Skocz do zawartości

Czy gwiazdy widać w dzień.?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

W środę o 21.00 oglądałem "Test pilota Pirxa" niestety zasnąłem po niecałej godzinie (zmęczony byłem). W jednej z pierwszych scen filmu Pirx z kolegą wędrują po górach brnąc w śniegu i rozmawiają. Pirx mówi coś takiego (cyt z pamięci) "jak wejdziemy na tą wysoką górę to może zobaczymy gwiazdy w dzień, bo wysoko w górach widać gwiazdy w dzień".

 

Nie chodzi mi oczywiście ani o Księżyc ani o Wenus ani o zaćmienie Słońca. Tylko tak normalnie czy jest to możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy gołym okiem nie wiem, ale przez teleskop to tak. Wystarczy średnio przejrzysta atmosfera i te najjaśniejsze można namierzyć, trzeba tylko dokładnie ustawić. Sprawdzone na nizinie.

Gdzieś w sieci widziałem zrobione w tych warunkach zdjęcie Wegi. Sam mierzyłem raczej na planety i do tej pory udało mi się "zaliczyć" Merkurego, Wenus, Jowisza i Saturna. Bez bicia przyznaję, że w pełni wykorzystałem możliwości autostara. Bez tego chyba nic by z tego nie wyszło (szczególnie w przypadku Saturna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskopem spokojnie ale gołym okiem nigdy nie widziałem nawet w górach :'(, nie miałem jeszcze przyjemnosci z jasną, dzienną supernową, ale Słoneczko widać a to  też gwiazda i to rasowa  ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w najwyższych górach tło nieba w dzień jest równie granatowe, jak na nizinach parę minut po wschodzie czy przed zachodem Słońca. A kto wie czy nie jest jeszcze ciemniejsze, jak parę minut przed wschodem czy po zachodzie.

 

W takich warunkach przynajmniej Syriusz a może i słabsze gwiazdy powinny być widoczne. Tak mi się przynajmniej wydaje.

 

W te wakacje kolega jedzie na Pik Lenina (7135). Poproszę go, żeby to sprawdził. Myślę, że na tej wysokości warunki nie bedą znacząco gorsze niż na Ewereście, więc dostaniemy jasną odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.