Skocz do zawartości

Tranzyt Wenus z Astronomami Bez Granic


Rekomendowane odpowiedzi

Mamy kilka propozycji zestawów wyjaśnień, pytań i zadań związanych z tranzytem Wenus:

 

Zestaw 1 - Rozmiary kątowe

 

Zestaw 2 - Przejście Wenus i orbity planet

 

Zestaw 3 - Paralaksa, jeszcze nie jest gotowy :)

 

Zestaw 4 - zmiany jasności gwiazd i planety pozasłoneczne

 

Zapraszamy!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy kilka propozycji zestawów wyjaśnień, pytań i zadań związanych z tranzytem Wenus:

 

Zestaw 1 - Rozmiary kątowe

 

Zestaw 2 - Przejście Wenus i orbity planet

 

Zestaw 3 - Paralaksa, jeszcze nie jest gotowy :)

 

Zestaw 4 - zmiany jasności gwiazd i planety pozasłoneczne

 

Zapraszamy!

 

 

Polecamy z Pawłem Rudawym "Kamerę otworkową do obserwacji tranzytu Wenus i innych zjawisk słonecznych": CameraObscura.pdf

 

Nic nie daje takiej satysfakcji, jak obserwacja własnoręcznie zbudowanym instrumentem. W jakimś sensie, jest to jedna z tych emocji, które powodują, że naukowcy są naukowcami, jeśli rozumiecie, co chcę przez to powiedzieć.

 

I jeszcze jedna arcyważna sprawa. Ani 6 czerwca, ani nigdy nie wolno spoglądać na Słońce bez odpowiedniego filtra. Lekceważenie zasad bezpieczeństwa może spowodować utratę wzroku na zawsze!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę o tym, co się dzieje "w temacie" przejścia Wenus gdzie indziej :) (wiadomość od Janka Pomiernego) :

 

Ostatnie w tym stuleciu przejście Wenus przed tarczą Słońca dla zespołu międzynarodowego projektu edukacyjnego „Universe Awareness” stało się okazją dla zorganizowania wyprawy do jednego z najmłodszych i jednocześnie najbiedniejszych państw na świecie – Timoru Wschodniego. W ciągu trwającej tydzień misji (1-7 czerwca) astronomowie odwiedzą szkoły i uczelnie wyższe w Dili oraz kilka wiosek znajdujących się w okolicy stolicy kraju.

 

Dotknięty dramatem wojny domowej i wieloletniej okupacji, podczas której zginęły setki tysięcy ludzi, Timor Wschodni jest obecnie na etapie budowania podstawowych struktur państwowych, w tym systemu edukacji. Misja astronomów pracujących dla projektu UNAWE ma pomóc w zainteresowaniu dzieci przedmiotami ścisłymi i przyrodniczymi poprzez zainspirowanie ich Wszechświatem.

 

Podczas wyprawy do Timoru zostaną dostarczone materiały edukacyjne i proste instrumenty obserwacyjne, w tym Galileoskopy – lunety, które wyprodukowano na potrzeby Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, aby pokazać na czym polegały przełomowe obserwacje wykonane przez słynnego włoskiego astronoma ponad 400 lat temu.

 

Poza zabawami edukacyjnymi i warsztatami dla dzieci i młodzieży oraz szkoleniami dla nauczycieli, UNAWE zaplanowało duże wydarzenia, podczas którego w Dili przejście Wenus przed tarczą Słońca będzie wspólnie obserwowało ponad 5 tys. osób. Pokaz wyjątkowego zjawiska (kolejne przejście nastąpi dopiero za 105 lat) odbędzie na Wzgórzu im. Jan Pawła II. Organizatorzy misji – Uniwersytet w Lejdzie, Ministerstwo Edukacji Timoru oraz Ambasada Portugalska w Dili – przewidują, że będzie to największe wydarzenie naukowego w historii Timoru Wschodniego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkania Nauki i Sztuki: Tranzyt Wenus.

