Skocz do zawartości

Powrót do guidowania-pomocy.


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie,zastanawiam się nad powrotem do guidowania na zamową już kilku osób

Zaczynam kompletować setup.

Megrez 72 przy 432mm ogniskowej jest już nie małym wyzwaniem dla GP,a jeszcze chciałbym zastosować do DSLR filtr LP,co zmusiło by mnie do dłuższych czasów ekspozycji.

Jako setup guidingu chciałbym zastosować R.box do Mario 2005,zapomniałem dodać że chciałbym guidować poprzez Megreza,czyli potrzebny byłby OAG,kamerka to któraś Vesta czy coś podobnego SC 1,5 na LPTz noskiem 1,25"

I tu mam pytanie,jaki dobrać OAG?Nie mam za bardzo doświadczenia z tym cudeńkiem.

Znalazlem coś takiego jak BrightStar OAG Advanced Off-Axis Guider

Pomoc mile widziana:)

Pozdrawiam

Jarek

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinieneś sobie to przeliczyć:

1. najpierw w mm

2. potem w kg

3. i najważniejsze w zł ;)

 

żeby rozszyfrować tę listę, to może tak:

- te milimetry to po prostu w przypadku OAG'a - płaszczyzna matrycy kamery guidującej musi być w takiej samej odległości jak matryca DSLR'a, ale ze względu na to że w lustrzankach matryca dość głęboko siedzi w puszce, to zapewni Ci tylko jak najwęższa złączka samego OAG'a

- i najlżej byłoby, żebyś guidował przez OAG, lecz z powodów w/w, nie masz zbyt dużego wyboru, zostaje drogie rozwiązanie w postaci Off Axis Guider TS, albo jeszcze droższego Geoptic

- więc najtaniej byłoby jednak użycie osobnej rurki do guidowania, aczkolwiek to spowoduje skomplikowanie setupu, dodatkowe obejmy, dovetail, a co za tym idzie zwiększenie wagi setupu

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Megreza można skutecznie gajdować przez szukacz 8x50 (9x50). Tylko do vesty będziesz sam musiał dorobić redukcję. Jakbyś dołożył parę euro (w stosunku do OAGa), to można kupić gotowe redukcje do QHY5. Sam używam takiego zestawu na HEQ5 i śmiga elegancko :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie i konkretne odpowiedzi.

 

Po kilku rozmowach faktycznie najlepszym rozwiązaniem byłoby gudowanie poprzez szukacz.

 

Teraz pytanie,szukacz typu prostego bez kątówi,ale jakie redukcje.Ma ktoś może jakieś doświadczenie i mógłby coś doradzić?Poza tym jak ostrzy się obraz w szukaczu,czy te redukcje/zlączki umozliwiają ustawienie ostrości?

 

Z góry dziękuję za pomoc :yes:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak ja guidowałem teraz w Jodłowie Megreza 110 ED przy pomocy szukacza 8x50 i kamerki Meade LPI i sam Hans był trochę zdziwiony że wykres jest aż tak gładki i łagodny. Tak że szukacz z kamerką zbytnio nie obciąży ci setupu ani kieszeni. Ja dorobiłem tylko złączkę z tworzywa i to wszystko. Wykręcam z szukacza okular i wkręcam kamerkę ze złączką i tyle. A Jeśli wszystkie Megrezy są w miarę podobne to przekręcenie stopki szukacza do teleskopu to kwestia wywiercenia jednego otworu na środku stopki i podklejenie jej flokiem żeby nie drapała tubusu. Jak by co daj znać podeślę ci fotki jak to u mnie jest poskręcane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość w szukaczu regulujesz kręcąc obiektywem. Złączka z QHY5 jest tak pomyślana, żeby dało się łatwo wyostrzyć. W samej złączce nie ma żadnej filozofii - z jednej strony jest gwint do wkrecenia w tubus szukacza, a z drugiej wychodzi T2:

http://www.modernastronomy.com/accessories.html#accAdapters

Mój adapterek dorabiał Mitek i wyszło sporo taniej :)

Zestaw można oglądnąć tu:

http://astropolis.pl/topic/35129-balkonowa-m42/page__view__findpost__p__415515

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.