlepiej niezbyt jasną , podobno najlepiej nie przekraczać wartości powyżej 60 skala 1-100 , wybierasz z menu pozycję >lock< potem opcję >auto< blokujesz gwiazdę , lub ręcznie blokujesz wybraną przez siebie. Następnie z menu wybierasz >guide< i dajesz mu opcję >auto calibration< . Po skalibrowaniu guider sam przechodzi do guidingu na wybraną wcześniej gwiazdę. Wtedy masz jeszcze opcje wybrania agresywności guidera , jeśli się nie mylę przyciski prawo - lewo zmieniają agresywność w osi RA , a góra - dół w osi DEC. Jest jeszcze w menu pozycja zamiany osi X-Y, N-S i E-W i tu ustawiasz w zależności od mocowania i np. optyki guidera kierunek działania w osiach. To w zasadzie tyle z ważniejszych opcji ustawień, jeszcze na zwrócenie uwagi zasługuje ustawienie poziomu szumu , ale ja najczęściej zostawiam na ustawieniach fabrycznych. Z ułatwień, Syngiuder i Nexguide zapamiętuje ostatnią kalibrację . Jeśli zgubi się gwiazda nie trzeba od nowa go kalibrować , tylko po zablokowaniu gwiazdy w menu >giude< wybierasz opcję >resume<
 5. Moje timelapse

  Brak pogody dobija , w desperacji poskładałem krótki timelapse z różnych starych materiałów.
 6. AliExpress

  Ja kupowałem ostatnio głowicę za 25 euro i nic dodatkowo nie płaciłem .
 7. Zima w Beskidzie Wyspowym

  Niestety tak musiałem kadr potraktować gradientexterminatorem. Z drugiej strony chciałem żeby to bardziej w niebiesko wpadało , taka tonacja jako taki obrazek bardziej mi odpowiadała .
 8. Sterling Plossl 30mm 55°+. Modyfikacja na 1,25"

  Wreszcie się doczekałem na informację o udanym przeszczepie Muszę na własne oczy zobaczyć efekty i widoki tego oryginału .
 9. Zima w Beskidzie Wyspowym

  Masz dwa zdjęcia, jedno z dobrym niebem ale poruszonym tłem i drugie z dobrym tłem ale z kreskami na niebie . Wycinasz dobre tło i np. w PS wklejasz jako warstwę nad to z dobrymi gwiazdami. Lekko podnosisz ,żeby przykryć całe poruszone tło , zmiękczasz przejście między warstwami , spłaszczasz i masz gotowe zdjęcie .
 10. Mgławica Rozeta

  Hmm... dla mnie nie wygląda jakoś płasko . Podoba mi się.
 11. Zima w Beskidzie Wyspowym

  Masz rację , trochę złagodziłem i zmiękczyłem zdjęcie .
 12. Kilka dni temu prognozy dawały szansę na krótkie dziury w chmurach . Rzeczywiście były krótkie bo zdążyłem zrobić tylko 4 klatki 6 min nieba i zaszły chmury. Dorobiłem 2 min klatkę tła i wyszła taka kompozycja zimowa w okolicy mojego domu . Zdjęcie z Canona 6d i Tamrona 28-70 / 28 mm/
 13. Skrzydło Mewy - Zlot w Lipowcu

  Dosyć mocno pociągnięte, ale wyszło bardzo przestrzennie. Wyraźniej wyszły takie drobne detale w ciemniejszych partiach.
 14. vdb13, vdb16 i ciemne mgławice

  Zakładam że to najpewniejsze źródło ustalenia lokalizacji Barnardów.
 15. Okolice Obłoku Molekularnego w Byku

  Zdjąłem trochę tego czerwonego , podmieniłem wersję. Starałem się jak najmniej odszumiać , ale na pewno da się to zrobić dużo lepiej . Marcin ,oglądałem twoje zdjęcie ,żeby mieć jakiś punkt odniesienia, poprzeczka wisi naprawdę wysoko Z montażu jestem zadowolony , jak na taki mały sprzęt jest w miarę stabilny i przyjemnie prowadzi. Wieszałem na nim max 300 mm z atikiem 383 , jest bardzo dobrze , ale muszę potestować kiedyś z dłuższą tubą i zobaczyć jak sobie poradzi . Denerwujący jest jedynie jest trochę mały zakres ruchu , ale to już taka konstrukcja montażu.
×