 

Tytuł brzmi pompatycznie, ale to będzie raczej luźna impreza. Pomysł zawdzięczamy Glorii, a dokładnie koleżankom i kolegom z Irlandii, tam się to fajnie kręci i są już wystawy wspólnych prac, nie wiem jak to nazwać, "instalacji przestrzennych", artystyczno-naukowych :). A przejście Wenus to znakomita okazja, żeby się spotkać :).

 

Jeśli masz żyłkę artystyczną, albo jesteś naukowcem i kręci Cię pomysł, by wspólnie stworzyć artystyczno-naukowe wydarzenie (wydarzenia), serdecznie zapraszamy!

 

Nauka i sztuka mają tyle wspólnego ze sobą!

 

5 czerwca o 18:30 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3

 

http://www.facebook.com/events/228269480610157/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

‎Wszędzie można przeczytać że 26 maja 1761 roku, w czasie obserwacji przejścia Wenus, Łomonosow odkrył, że Wenus ma atmosferę.

 

Mnie się zdaje, że łatwiej powiedzieć, niż zrobić... Co zobaczył Łomonosow? Jeśli dobrze zrozumiałem, to aureolę wokół Wenus, gdy opuszczała tarczę Słoneczną.

 

To zdjęcie przedstawia obraz ze Szwedzkiego Teleskopu Słonecznego, znajdującego sję w Obserwatorium Roque de Los Muchachos (La Palma , Instituto de Astrofísica de Canarias). Źródło: D. Kiselman, et al. (Inst. for Solar Physics), Royal Swedish Academy of Sciences.

 

AureolaWenus.jpg

 

Czy przyszłoby Wam do głowy, że to co tu widać, ta delikatna aureola, to jest efekt ugięcia światła słonecznego w atmosferze Wenus? Że to jest dowód, że Wenus posiada atmosferę? Wniosek Łomonosowa to był prawdziwy błysk geniuszu, owa subtelna iskra Boża...

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miła niespodzianka, film KhanAcademy o Wenus Botticellego, właśnie ktoś przetłumaczył polskie napisy. Obejrzyjcie, warto, Wenus jest piękna :).

 

Jak już jesteśmy przy filmach wideo, zapraszam na przejście Wenus z Glorią:

 

Aby włączyć polskie napisy, trzeba nacisnąć na guzik CC

 

No i oczywiście na Wiadomość dla pokolenia 1117 :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych, którzy chcieliby wziąć udział w tym przedsięwzięciu załączam plik z opisem wymagań technicznych i całej procedury. Po pierwsze, trzeba mieć stały adres IP, co praktycznie wyklucza od razu nas, dzieci Neostrady.

 

Chciałem wziąć udział w testach, ale niestety, moja radiówka 1 Mb/s wyklucza mnie - wymagane jest minimum 10 Mb/s :| Tak to jest, jak żyje się na prowincji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

‎Czy przyszłoby Wam do głowy, że to co tu widać, ta delikatna aureola, to jest efekt ugięcia światła słonecznego w atmosferze Wenus? Że to jest dowód, że Wenus posiada atmosferę? Wniosek Łomonosowa to był prawdziwy błysk geniuszu, owa subtelna iskra Boża...

 

Przez ostatnie dwa tygodnie opowiadałem w planetarium na specjalnym seansie o mało odkrywczym tytule "Tranzyt Wenus" o historii obserwacji tranzytów od XVII w. do dzisiaj, skupiając się na pierwszym, widzianym przez J. Horrocksa i W. Crabtree w Wlk. Brytanii. Mowa była też o paralaksie i jej roli w wyznaczaniu odległości od przedmiotów i ciał niebieskich. Opowiadałem o J. Keplerze oraz trzecim prawie ruchu planet, o E. Halleyu i jego metodzie wyznaczania paralaksy z czasów przejścia Wenus na tle Słońca. Mówiłem o J. Cooku i (ponownym) odkryciu Australii "przy okazji" wyprawy na obserwacje tranzytu w 1769 r. Od czasu do czasu wspominałem o Łomonosowie, o amatorskich obserwacjach tranzytu 8 lat temu i rejestracji kontaktów, o ponownym wyznaczeniu wartości jednostki astronomicznej.

