Skocz do zawartości

Mój pierwszy teleskop(poraz wtóry)


Matej87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!jestem tu po raz pierwszy także jak wiadomo jestem kompletnym laikiem!Więc proszę o pomoc w "tym pierwszym kroku"

Przechodzę więc do rzeczy.Mieszkam w Brzeszczach w bloku 1 piętro ale posiadam kombika i siły do przenoszenia raczej też mi nie brakuje(oczywiście w miarę rozsądku:).Co chciałbym oglądać...wszystko to na co pozwoli mi mój sprzęt(marzy mi się obraz Jowisza) i moja skromna wiedza o astronomi jak i posługiwaniem się teleskopem.Fundusze to ok 1000zl i pytanie czy lepiej kupić używany sprzęt czy nowy i co za tym pewnie idzie droższy?No i jeszcze te wszystkie okulary i inne dodatki czy będą przy używce bo nieogarniam tego narazie,zastanawiam się właśnie czy dałbym sobie rady z jednym z tej sławnej dwójki synta vs gso .Także reasumując proszę o pomoc i porady!

Z góry Wielkie Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak używka większa to używka. ewentualnie trzeba sprawdzić czy wyciąg dobrze chodzi i czy mocowanie lustra jest sprawne, oraz czy optyka nie jest po przejściach jakies smugi itp. czy kolimacja jest skuteczna. raczej od sprawdzonego sprzedającego.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, nie warto się spieszyć bo nawet 1000 zł to trochę kasy jest. Po drugie, zawsze warto się zastanowić, czy na początek nie wystarczy lornetka - tańsza, super mobilna i naprawdę zaskakująco dużo ukazująca; taka typowa (10x50) ok. 1 kg to naprawdę rzecz warta rozważenia. Mozna juz sporo nieba pooglądac i w międzyczasie poczytać, pomysleć czego się chce, bo wybór nie jest łatwy. Nie ma nic uniwersalnego, zwłaszcza za te pieniądze i warto się zastanowić, co potem, bo w takim zestawie nie będzie z pewnością wyrafinowanych okularów, a każdy nieco lepszy kosztuje i to sporo. Powszechnie panuje opinia, że w tych granicach najlepszy jest newton, 8 cali, np. synta, ale to trochę waży i nie jest poręczne - dwa spore elementy do przenoszenia.

Powodzenia

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kolegę wyżej, przez krótki okres moim pierwszym teleskopem była synta 8'' jak wiadomo to kawał sprzętu do obserwacji ale też do przenoszenia (poręczna to ona nie jest) teraz aktualnie posiadam lornetkę 15x70, z której jestem bardzo zadowolony, nie sądzę żebym wracał do teleskopu w najbliższym czasie, lornetka na statywie jest o wiele bardziej mobilna i daje naprawdę piękny obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli raczej proponujecie lornetkę...hmm muszę to teraz przemyśleć.Nie powiem bo byłem bardzo napalony na teleskopik:) no cóż trzeba się porozglądać za tą lorneteczką i poczekać może się jeszcze ktoś wypowie.

No i oczywiście Wielkie Dzięki za wcześniejsze porady!

Edytowane przez Matej87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kolegę wyżej, przez krótki okres moim pierwszym teleskopem była synta 8'' jak wiadomo to kawał sprzętu do obserwacji ale też do przenoszenia (poręczna to ona nie jest) teraz aktualnie posiadam lornetkę 15x70, z której jestem bardzo zadowolony, nie sądzę żebym wracał do teleskopu w najbliższym czasie, lornetka na statywie jest o wiele bardziej mobilna i daje naprawdę piękny obraz.

 

to samo, ale przesiadka z refraktora 90/900 na 15*70 i jak na razie więcej do szczęścia nie potrzeba. i prędzej zainwestuję w lepszą lornetkę niż w teleskop za 1000 zł.

 

 

weź skymastera 15*70, dobry stosunek cena-jakość na początek (300 parę zł). można od biedy bez statywu patrzeć. A jak chcesz zobaczyć Jowisza to umów się z kimś kto ma sprzęt i "polukaj".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.