Skocz do zawartości

Saturn - MTO


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze 2 lata temu takie zdjęcie mogło zrobić wrażenie.

Dzisiaj "konkurencja" zmusza nas do wyciągania ze swojego sprzętu ostatnich soków :D

Gregory, musisz się naprawdę bardziej starać przy ustawianiu ostrości, tak jak pisze Lemarc. I pamiętaj też o właściwym ustawianiu "gain`a" w sofcie kamerki - Saturn jest prześwietlony, nic tam nie widać.

Rozumiem jak najbardziej Twoją radość ze zrobionego zdjęcia - wszyscy przez to przechodzimy :D

Ale jak zaraz kolejny raz napiszesz "jak widać można zrobić dobre zdjęcie z 10cm apertury" albo "inni też robią niezłe zdjęcia małym sprzętem, np: Małek" to ja wymiękam. Spójrz może troszkę bardziej świadomie/krytycznie na swoje zdjęcia, zanim porównasz je do zdjęć Małka?

Wiem, że masz problem z utrzymaniem planety w polu widzenia, ale jak to mówią "o trudnościach meldować po wykonaniu zadania". Popadanie w samouwielbienie może byc bardzo groźne - nic nas wtedy nie popycha do przodu.

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregor, szkoda, że nie możemy pogadać "na żywca" - pisanki często odbierane są z innymi intencjami, niż autor miał na myśli.

Nie chodzi mi absolutnie o porównania - "Moje zdjęcia są lepsze od Twoich". To nie to.

Ale gdybyś może otworzył sobie tylko same zdjęcia tego Saturna - jedno Twoje, jedno moje, jedno np Małka, jedno Alkora, jedno Waldka - i wtedy porównał? Dalej będziesz twierdził, że Twoje foto jest niezłe? Nie chodzi mi o to, że ktoś robi lepsze niż Ty, czy ja - bo zawsze się tacy znajdą. Ale Twoja fotka Saturna jaką pokazujesz w tym wątku jest kiepska. Po prostu.

saturny.jpg

Ja przecież wiem, jak trudno jest zrobić dobre foto - tym bardziej, jak się mie ma dobrego sprzętu.

Może MTO nie nadaje się do robienia astrofotek planetarnych? Fotosy Leszka J. czy MacArtiego też są takie "co najwyżej". A fotki robione mniejszą rurką przez Małka są dobre. Nie "dobre jak na taki mały sprzęt", tylko dobre - widać na nich to, co ma być widoczne. Wiadomo - mała apertura, to i widać mało, ale widać. A z tego MTO u Ciebie - biała plama z uszami.

Wydaje mi się, że brak Ci jeszcze wprawy w foceniu. Ale napewno jej nabędziesz. Trzeba się jednak przyglądać swoim wynikom, analizować, wyciągać wnioski i brać je pod uwagę w kolejnych sesjach.

Pomyśl - najpierw piszesz peany na cześć MTO i pokazujesz rozmazany Księżyc. Ktoś ci sugeruje - zrób to i to, a uważaj na to. Chwilke potem pokazujesz Wenus. To samo - ktoś radzi (bo sam przez to przeszedł) "ściągnij gain, bo prześwietlasz". Potem dyskutujecie, czy plama na Jowiszu, to WCP, czy może tylko jakiś brudek z kamerki. Nie chce mi się wierzyć, że przed publikacją zdjęcia podpisanego własnym nazwiskiem, nie sprawdzacie w jakimś programie co tak naprawdę widać na fotce?

Do czego zmierzam - na forum jest wiele bardzo wartościowych fotek. Trzeba patrzeć, ćwiczyć i starać się dorównać. A nie równać w dół :wink:

Ja też robię kupę fotek ostatnio. "Kupa" to właściwe określenie na moje próby focenia DS... Siedzę cicho i ćwiczę - bo inni robią lepsze fotki tańszym sprzętem :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odebrałeś mój post dokładnie tak, jak się tego obawiałem - zupełnie odwrotnie do moich intencji.

Owszem, uważam, że Twoje fotki są kiepskie - ale cały czas mówię o fotkach, nie o osobie fotografa. Dlatego nie bardzo rozumiem, dlaczego mnie atakujesz personalnie?

Nie brak mi wiary w siebie, mam za to pewną dozę samokrytycyzmu. Wiem, dzisiaj to archaizm...

