Skocz do zawartości

GSO 8" deluxe czy MAK127 na podmiejskie niebo


filipdm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Wkrótce planuję zakup pierwszego teleskopu i dlatego zwracam się z prośbą o poradę.

Chciałbym początkowo skupić się na obserwacjach księżyca i planet a potem DSO, tak że fajnie by był to sprzęt w miarę uniwersalny.

Mieszkam na pierwszym piętrze w jednopiętrowym szeregowcu w Plewiskach pod Poznaniem. W środku tygodnia obserwacje chciałbym prowadzić z balkonu (177cm gł. na 160cm szer. barierka 120cm orientacja Pd-Wsch. tu GSO 8" chyba wejdzie bez problemu i da się w miarę wygodnie poruszać ).

W odległości ok 30 następny blok ograniczający horyzont. W weekendy możliwe byłyby wyjazdy w teren, 5 min. i jestem na polu lub 15-20 min. w Wielkopolskim Parku Narodowym w okolicach Jezior. Mam samochód, tak że z transportem nie ma problemu.

 

Moje typy teleskopów to :

 

1) GSO 8" Deluxe na Dobsonie

2) SW MAK127 OTAW Black Diamond z wyciągiem 2" na EQ3-2

 

Jeśli chodzi o Newtona naczytałem się o problemach początkujących z kolimacją, późniejszym myciu lustra i trochę mnie to martwi, żę coś zepsuję na początku.

Mam też pytanie czy obrazy planet w GSO 8" będą dużo gorsze jakościowo od tych z Maka 127 bo szczegóły będą chyba po stronie GSO 8" ? Generalnie skłaniam się do GSO 8" Deluxe.Teleskop kupowałbym w sklepie w Poznaniu więc pomoc i serwis

w razie problemów miałbym pod ręką. Mak127 może być trochę za mały. Chyba, że na początek lepszy będzie mak127 do planet a za parę lat dokupię sobie jakiegoś Newtona do DS.

Sam nie wiem na co się zdecydować. Decyzja w sprawie zakupu mieszkania zajęła mi jeden dzień a teleskopu przez pół roku nie mogę wybrać :rolleyes:

Na zakup planuję wydać koło 2tyś. Gdybym miał większy budżet celowałbym w Maka150 lub SCT6" na EQ5, ale to już wydatek koło 3-4tyś. i tu nie dam rady, nawet używki przekroczyłyby budżet zdecydowanie.

 

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym początkowo skupić się na obserwacjach księżyca i planet a potem DSO, tak że fajnie by był to sprzęt w miarę uniwersalny.

 

Gso netwon bardziej uniwersalny i do planet,gromad,mgławic.

 

Jeśli chodzi o Newtona naczytałem się o problemach początkujących z kolimacją, późniejszym myciu lustra i trochę mnie to martwi, żę coś zepsuję na początku

 

Koliminacja jest czynnością bardzo prostą, w internecie jest mnóstwo poradników dzięki którym się nauczyłem. Fabrycznie powinny być skoliminowane, nigdy nie myłem lustra czyściłem je tylko sprężonym powietrzem, każde tarcie powoduje szybszą degradację powłoki. Nawet gdy było mocno zabrudzone nie było różnicy w otrzymywanym obrazie

 

Mam też pytanie czy obrazy planet w GSO 8" będą dużo gorsze jakościowo od tych z Maka 127

 

Pytanie powinno brzmieć odwrotnie: " czy obrazy w maku 127 będą dużo gorsze jakościowo od obrazów gso 8"

 

Na twoim miejscu kupiłbym Netwona 8" i do tego kilka filtrów + dobry okular. Opcja z samochodem znów przemawia na korzyść gso.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta składana synta też fajna, ale raczej zdecyduję sie na GSO 8" deluxe ze względu na lepsze wyposażenie. Trochę się boję czy na planetach nie będzie za mały kontrast w newtonie i czy w warunkach podmiejskich nie będzie za jasno. Czy zmienny filtr polaryzacyjny coś może pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam jasnego Newtona, obserwuję z miasta i z Planetami jest ok, filtr polaryzacyjny nie jest potrzebny. Tylko, że ogniskową teleskopu powiększam z Powermate.

 

Jeśli chodzi o ogniskową teleskopu,to ta jest nie zmienna.Stosowanie barlowa nie przyciemni obrazów,jeśli porówna się zestaw barlowa 2x i okular 10mm,z samym okularem 5mm,to będzie raczej identycznie.Wszystko zależy od powiększenia,ale newton 8" pokaże więcej i do Planet jest świetny.:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, weź pod uwagę mobilność sprzętu. Jeżeli waga całkowita nie jest większa niż 20 kg to oddzielnie tuba i oddzielnie montaż dasz radę transportować do samochodu. Jeśli więcej szybko ci sie znudzi. Dodatkowo pamiętaj że na dobre okutary wydasz 1000-1500 pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, weź pod uwagę mobilność sprzętu. Jeżeli waga całkowita nie jest większa niż 20 kg to oddzielnie tuba i oddzielnie montaż dasz radę transportować do samochodu. Jeśli więcej szybko ci sie znudzi. Dodatkowo pamiętaj że na dobre okutary wydasz 1000-1500 pln.

 

Z domu na parking mam jakieś 10 metrów, także daleko do noszenie nie mam, gorzej będzie pewnie z czasem na wyjazdy i pogodą. Jak już kupię teleskop zostanę początkowo z zestawowymi okularami, zobaczę co i jak i później będę kombinować dalej.

Edytowane przez filipdm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Jak już kupię teleskop zostanę początkowo z zestawowymi okularami, zobaczę co i jak i później będę kombinować dalej.

I tego warto się trzymać,a najlepiej jak pojedziesz na jakiś zlot lub spotkanie obserwacyjne w swojej okolicy,i porównasz sobie okularki kolegów,biorąc oczywiście pod uwagę ich sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, jeżeli chodzi o okulary to do Newtona 8" mam: William Optics 30 mm - rewela polecam koszt ok. 350 pln, Vixen 5 mm też rewelacja koszt ok 650 pln oraz Vixen 8-24 mm zoom cena ok 500 pln ten ostatni jest mi najmniej przydatny.

 

A pod jakim względem ten SWAN30mm jest rewelacyjny do F-6?,jeśli oczywiście mogę zapytać?.

 

Bo rozumiem że w tej cenie to SWAN,choć wiem że były one w ogniskowej 33mm.

Edytowane przez antares1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, tak oczywiście to jest SWAN 33 mm. Doceniam go za: 1 jakość obrazu, 2 szeroki kąt, oraz 3 dobrą odległość od oka do soczewki. Ten ostatni parametr to chyba sprawa bardziej indywidualna zależna od wady wzroku obserwatora:-)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz, moja poprzednia odpowiedz nie została wyedytowana. Tak naturalnie to jest SWAN 33 mm, William Optics. Cenię go za: jakość obrazu, szeroki kąt oraz doskonała odleglość od oka do szkla soczewki. Ten oststni parametr to chyba bardziej indywidualna preferencja zależna od wady wzroku obserwatora :-).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.