Skocz do zawartości

Nowe iOptron'y iEQ45


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Od dziś przyjmujemy pre-ordery na nową, zaktualizowaną wersję iEQ45 z nowym sprzęgłem deklinacji i wygodniejszym systemem balansowania tuby. Nowy model oryginalnego montażu iEQ45, który zdobył ostatnio miano Hot Product wg Sky & Telescope, posiada zmodyfikowany system osi deklinacji, dzięki czemu tuba optyczna obraca się bardziej swobodnie w czasie wyważania, dzięki czemu procedura ta jest łatwiejsza. Zaktualizowano również firmware montażu, dzięki czemu jest on kompatybilny Telescope Drive Master v. 2.5+ (adapter dostępny w Astromarkecie) a także umożliwia równoczesne korzystanie z autoguidera, zapewniając dokładność trackingu na poziomie 1 sekundy kątowej (total).

 

Obecna wersja nie będzie już produkowana, nie jest już również dostępna w światowej sprzedaży. Z racji na dużą popularność, zakup nowej wersji wiąże się z wpisaniem na liste oczekiwania. Pierwszej partii spodziewamy się na przełomie sierpnia i września 2011.

 

Klienci posiadający starszy model iEQ45 powinni pamiętać, że:

 

  • model urządzenia, który posiadają jest równie dokładny, co wersja zmodyfikowana, a dzięki mechanizmowi dociskającemu ślimak przez sprężynę problem balansowania nie jest tak istotny.
  • możliwe jest zastosowanie elektronicznego wspomagania balansowanie osi, zaadaptowanego z modelu iEQ75 - w tym celu dostarczamy upgrade płyty głównej, której podłączenie zajmuje 5 minut. Większość klientów nie wymaga takiego rozwiązania i korzysta ze standardowych ustawień, tym bardziej, że ostatnio sprzedane egzemplarze w Polsce to wersje z nową płytą główną.
  • konstrukcja montażu nie uległa zmianie, w związku z czym wszelkie akcesoria, jak pręty przeciwwagi czy piery pasują do obu modeli - zmianie uległo jedynie sprzęgło deklinacji, z czym wiąże się również wzrost ceny.
  • nie ma możliwości własnoręcznej modyfikacji sprzęgła, a ponadto jest to przedsięwzięcie drogie - nie polecamy go naszym klientom.

 

Warto dodać, że żaden ze sprzedanych przez nas egzemplarzy iQE45 nie miał problemu z wyważaniem deklinacji. Trudno powiedzieć, jaki procent światowej produkcji ma z tym problem oraz, jak bardzo jest on wyolbrzymiony. Ja osobiście żałuję, że iOptron wycofał z oferty poprzednią wersję, choć oczywiście - rozumiem - trudno produkować 2 takie same montaże. Ale... nie jestem przekonany, czy to uzasadnia znaczącą podwyżkę cen. Niestety - nie mam na nią wpływu.

 

Zapowiadałem cenę promocyjną 6666,66 zł (wprowadzenie iEQ45 na polski rynek), ale wygląda na to, że w tej cenie będziemy mieć tylko dosłownie kilka sztuk (które prawdopodobnie dzisiaj/poniedziałek) dotrą do nas. Producent od dziś nie przyjmuje już zamówień na poprzednią wersję. Stocki się wyczerpały do zera :(

 

Cena katalogowa iEQ45-C w Polsce wyniesie 7499 zł.

 

Więcej o iEQ45 w wątku testów:

http://astropolis.pl/topic/36121-ioptron-ieq45-vs-eq6-test/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.