I mało rzeczy cieszy mnie równie mocno, jak czyjeś udane fotki. Szczególnie robione tym mniejszym sprzętem. Chętnie daję temu wyraz.

"Wiadomo ze przez MTO nie uzyskam takich efektow jakie da mi chocby teleskop 35 cm do ktorego mam dostep" piszesz tak, jakby to 35cm (tak z ciekawość - jakie i gdzie to urządzenie?) to było byle co, a nie armata. Może to Tobie brak wiary w to, że można uzyskać przyzwoity rezultat 10 cm maleństwem, bo zbyt często widzisz efekty pracy tej 35?

Dlatego pokazując nie dokońca ostre fotki pławisz się w samozachwycie?

PS. Mam rękawice, mam też dostęp do 85Kg worka. Potrafi nauczyć pokory. Polecam.

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że dla Ciebie moje zdanie nie ma najmniejszego znaczenia ale napisze tak :

 

Ja w obróbce grafiki leżę i kwiczę nie mam MTO, ale Bileack na pewno nie chciał atakować Ciebe.

 

Ten fragment Twojej wypowiedzi troche mi się nie spodobał :?

 

" Obejrzyj sobie watek przetwarzanie astrofoto, tam widac czy radze sobie z obrobka czy nie. W dodatku jestes ostatnia osoba od ktorej chcialbym sie czegokolwiek nauczyc.

 

1.Twoje efekty są lepsze od moich i chylę czoła :notworthy: Ale dorównaj Adamowi Jesionowi a będe mówił do Ciebie "MY MASTER" Pozostawiam to pod rozwagę.....

 

2.Gregory niegdy nie mów nigdy.....bo na naukę nigdy nie jest za późno i trzeba się doskonalić. Uczyć możemy się od KAŻDEJ osoby. Całe życie będziesz się uczył z resztą tak samo jak ja. :wink: Kożystaj z każdej dobrej rady tym bardziej że nie zawsze możesz mieć rację. Pamiętaj, że z każdym dniem poprzeczka dla astrofotografow jest coraz wyższa.

 

 

Pozdrawiam Pitter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie chciałem atakować - gdybym chciał, zrobiłbym to.

Chciałem rozmawiać o fotkach wykonanych przez Ciebie, Twoim MTO. A tym czasem wypowiadasz się dumnie i arogancko jak wielkomiejski panicz... Zacytuje specjalnie dla Ciebie fragmencik jednej z moich ulubionych powiesci:

"Nie ma to jak kułaczny bój, po nim wszystko zawżdy wiadome. Kto junak i chwat, ten na nogach stoi, kto kiep i churlęga, ten na ziemi leży." A.S. C.O. 145/13

-----

Trochę ponad rok temu stanąłem przed wyborem teleskopu dla siebie. Wielu radziło mi "kup MTO, jest rewelacyjny". Ale jakoś nikt nie mógł pokazać zadowalających efektów z takiego MTO. I dobrze się stało, że kupiłem co innego. Dlatego dzisiaj, kiedy widzę fotki robione właśnie przez MTO, przyglądam się im ciekawie. Wiele osób posiada MTO przerobione na teleskopik i wiele osób robi przezeń fotografie. Ale do tej pory nie spotkałem kogoś, kto by był tak bezkrytycznie nastawiony do własnych osiągnięć! Nie moge uwierzyć, że można być tak krótkowzrocznym. I zamiast rozmawiac o fotkach zajmuje się atakami personalnymi.

Gregory, prosiłem o podanie informacji na temat tego 35cm działka, ale cisza. Jest jakis ważny powód, dla którego nie chcesz powiedzieć, gdzie z niego korzystasz?

Dalej - ile widziałeś fotek z MTO przedstawiających Jowisza i Saturna? Możesz je pokazać? Wszyscy porównamy, czy Twoje są najlepsze.

"Ale forma jakiej uzyl Bielack w swojej argumentacji, i opini o ktora wcale nie prosilem, a zaraz potem malo miarodajne porownanie wydaly mi sie lekko przesadzone." Masz zastrzerzenia co do formy mojej wypowiedzi? To mi się rzadko zdarza - w którym momencie Cię uraziłem? Nie musisz mnie prosić o opinię - pokazałes swoje fotosy publicznie, to i publicznie je skomentowałem. Jeśli chciałes tylko poklasku, publikuj swoje zdjęcia na forum dla klakierów. Dlaczego uważasz, że moje porównanie zdjęć Saturna jest mało miarodajne? Użyłem w nim fotek z teleskopów 9, 10, 20, 21 i 35 cm. Żadnego nie podpisałem - może się zabawimy i pogłosujemy, które lepsze? (E, nie - nie będzie zabawy. Wszyscy stali bywalcy Forum na pewno od razu odgadną które jest czyje.)

