Skocz do zawartości

Modyfikacja barlowa


_vk_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i o pomoc pytam.

 

Mój sprzet to na razie refraktor 80/900 połączony barlowem za pomocą adaptera (ringa) eos<>m42 do Canona 350D.

Ponieważ nie jestem zadowolony ze zdjęć jakie do tej pory robiłem tym zestawem, (wizualnie np przez okular 20mm WA,czy 10mm widzę lepiej niż potem dostaję na zdjęciu). postanowiłem delikatnie zmodyfikować tor optyczny.

 

Pierwszy problem to mały obraz w wizjerze Canona, przez co trudno jest dobrze wyostrzyć obraz.

Mam telekonwerter i zepsuty zoom contaxa, a barlow którym dysponuję jest sprytny tzn. składa się z trzech łączonych gwintem modułów (redukcji, tulejki i soczewki).

 

Pomyślałem sobie że podmiana oryginalniej soczewki z barlowa na okular z konwertera lub zooma z mechanicznego punktu widzenia nie będzie problemem. Zmiana tulejki na inną, (o innej długości też nie).

 

Problem jest taki, że z optyki jestem zielony. Długości ogniskowych soczewek (okularów), to jeszcze jakoś zmierzę, ale boję się, że nie poradzę sobie np z wyliczeniem w jakiej odległości okular powinien znajdować się od matrycy i takie tam.

 

Nie wiem nawet czy za taką przeróbkę warto się zabierać. (Telekonwerter i zoom już rozkręciłem).

 

Proszę o linki i życzliwą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy krok zrobiłem. W barlowie zmieniłem oryginalną soczewkę na zespół soczewek z telekonwertera 2x. Obraz otzymany zmodyfikowanym barlowem jest całkiem ok i jest o jakieś 5% większy.

Na razie test nie jest zbyt miarodajny ze względu na warunki, chwilowy brak statywu i focenie przez szybę. Jutro postaran się zrobić lepsze zdjęcia. Lampki choinkowe u sąsiada przez dwie szyby wyglądają tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy problem to mały obraz w wizjerze Canona, przez co trudno jest dobrze wyostrzyć obraz.
Pomocna do tego jest lupa nastawcza powiekszajaca obraz w wizjerze. Telekonwerter pogorszy tylko sprawe (zmniejsza zdolnosc rozdzielcza obiektywu tyle razy, ile wydluza ogniskowa).
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocna do tego jest lupa nastawcza powiekszajaca obraz w wizjerze. Telekonwerter pogorszy tylko sprawe (zmniejsza zdolnosc rozdzielcza obiektywu tyle razy, ile wydluza ogniskowa).

 

dzięki spróbuję, tylko że ja nie dodałem konwertera a podmieniłem soczewki

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się udało. Do barlowa dodałem soczewkę z telekonwertera. Trochę spadła jasność, ale uzyskiwane powiększenia pozwalają mi teraz na precyzyjniejsze ustawienie ostrości. Ponieważ dopiero wieczorem miałem czas na testy więc na razie na celownik wziąłem żarówkę przekaźnika oddalonego o 330 metrów. (dopiero z takiej odległości uzyskuję ostrość). Brak statywu, (dodaję silnik na RA) więc zdjęcia robione przez szybę, tuba ustawiona na książkach. Zdjęcia zmodyfikowanego barlowa dodam dzisiaj. Mam nadzieję, że uda się też pstryknąć jakieś foty za dnia.

przekaznik_org.gif

przekaznik_mod.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zdjęcia zrobione z balkonu. Montaż nie jest zamocowany tak stabilnie jak powinien. Ale wygląda, że modyfikacja barlowa się powiodła. Jasność zestawu jednak leci co widać po czasach.

Czas można odczytać z nazwy pliku. T1_15 znaczy 1/15 sek. , T1_60 1/60 itp.

Pierwsze trzy zdjęcia zrobione aparatem z obiektywem ustawionym na 55, 75 i 300mm.

Zdjęcie czwarte - teleskop.

Piąte teleskop plus barlow 2x

Szóste teleskop plus barlow modyfikowany.

 

Jeśli ktoś byłby w stanie zweryfikować FL na podstawie trzech pierwszych zdjęć to byłbym wdzięczny.

IMG1_T1_15_FL_55.jpg

IMG2_T1_100_FL75.jpg

IMG3_T1_60_FL300.jpg

IMG4_T1_125_FL910.jpg

IMG5_T1_20_FL1k8.jpg

IMG6_T1_4_FL3k6.jpg

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.