Jump to content

Nowe iOptron'y iEQ45


Adam_Jesion
 Share

Recommended Posts

Od dziś przyjmujemy pre-ordery na nową, zaktualizowaną wersję iEQ45 z nowym sprzęgłem deklinacji i wygodniejszym systemem balansowania tuby. Nowy model oryginalnego montażu iEQ45, który zdobył ostatnio miano Hot Product wg Sky & Telescope, posiada zmodyfikowany system osi deklinacji, dzięki czemu tuba optyczna obraca się bardziej swobodnie w czasie wyważania, dzięki czemu procedura ta jest łatwiejsza. Zaktualizowano również firmware montażu, dzięki czemu jest on kompatybilny Telescope Drive Master v. 2.5+ (adapter dostępny w Astromarkecie) a także umożliwia równoczesne korzystanie z autoguidera, zapewniając dokładność trackingu na poziomie 1 sekundy kątowej (total).

 

Obecna wersja nie będzie już produkowana, nie jest już również dostępna w światowej sprzedaży. Z racji na dużą popularność, zakup nowej wersji wiąże się z wpisaniem na liste oczekiwania. Pierwszej partii spodziewamy się na przełomie sierpnia i września 2011.

 

Klienci posiadający starszy model iEQ45 powinni pamiętać, że:

 

 • model urządzenia, który posiadają jest równie dokładny, co wersja zmodyfikowana, a dzięki mechanizmowi dociskającemu ślimak przez sprężynę problem balansowania nie jest tak istotny.
 • możliwe jest zastosowanie elektronicznego wspomagania balansowanie osi, zaadaptowanego z modelu iEQ75 - w tym celu dostarczamy upgrade płyty głównej, której podłączenie zajmuje 5 minut. Większość klientów nie wymaga takiego rozwiązania i korzysta ze standardowych ustawień, tym bardziej, że ostatnio sprzedane egzemplarze w Polsce to wersje z nową płytą główną.
 • konstrukcja montażu nie uległa zmianie, w związku z czym wszelkie akcesoria, jak pręty przeciwwagi czy piery pasują do obu modeli - zmianie uległo jedynie sprzęgło deklinacji, z czym wiąże się również wzrost ceny.
 • nie ma możliwości własnoręcznej modyfikacji sprzęgła, a ponadto jest to przedsięwzięcie drogie - nie polecamy go naszym klientom.

 

Warto dodać, że żaden ze sprzedanych przez nas egzemplarzy iQE45 nie miał problemu z wyważaniem deklinacji. Trudno powiedzieć, jaki procent światowej produkcji ma z tym problem oraz, jak bardzo jest on wyolbrzymiony. Ja osobiście żałuję, że iOptron wycofał z oferty poprzednią wersję, choć oczywiście - rozumiem - trudno produkować 2 takie same montaże. Ale... nie jestem przekonany, czy to uzasadnia znaczącą podwyżkę cen. Niestety - nie mam na nią wpływu.

 

Zapowiadałem cenę promocyjną 6666,66 zł (wprowadzenie iEQ45 na polski rynek), ale wygląda na to, że w tej cenie będziemy mieć tylko dosłownie kilka sztuk (które prawdopodobnie dzisiaj/poniedziałek) dotrą do nas. Producent od dziś nie przyjmuje już zamówień na poprzednią wersję. Stocki się wyczerpały do zera :(

 

Cena katalogowa iEQ45-C w Polsce wyniesie 7499 zł.

 

Więcej o iEQ45 w wątku testów:

http://astropolis.pl/topic/36121-ioptron-ieq45-vs-eq6-test/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.