Skocz do zawartości

Nowe księżyce Plutona !


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

właśnie dziś dostałem maila o odkryciu nowych księżyców Plutona ! :astronom:

 

Jeszcze nie przeczytałem wszystkich szczegółów, ale poinformowano o odkryciu 4 nowych księżyców Plutona - ich jasności są rzędu +26 mag :o,

a rozmiary - przy założeniu albeda ok. 0.35 - zaledwie kilkadziesiąt kilometrów.

Dodam jeszcze, że znacznie bardziej odległe od Plutona niż Charon.

 

P.S. Z tytułu maila który dostałem wywnioskowałem, że odkryto 4 nowe księżyce, jednak jest możliwe, że chodziło "tylko" o czwarty - nowy - księżyc Plutona.

 

Dołączam kopię fragmentu tego maila:

 

 

Electronic Telegram No. 2769

Central Bureau for Astronomical Telegrams

INTERNATIONAL ASTRONOMICAL UNION

.......

 

NEW SATELLITE OF (134340) PLUTO: S/2011 (134340) 1

 

M. R. Showalter, SETI Institute; and D. P. Hamilton, University of Maryland -- on behalf of a team

that includes S. A. Stern (Southwest Research Institute), H. A. Weaver (Applied Physics Laboratory,

Johns Hopkins University), and A. J. Steffl and L. A. Young (Southwest Research Institute))

-- report the discovery of a new satellite of Pluto.

 

The object, provisionally designated S/2011 (134340) 1, was detected in five separate sets

of images taken by the Hubble Space Telescope WFC3/UVIS: two sets on 2011 June 28.6 UT,

two on July 3.4, and one on July 18.92. The body is visible in individual 8-minute exposures, and

S/N > 5 when the five images of each set are co-added. On June 28, the satellite was 2".48 from

the center of Pluto in p.a. 335 deg; on July 3, it was 2".01 from Pluto at p.a. 27 deg; on July 18,

it was 2".035 from Pluto at p.a. 198.1 degrees. The satellite's magnitude is V = 26.1 +/- 0.3,

making the object about 10 percent as bright as Pluto II (Nix).

 

The diameter depends on the assumed geometric albedo: 14 km if p_v = 0.35, or 40 km if p_v = 0.04.

The motion is consistent with a body traveling on a circular, equatorial orbit.

The inferred mean motion is 11.2 +/- 0.1 degrees per day (P = 32.1 +/- 0.3 days), and the

projected radial distance from Pluto is 59000 +/- 2000 km, placing the satellite between the orbits

of Pluto II (Nix) and III (Hydra).

Edytowane przez Hermes1937
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

P.S. Z tytułu maila który dostałem wywnioskowałem, że odkryto 4 nowe księżyce, jednak jest możliwe, że chodziło "tylko" o czwarty - nowy - księżyc Plutona.

 

 

 

W wiadomości jest mowa o jednym obiekcie. Orbituje pomiędzy Nixem a Hydrą.

 

Swoją drogą... robi się tam tłoczno. Z coraz większą niecierpliwością czekam aż New Horizons dotrze w te rejony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.