Skocz do zawartości

Recenzja Optisan 800/203


Kimo

Rekomendowane odpowiedzi

Narazie pośpieszna potem będzie opublikowana na stronie www.

 

 

Optisan Star 800/203 IV

 

 

Dane techniczne:

 

 

Średnica zwierciadła: 203mm (8”)

 

Ogniskowa: 800mm

 

Zdolność rozdzielcza: 0.69”

 

Światłosiła: f/4

 

Zasięg: 14 mag

 

 

 

Akcesoria:

 

2 okulary plossl 25mm (32x) oraz 10mm (80x). Lunetka biegunowa. Niestety brak soczewki Barlow’a.

 

 

Opis sprzętu:

 

Teleskop wykonany jest estetycznie, ładne kolory sprawiają że miło jest na niego popatrzeć i pomyśleć ile może dać on radości.

 

 

 

Wyciąg okularowy: 1,25” z gwintem M42. Chodzi raczej płynnie, na mrozie jednak smar który został użyty twardnieje przez co praca z nim nie jest już tak przyjemna. Duża śruba nad wyciągiem pozwala nam docisnąć go nieco w miarę potrzeby.

 

 

 

Szukacz: to jedna z większych wad tego teleskopu. Plastikowy (6x30) ustawiany przez 3 metalowe śrubki. Obraz w nim uzyskiwany jest rozmazany (nic nie daje ustawianie ostrości), i chyba trochę za mały jak na 8”.

Zdecydowanie polecam wymienić go np. na modele od Astrokraka.

 

 

 

Montaż: cała konstrukcja nie jest najstabilniejsza, luzy w głowicy powodują spore drgania, które stają się czasami irytujące. Całość nabiera trochę innego wyrazu gdy jest mróz, ponownie zastosowany smar zamarza co usztywnia nieco wszystkie elementy. Mikroruchy chodzą bardzo płynnie, co jest niewątpliwie sporą zaletą. Niestety nie miałem okazji przetestowania napędów jakie oferuje Optisan (akumulatorowe i sieciowe) gdyż cały czas są one niedostępne. Cała głowica osadzona jest na aluminiowym trójnogu, który jak najbardziej spełnia swoje zadanie ale do mniej więcej połowy swojej wysokości. Potem traci on swoją stabilność. Rada: by to wszystko jako tako się trzymało trzeba naprawdę solidnie to poskręcać niewystarczające mogą się okazać dołączane klucze. Bardzo przydatna okazuje się mała metalowa półeczka osadzana mniej więcej w połowie wysokości statywu.

 

 

Okulary: do standardowych zamówiłem jeszcze dwa (z innej firmy). Które jakościowo niczym się nie różniły. Barlow zakupiony został natomiast w Optisanie i jego jakość nie jest niestety najlepsza. Cena może niska bo 40 zł ale nie idzie za tym na pewno jakość – powoduje bardzo duży spadek ostrości i spore kłopoty w jej ustawianiu. Jednym słowem nie polecam. Natomiast okularki jak najbardziej.

 

 

Przeprowadzone obserwacje:

 

 

 

Księżyc: bardzo ładny kontrastowy obraz z dużą ilością ostrych kraterów. Ze względu na bardzo dużą jasność (szczególnie podczas pełni) zalecam dokupienie filtra – niestety nie wiem jak wygląda jego jakość w Optisanie. Czasami zakrycie tubusa niewiele pomaga.

 

 

 

Saturn: pomimo iż nie jest to teleskop dedykowany do planet to i w tym sprawdza się całkiem dobrze. Planeta widoczna dobrze z pierścieniami zazwyczaj dobrze widoczna przerwa Cassiniego na całym obwodzie oraz czasami widoczny cień pierścieni. Pas w chmurach widoczny zawsze.

 

 

 

Jowisz: chyba najlepiej prezentująca się planeta. Bardzo dobry obraz, widoczne zawsze 2 pasy równikowe (czasami widać więcej), oraz WCP. Nie obserwowałem jeszcze przejścia księżyców przez tarcze.

 

 

 

Mars: w tym temacie teleskop ten sprawdza się raczej marnie, nie widziałem żadnych szczegółów oprócz czapy lodowej.

 

 

 

Wenus: widać bardzo ostrą fazę planety

 

 

 

Słońce i inne planety: jeszcze nie obserwowano ale wszystko w planach.

 

 

Deep Sky: do tego ten teleskop jest dedykowany, potrzebne są niestety do tego typu obserwacji dobre warunki które w mieście nie pojawiają się zbyt często. Zamierzam jednak wybrać się gdzieś na wieś i dokładnie sprawdzić jak prezentują się te obiekty w tym sprzęcie.

 

 

 

Ocena końcowa

 

Teleskop ten posiadam dopiero od niedawna, dlatego niewiele jeszcze mogę o nim powiedzieć. (cały czas będę starał się umieszczać nowe aktualizacje) Generalnie nie są to już te Optisany co kiedyś. Nie powalają może jakością optyki ale stoją na przyzwoitym poziomie. Na pewno nikt kto po nie sięgnie nie zniechęci się do astronomii.

 

 

W najbliższym czasie nowe obserwacje i wrażeniai nowe opisy.