"Ale to jest forum, kazdy moze wyrazac swoje zdanie, kazdy moze tez je bronic." I tu zgadzam się z Toba w 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie widzę jakiegoś momentu z tonem lekceważącym u Bielacka :?

 

Gregory nie uszukujmy się twoje jak i moje foty to katastrofa :lol:

 

Zobacz jakiego Marsa zrobił Janusz z 4GT (też 102mm Maksutov). Jakie foty robi michau małym newtonem, i co robi MichałW swoim refraktorkiem 63mm.

 

Napewno MTO można robic lepsze foty bo chociażby ciemniejsze (koszmarnie prześwietlasz planety od samego początku :wink: )

 

Patrzmy naprawdę na nasze "osiągi" przez palce :lol: i śmiejmy sie z tego co robimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi nie pasuje z tym Saturnem :-? Czy on był w ogóle wyostrzany,czy to tylko stack??Z takiej pojedynczej klatki końcowy obraz powinien być wg.mnie o wiele ostrzejszy. hmm...

No to znowu prośba:) Czy możesz zapodać czysty stack??(tylko żeby był w bmp. )

pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem, że od samego początku się nie zrozumieliśmy. Ale wychodzimy na czystą - i to mnie bardzo cieszy :)

Jeszcze raz krótko - Gregory, nie podkreślam, że Ty, że Twoje itd. Mówię, że MTO jest cienkie do focenia planet. Bo to, że mozna nim robić fantastyczne szerokie gwiazdne plany - to wiem od dawna. Fotografie Leszka Marcinka (Lemarc) są dla mnie klasyką!

Ja, jak zwykle nieudolnie, próbowałem zwrócić Twoją uwagę na to, że stale popełniasz te same błędy (prześwietlenia, brak ostrości). Wiem, ile trzeba włożyc pracy nawet w takie drętwe zdjęcia jak moje. I faktycznie, nie mam cię czego uczyć, ale gdybyś postawił sobie poprzeczkę troszkę wyżej, to i efekty będą lepsze i Twoja satysfakcja wieksza. czego Tobie, jak i sobie życzę.

 

Co do ładowania *.bmp - może spakuj "zipem" i załaduj gdzieś na serwer (typu darmowa republika.pl) i podaj link?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, moi drodzy bardzo sobie osobiscie cenie zarowno fotografie zamieszczone w tym temacie autorstwa Gregore'go, jak i wypowiedzi Bielacka ktorego dodatkowo cenie za fantazje w kwestii niedocenianej do tej pory na forum, a chodzi tu o stackowanie przezabawnych i milych jak sadze kazdemu avatarow w postaci zmieniajacych sie praktycznie codziennie fotek w jego profilu. Jestem pelen podziwu kunsztowi obu z Panow (zwlaszcza Bielacka, wspaniale foty, lecz mam tez szacunek dla osiagniec Gregore'go), mam nadzieje ze kiedys przejdziemy na Ty, wysiada mi teraz klawiatura zalana przez kogos kawa. Jednakze sadze iz jak na moj skromny gust i takiz feeling, to co przedstawiles w pierwszych postach to niestety byl atak moj grogi Bielacku. Gragory faktycznie musi sie wiele nauczyc, ale jak dla mnie zdjecia sa jak na poziom jego wiedzy swietne, mozliwe ze urazil kogos lecz jak sadze bezwiednie, byl dumny ze swych osiagniec tak jak wiekszosc z superastroamatorow byla na widok swoich zdjec zauroczona wynikami jakies 2-3 lata temu, co nie jest powodem do wypominania bledow...

 

Panowie nie tworzcie sztucznych konfliktow, radze jak sadze dobrze bo mam w tym doswiadczenie...

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Rubinarem mam np. coś takiego, że on zaświetla mi dobrą ostrość, że wygląda na nieostrą :shock: Efekt jest taki, że dostaję 3 identycznie wyglądające materiały, z których tylko jeden jest ostry (ale tego nie widać) i dopiero po stacku widać, że można zrobić z tego żylete. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.