Skocz do zawartości

SBIG - filtr IR/UV ??


elay

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów :Salut:

 

Mam pytanko odnośnie kamer SBIG 2k , czy te kamery mają wbudowany fabrycznie na matrycy filtr IR/UV ?

Niestety nigdzie w necie, oraz dokumentacji nie znalazłem stosownej informacji , może przeoczyłem :blink:

Może ktoś wie jak to jest :unsure:

 

 

pozdrowionka elay

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak podaje instrukcja:

 

Color imaging places some interesting requirements on the user that bear mentioning.

First, many color filters have strong leaks in the infrared (IR) region of the spectrum, a region

where CCDs have relatively good response. If the IR light is not filtered out then combining the

three images into a color image can give erroneous results. If your Blue filter has a strong IR

leak (quite common) then your color images will look Blue. For this reason, SBIG incorporates

an IR blocking filter stack with the three color band filters.

Second, since you have narrowed the CCD's wavelength response with the interference

filters, longer exposures are required to achieve a similar signal to noise compared to what one

would get in a monochrome image with wide spectral response. This is added to the fact that

tri-color images require a higher signal to noise overall to produce pleasing images. With black

and white images your eye is capable of pulling large area detail out of random noise quite

well, whereas with color images your eye seems to get distracted by the color variations in the

noisy areas of the image. The moral of the story is that while you can achieve stunning results

with CCD color images, it is quite a bit more work.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze myślałem tak jak mówi/pisze Szymek_O, ale po przeczytaniu instrukcji , dokładnie tego fragmentu który przytacza Adamo mam wątpliwość , gdyż w komplecie z kamerą mam firmowy filtr SBIG IR/UV ?? Czyli jest filtr na matrycy , czy muszę wkręcać załączony do kompletu ??

 

Kamerka to SBIG 2000XCM :-))

Edytowane przez elay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze myślałem tak jak mówi/pisze Szymek_O, ale po przeczytaniu instrukcji , dokładnie tego fragmentu który przytacza Adamo mam wątpliwość , gdyż w komplecie z kamerą mam firmowy filtr SBIG IR/UV ?? Czyli jest filtr na matrycy , czy muszę wkręcać załączony do kompletu ??

 

Kamerka to SBIG 2000XCM :-))

 

Informacja ze strony SBIGa:

"The Baader UV / IR blocking filter is essentially a luminance filter. It is included with ST-2000XCM color cameras to improve the color balance of the single shot color CCD by blocking the near IR light. It is shown here along side the optional T-ring with filter threads for use on any ST cameras. It can be placed behind a camera lens adapter and used to block the out of focus near IR light that causes stars to look bloated with using a typical 35mm camera lens to shoot wide field images."

 

Więc chyba raczej nie ma wbudowanego.

 

żródło:http://sbig.impulse.net/sbwhtmls/announcement_baader_narrowband_f2.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dopytuję , bo mam taki problem że jak wkręcę filtr IR/UV i IDAS LP P-2 (obydwa 1,25" nakręcone na siebie ) , to mam problem z ostrzeniem , tzn nie idzie idealnie wyostrzyć .

Dlatego miałem nadzieję że matryca ma swój filtr , a ten wkręcany jest dodatkowo ,bo często na matrycach filtry są mało dokładne. Niestety z tego wynika że matryca jest "czysta" i trzeba wkręcać.

Adamo nie wkręca i ma ładne fotki , ale chyba foci newtonem i filtr IR/UV nie jest mu potrzebny.

 

Dzięki wszystkim za pomoc :Beer:

Edytowane przez elay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dopytuję , bo mam taki problem że jak wkręcę filtr IR/UV i IDAS LP P-2 (obydwa 1,25" nakręcone na siebie ) , to mam problem z ostrzeniem , tzn nie idzie idealnie wyostrzyć .

Dlatego miałem nadzieję że matryca ma swój filtr , a ten wkręcany jest dodatkowo ,bo często na matrycach filtry są mało dokładne. Niestety z tego wynika że matryca jest "czysta" i trzeba wkręcać.

Adamo nie wkręca i ma ładne fotki , ale chyba foci newtonem i filtr IR/UV nie jest mu potrzebny.

 

Dzięki wszystkim za pomoc :Beer:

 

Jeżeli użwasz IDAS-LPS-P2 to nie musisz juz uzywać IR/UV bo ten pierwszy już wycina bliską podczerwień.

idas_transm.gif

baader_uvir_filter2.gif

Edytowane przez jcbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli użwasz IDAS-LPS-P2 to nie musisz juz uzywać IR/UV bo ten pierwszy już wycina bliską podczerwień.

 

 

Tak tak , wiem , ale chciałem dopieścić , może wkradła mi się nierównoległość płaszczyzn filtrów :unsure: i przedobrzyłem :unsure:

 

Swoją drogą czy po użyciu filtra Ha guid SBIG-a daje radę , czy trzeba używać zewnętrzny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.