 

 

 

[ Add: Pon Mar 22, 2004 18:50 ]

Ponieważ jest to moja pierwsza recenzja w życiu chętnie poczytałbym jakię uwagi i komentarze co jest ok a co zupełnie do bani. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj jak będziesz dokręcał statyw :!:

Rada: by to wszystko jako tako się trzymało trzeba naprawdę solidnie to poskręcać

jak ja go dokręciłem to połamałem uchwyt :mrgreen: :Beer: .

Szczegółowo: Element, który zaciska nóźki ustalając wysokość statywu.

I nie myślę, że to aluminium raczej jakiś stop o wytrzymałości HDPE. Skleiem kropelka i się trzyma ale przestałem dokrecać).

 

Co się tyczy oglądania planet to moje 750/150 najpewniej do tego nie służy. Właśnie odszedłem od telpa, do którego dokupiłem niedawno okulary ED 5,2 oraz Lantan 3,8 i :Boink:

Patrzyłem w niebo z 10 razy i dalej :Cry: i :Boink: zła inwestycja.

Ostrzegam Cię przed takim pomysłem.

Zamiast wydawać 1000 zł na okulary trzeba było kupić teleskop do planet.

Teraz mam śliczne okularki SOLIGORA, a planety najlepiej widać przez PL10 + barlow 2x Made in OPTISAN.

 

Może kiedyś dokupie jakiś teleskop do tych okularów (ciekawe jaki)

 

Ale już wiem więcej :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem naszczęscie takich problemów i nic mi się jeszcze nie połamało :lol: . Ale niestety farba którą zostało pomalowana większa część teleskopu łatwo odpryskuje i zaczyna to wszystko przypominać mało estetyczną mozaikę. Miałem ostatnio raz przygodę właśnie z tym elementem od zacisku: śruba "utknęła" w gwincie i nie mogę za nic jej teraz wyciągnąć. Ja do standardowych dokupiłem jeszcze dwa okulary 4mm i 6mm Soligora i jestem zadowolony. Niestety na DS nie ma narazie warunków a na wyjazd za miasto nie zabardzo mam czas ale mam nadzieje że w najbliższym czasie mi się to uda. Bardzo mnie interesują napędy do Optisana ale ich dostawa nie może dojść do skutku już bardzo długo i trace już nadzieję... Czy ktoś sie orientuje jakie można do tego modelu zastosować??

Lepszy sieciowy czy akumulatorowy? Wiadomo że na wypady za miasto lepszy bez kabla :lol: ale na jak długo starcza taki akumulatorek?

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Walnij tu Kimo fotkę głowicy Optisana to zobaczymy czy Soligorowski napęd by nie podszedł, jaką średnicę ma wystająca oś ślimaka Alfa i ile zębów ma ślimacznica ???

Na napęd Optisana raczej nie licz na naszym rynku :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o średnice osi (i się nie myle o co chodzi ) to jest ona równa 1,2 cm. Ale jak obliczyć ilość zębów ślimacznicy to nie wiem (poprostu policzyć??) czy każda oś ma ich tyle samo - chyba tak?

 

ocelotx: obserwowałem już nie raz M45 czy M42 ale to wszystko z miasta. Nie wiem jaka będzie różnica z obserwacjami poza nim. A ponieważ chcę opisać maksimum tego co widać i jak widać chcę to zrobić w dobrych warunkach. Już na święta wybieram się w takie miejsce i zaraz po powrocie podziele się wrażeniami. (żeby tylko była pogoda!!!!) Jak dobrze pójdzie to przywioze też jakieś fotki.

 

[ Add: Pon Mar 29, 2004 17:24 ]

Niestety nie posiadam fotki głowicy od Optisana jedyne zdięcia jakie znam są na www.optisan.astrocd.pl/800200.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Aby policzyć ilość zębów w ślimacznicy Alfa trzeba policzyć ile pełnych obrotów gałki mikroruchów trzeba zrobić na pełny obrót teleskopu wokół tej osi 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ocelotx: obserwowałem już nie raz M45 czy M42 ale to wszystko z miasta. Nie wiem jaka będzie różnica z obserwacjami poza nim. A ponieważ chcę opisać maksimum tego co widać i jak widać chcę to zrobić w dobrych warunkach. Już na święta wybieram się w takie miejsce i zaraz po powrocie podziele się wrażeniami. (żeby tylko była pogoda!!!!) Jak dobrze pójdzie to przywioze też jakieś fotki.
to czekam do świąt :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Nie wiem czy dobrze myślę aly wyszło mi tak: oś deklinacji - 164

                                                                  oś rektascencsji - 144

 

Czy takie wyniki są możliwe??

 

Dzięki

 

144 w Alfa to dobry wynik ale delta albo jest taka sama albo mniejsza ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Ok mój błąd wychodzi tak:

 

alfa: 144

delta: 122

 

i średnica 1,2cm

 

Wejdzie tu napęd Soligora? Rozumiem że to jest ten: Napęd 12V z pilotem + prędkości 2x, 4x za 490 zł??

Jeśli średnica osi ślimaka to 6mm to wejdzie bez pudła i nawet spasuje mu prędkość przy tym przełożeniu :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to w najbliższym czasie złoże zamówienie bo faktycznie na napędy Optisana nie ma chyba co liczyć. Dzięki za pomoc!

 

 

Nie miałem jeszcze oglądać DS poza miastam ale właśnie czytałem że to ogromna różnica dlatego czekam i chce zdać pełną obiektywną relację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.