Skocz do zawartości

Początkujący - kolejna próba obserwacji M81 i M82 przez Skylux


Skalpel

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem - nie znałem tej metody - patrzyłem bezpośrednio :-) Ledwo widoczna mgiełka na tle kilku jaśniejszych gwiazd , ale zauważalna :-)

 

Skylux jest własnie z Lidla, na montażu z aluminiowymi nogami. Własnie wczoraj zauwazyłem, że w osi góra dół dostał sporych luzów - w samym sterowaniu mikroruchami to nie przeszkadza, ale przy szybkim ustawianiu już tak. Do niego zakupiłem okular orto 7mm.

 

W kazdym razie łuna była zauważalna i otaczała ze wszstkich stron...

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

srednicy więcej.

Rozumiem - nie znałem tej metody - patrzyłem bezpośrednio :-) Ledwo widoczna mgiełka na tle kilku jaśniejszych gwiazd , ale zauważalna :-)

 

Skylux jest własnie z Lidla, na montażu z aluminiowymi nogami. Własnie wczoraj zauwazyłem, że w osi góra dół dostał sporych luzów - w samym sterowaniu mikroruchami to nie przeszkadza, ale przy szybkim ustawianiu już tak. Do niego zakupiłem okular orto 7mm.

 

W kazdym razie łuna była zauważalna i otaczała ze wszstkich stron...

Piotrek

Nie możesz zbyt wiele wymagać od swojego Skyluxa. Słabe obiekty tak samo albo lepiej dostrzegałem przez lidletkę niż przez R90/900 a to w końcu 2 cm średnicy więcej. Tabela Wimmera jest super ale nie tłumaczy czy też pokazuje jak te obiekty będą w obiektywie wyglądać. Nie pokazuje bo trzeba by do kompletu dołączyć jakieś zdjęcia czy też szkice. Może kiedyś Wimmer sie pokusi :). Wiekszość tych obiektów rozciągłych to dosłownie mgiełki i przejaśnienia co do ktorych do końca nie masz pewności czy coś widzisz czy nie. Oczywiście mówimy o takich refraktorkach jak twój czy kiedyś mój. Czasem lepiej obserwować je przez lornetkę, choć wtedy wszystko to ciupinkie taki. Taki to urok astronomii. Mimo wszystko to najwieksza frajda przynajmniej dla początkującego jak wogóle namierzysz jakiś obiekt, znajdziesz go w tym bezkresie, rozróżnisz, no "zaliczysz". Ja zostałem tylko z lidletką, na razie oczywiście ale i tak zabawę mam niezłą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.