 

To, co uderza mnie niemal zawsze, gdy mówię o nauce, w szczególności fizyce i astronomii jako dziedzinach najbliższych memu sercu jest to, jak narasta suma ludzkiej wiedzy. Kolejni badacze korzystają z dorobku swoich poprzedników. Czasami śmiejemy się z "prymitywnych" metod stosowanych przez uczonych i badaczy z dawnych wieków, a nawet sprzed kilkudziesięciu lat, ale gdyby nie oni, nie bylibyśmy dzisiaj w tym miejscu, gdzie jesteśmy teraz - w historii i rozwoju technicznym. Zadziwiające jest, jak mało uczniowie wiedzą na temat współczesnych technologii, chociaż korzystają z nich masowo i namiętnie przez cały czas, w szkole i poza nią (zwłaszcza poza). Fajnie jest otwierać im oczy i widzieć wyraz zdziwienia na twarzach, gdy podążamy sobie w rozmowie w przeszłość i staramy się odnaleźć połączenia między osiągnięciami dnia dzisiejszego i tym, co wydarzyło się w przeszłości.

 

To jest to, co daje mi radość z prowadzenia planetarium i przekazywania własnej wiedzy i fascynacji nauką. Szkoda jednak, że tak rzadko trafia się na cierpliwych słuchaczy młodego pokolenia, jednak każda taka rozmowa daje mi bardzo dużo energii i poczucie sensu tego, co robię.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tranzytu niespełna tydzień, a u mnie praca wre. Właśnie opublikowałem wpis na blogu - będzie jeszcze co najmniej jeden, a prawdopodobnie dwa lub trzy. Jeśli ktoś chce się poczęstować, proszę bardzo: http://bit.ly/JNU0FK

 

Może nieco przydługie, ale ufam, że komuś się przyda...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przez jakiś konkretny typ filtra idzie zobaczyć otoczkę wokół Wenus (atmosferę) podczas i tuż po jej zejściu z tarczy, jak zauważył Michaił Łomonosow w 1761 r. ?

 

Trzeba spytać Łomonosowa ;)

 

Wydaje mi się, że ówcześnie najpopularniejszą metodą była projekcja na ekran (poza camera obscura). Filtry - o ile już ktoś jakieś tworzył - były na pewno niedoskonałe ze względu na prymitywną technologię produkcji szkła i jednorodnego barwienia go w masie, a to jest chyba tajemnica dobrego filtra (poza powłokami antyrefleksyjnymi).

 

Ale to może mi się tylko wydaje...

 

EDIT: pytanie Alice zaintrygowało mnie na tyle, że poszperałem co nieco i znalazłem taką oto pracę -> http://adsabs.harvard.edu/abs/2005tvnv.conf..209M Nie ma w niej dokładnego opisu instrumentu używanego przez Łomonosowa, ale jest informacja, że obserwował tranzyt przez zadymione szkło:

 

Lomonosov himself focused on the observations of physical phenomena that accompanied the Venus transit. For this purpose he used a sort of spyglass – the 4.5-feet two-lenses tube covered with a smoky glass.

 

Ciekaw jestem, jak to robił? Szkło było chyba założone na obiektyw lunety - inaczej sobie tego nie wyobrażam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na własny użytek przygotowałem ulotkę poświęconą tranzytowi Wenus, którą zamierzam rozdawać podczas wykładu dla uczniów w Świdnicy. Doszedłem jednak do wniosku, że może komuś poza mną się przyda, dlatego udostępniam ją na licencji Creative Commons 3.0 Uznanie autorstwa każdemu do dowolnego celu.

