Skocz do zawartości

Gwiazdozbiór Oriona ze statywu


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

W ramach testu Nikona D50 i obiektywu Nikkor AI 50 mm f2 postanowiłem zrobić zdjęcie gwiazdozbioru Oriona.

Aparat nie był prowadzony. Zdjęcie powstało z krótkich ekspozycji ale jak się okazało troszkę przesadziłem z ich czasem bo widać wyraźnie owale zamiast okręgów.

Jako ciekawostkę powiem, że zdjęcia nie były robione gołym obiektywem, ponieważ w gwint filtrowy wkręciłem redukcję i filtr astro typu NPB (konkretnie DGM Optics NPB 2''). Jest to konkurencja dla Lumicona uważana generalnie za lepszą w testach wizualnych i jedną z jego cech ma być podobno zachowanie naturalnych barw.

Można pytać po co ograniczałem tak światło stosując filtr - powodem jest oczywiście LP. Przeprowadziłem dobrych parę testów bez i z filtrem i zdecydowanie więcej detali uzyskałem przy użyciu filtra. Zdjęcia były robione w totalnie niesprzyjających warunkach (poza pogodą) - balkon na oświetlonym osiedlu, na peryferiach Krakowa, nad dachem drugiego bloku, z wybitnie badziewnego statywu.

Skręciłem też przysłonę do f4 ale nie z powodu braku ostrości bo wspomniany obiektyw jest podobno jednym z najostrzejszych obiektywów wyprodukowanych kiedykolwiek przez Nikona i faktycznie przy pełnej dziurze nie ma żadnego problemu. Problemem natomiast okazał się filtr, który jak to gdzieś znalazłem jest filtrem interferencyjnym i nie nadaje się do szerokich kątów i pełnej dziury bo powodował powstanie dziwnych poświat, w kształcie równoległoboków, wokół najjaśniejszych gwiazd wysuniętych mocno poza oś (nie, nie wyglądało to jak koma...).

Muszę to jeszcze zweryfikować bo to mogła być jednak sprawa złej obróbki.

 

Parametry ekspozycji: 50mm, f4, ISO 1600, 121x8s, 10 darków, 10 biasów, 10 flatów (zdjęcia monitora z białym obrazem).

Obróbka w IRIS.

 

Pozdrawiam

final.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.