Skocz do zawartości

UCAC3 w MaximieDL


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

UCAC3 został opublikowany i udostępniony w sierpniu 2009. Zawiera on w sumie 100 766 420 obiektów. Jeśli chodzi o dokładność pozycjonowania, jest to chyba najlepszy katalog do plate solvingu zdjęć, mimo, że "gęstość" gwiazd jest nieco mniejsza niż USNO A2.0 i wynosi średnio ok 2320 na °^2 (..ee stopień kwadratowy)

Bardzo ciekawe zestawienie katalogów gwiazdowych

 

porównanie katalogów gwiazdowych.PNG

 

znajduje się na stronie domowej Boba Denny'ego: http://solo.dc3.com/ar/ACPRefGuide.html

włącznie z symulacją porównawczą, czyli jak gwiazdy poszczególnych katalogów wyglądały by na przykładowym zdjęciu

 

symulacja porównawcza katalogów gwiazdowych.PNG

 

od wersji 5.13 MaximaDL istnieje możliwość wykonania astrometrii zdjęć za pomocą katalogu UCAC3

ponieważ od tej wersji, Maxim korzysta z uaktualnionej biblioteki PinPointa (v.5.1.)

 

katalog UCAC3 można ściągnąć stąd: http://cdsarc.u-strasbg.fr/ftp/pub/cats/I/315/UCAC3/ (rozmiar to ok. 4GB)

niestety po ściągnięciu kaltalogu pinpoint maxima ciągle mi wywalał błąd, dopiero wypakowanie plików z001.bz2-z360.bz2 pozwala się cieszyć dużo szybszym plate solvingiem w maximie

 

także po ściągnięciu katalogu, należy wypakować wszystkie 360 pliki archiwum do głównego folderu katalogu UCAC3 i wtedy działa

 

a przy okazji, opracowano też jeszcze większy katalog astrometryczny - PPMXL CATALOG, zawierający ponad 900 mln obiektów, obejmujący do 20 mag

To kompilacja katalogu USNO-B1.0 oraz 2MASS (Two Micron All Sky Survey)

ciekawe kiedy on będzie dostępny w maximie?

chociaż już można go powoli zasysać: http://cdsarc.u-strasbg.fr/ftp/pub/cats/I/317/dat/

a jest ogromny, to ponad 80GB danych ;)

Edytowane przez sumas
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A on nie miał ważyć 8GB? Bob namawiał mnie do podpięcia tego katalogu, bo GSC mi czasami ślimaczy. Twierdzi, że ACP przyspieszy z Plate Solvingiem. No dobra, to ściągnę i podepnę ;)

 

Dzięki za zmotywowanie.

 

A tak przy okazji, czy FTP już umarło, że link podaje się przez http? Ileś tu klikania? Całe szczęście, dało się zalogować na FTP i jednym ruchem myszy ściągnąć wszystko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten drugi (PPMXL ) katalog jest na ftp-e aby zassać od razu całość ;)

Ostrożnie z PPMXL! Zawiera poważne błędy w wersji udostępnianej na ftp w CDS które nie chwaląc się (jak powiadał Zagłoba) sam wykryłem. Poinformowałem o tym CDS i twórcę katalogu p. Roesnera. Byli nieco zdziwieni sytuacją ale musieli się zgodzić ze mną, że np. Arktur, najjaśniejsza gwiazda nieba północnego wcale nie ma jasności wizualnej = 5 mag. Stwierdzili, że był błąd przy obróbce katalogu w jasnościach najjaśniejszych gwiazd i poprawili to. Ściągnąłem więc ponownie całego PPMXL (na szczęście mam już nieco szybsze łącze niż kiedyś) i przeanalizowałem cały katalog pod względem jasności gwiazd i wykryłem w nim kilka tysięcy (!) gwiazd których jasność jest ujemna w skali magnitudo. Wysłałem swoje spostrzeżenia ponownie do Roesnera i CDS - ale to był piątek wieczorem. Podejrzewam, że w poniedziałek rano będą mieli mały ból głowy.

 

Ponoć błędów nie ma w wersji oryginalnej udostępnionej na stronie uniwersytetu w Heidelbergu (za to jest to jeden plik 160GB - nie do obróbki na moim komputerze) oraz w wersji udostępnianej przez Viziera.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki Piotrze :notworthy:

na serwerze już pojawiło się info:

Catalogues may be inaccessible for a short period of time due to maintenance, or to the preparation of a new version of the catalogue. If the delay looks too long, or to get details about this inaccessibility, please report the problem (use the Contact link at the right bottom of the page). ;)

 

A ten drugi (PPMXL ) katalog jest na ftp-e aby zassać od razu całość ;)

aż tak ciężko kliknąć "Parent Directory"

i poszukać najnowszy folder: ftp://130.79.128.5/ftp/cats/i/317/dat/ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UCAC3 został opublikowany i udostępniony w sierpniu 2009. Zawiera on w sumie 100 766 420 obiektów. Jeśli chodzi o dokładność pozycjonowania, jest to chyba najlepszy katalog do plate solvingu zdjęć, mimo, że "gęstość" gwiazd jest nieco mniejsza niż USNO A2.0 i wynosi średnio ok 2320 na °^2 (..ee stopień kwadratowy)

Bardzo ciekawe zestawienie katalogów gwiazdowych

 

Dziwne to zestawienie. Jeśli katalogi nie zawierają ruchów własnych, to jeden z wierszy powinien być oznaczony Equinox, a nie Epoch. 2MASS-a brakuje jeszcze w tym zestawieniu. Trwają już prace nad UCAC4, ale chyba żadne terminy ukończenia nie są znane.

 

Pomiędzy 2MASS i UCAC3 są różnice i to chyba większe niż niepewności, do których przyznają się ich twórcy. Przed Gają jedyna możliwość na rozwianie wątpliwości to astrometria planetoid na zdjęciach obu przeglądów. Relatywne pozycje gwiazd można mierzyć z dokładnością do paru mas, więc chciałoby się mieć i absolutne z taką dokładnością zmierzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.