 

Drukuj, rozwieszaj, rozdawaj. Niech jak najwięcej osób się dowie! http://j.mp/JFUNqY

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to co z tą otoczką, bo skoro Łomonosow tyle lat temu dał radę to pewnie i my przy zdobyczach techniki XXI moglibyśmy? Oczywiście ND5 odpada, tutaj pewnie jakiś odpowiedniej barwy filtr szklany?

 

Tu jest informacja na ten temat. Ja nie widziałem aureoli, więc trudno mi dokładnie opowiedzieć, czego się spodziewać. Więcej podstawowych informacji, cały "podręcznik" o przejściu Wenus, o przejściu jest na stronach projektu GLORIA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ostatniej chwili! Wiadomość od wyprawy do Japonii...!

Cytuję:

 

Hej,

 

przesyłam tekst o naszych obserwacjach tranzytu Wenus z NAOJ. Niestety pogoda nie zapowiada się idealnie, można wręcz rzec, że zapowiada się tragicznie. Prognoza pogody pokazuje tylko zachmurzenie lub zachmurzenie z deszczem przez cały tydzień na terenie całej Japonii.

 

Będę Was jeszcze informować o całej sprawie.

 

Jeśli dojdzie to transmisji, to będzie dostępna na stronie

http://www.youtube.com/channel/UCqF9R9cPEhVas_vBadyaFig

 

Pozdrawiam,

Tomek

 

Koniec cytatu.

 

I jeszcze jedna arcyważna sprawa. Ani 6 czerwca, ani nigdy nie wolno spoglądać na Słońce bez odpowiedniego filtra. Lekceważenie zasad bezpieczeństwa może spowodować utratę wzroku na zawsze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe czy dopisze pogoda.

 

Z dzisiejszego komentarza synoptyka na ICM:

 

Pod koniec okresu prognozy, we wtorek od zachodu zauważyć można wzrost ciśnienia nad Niemcami i można mieć nadzieję, że niż skandynawski przestanie pełnić główną rolę w tworzeniu chłodnej pogody początku czerwca.

 

Na prognozie dla Świdnicy, niedaleko której mieszkam (Dolny Śląsk), horyzont czasowy prognozy na teraz przewiduje spadek zachmurzenia prawie do zera około północy z wtorku na środę. Oby taka prognoza się utrzymała i, co najważniejsze, sprawdziła :) Przykre jest to, że temperatura też ma spaść do zera, ale to jest mniej istotne ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to co z tą otoczką, bo skoro Łomonosow tyle lat temu dał radę to pewnie i my przy zdobyczach techniki XXI moglibyśmy? Oczywiście ND5 odpada, tutaj pewnie jakiś odpowiedniej barwy filtr szklany?

 

Tematem odkrycia atmosfery Wenus przez M. Łomonosowa podczas tranzytu w 1769 r. zainteresowałem się na tyle, że zacząłem głębiej szperać w poszukiwaniu informacji. Trafiłem na interesujący tekst (http://mag.digitalpc....&view=ZW50aXR5), w którym autor pisze, że niektórzy współcześni naukowcy kwestionują to odkrycie. Naprawdę polecam przeczytanie go w całości, ponieważ porusza ciekawe kwestie, od "optyki własnej" każdego obserwatora, poprzez nieścisłości w tłumaczeniu, trudności w opisie subtelnych zjawisk i domyślenia się po latach, co autor miał na myśli, po politykę i Zimną Wojnę.

 

Jay Pasachoff i Glenn Schneider - przeciwnicy opinii o odkryciu Łomonosowa - piszą w znamienny sposób:

 

Lomonosov arrived at the correct conclusion but on the basis of a fallacious argument.

 

Czyli:

 

Łomonosow doszedł do właściwego wniosku, lecz [zrobił to] na podstawie błędnej przesłanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.