Jump to content

Stalker

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  720
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

416 Good

About Stalker

 • Rank
  Miłośnik sztucznego nieba w każdej postaci
 • Birthday 11/26/1978

Kontakt

 • Strona WWW
  http://przenosneplanetarium.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Komorów (50*50' N, 16*25' E)
 • Zainteresowania
  astronomia - szczególnie całkowite zaćmienia Słońca i docieranie do nich (6 zaliczonych), planetaria, szeroko rozumiana muzyka elektroniczna i okolice rocka, wędrówki po górach
 • Sprzęt astronomiczny
  Celestron NexStar 6SE, Coronado PST, TAL 1 (może nie jest to najbardziej wypasiony sprzęt pod Słońcem, ale jest na nim autograf gen. Mirosława Hermaszewskiego i to w dwóch egzemplarzach!)

Recent Profile Visitors

3166 profile views
 1. Nie wiem, czy poniższa wiadomość pasuje do tego działu, ale wklejam: https://www.indiegogo.com/projects/analog-sky-giant-space-binoculars-you-can-3dprint#/ W skrócie: społecznościowa zbiórka na projekt budowy dużego binokularu do samodzielnego złożenia; projekt ma być opublikowany w postaci plików .stl. Strona projektu: https://analogsky.co/
 2. @lkoszDziękuję, teraz rozumiem, dlaczego w ostatnich tygodniach zacząłem widzieć na północnym wschodzie łunę na chmurach. W pierwszej chwili pomyślałem, że to strefa przemysłowa w Biskupicach Podgórnych (klaster LG), ale uznałem, że taki skok LP trudno wyjaśnić. W drugiej kolejności zacząłem podejrzewać Siechnice, ale dopiero przed chwilą sprawdziłem to na mapie. Mieszkam ok. 50 km w linii prostej od szklarni, widzę łunę w azymucie ok. 60 stopni. Tragedia :|
 3. Stalker

  Wycena druku

  Jestem pod wrażeniem, dziękuję bardzo Na razie próbuję się zorientować, zacząłem zamawiać podzespoły (płytkę i układy). Jak wszystko dotrze do mnie, zabiorę się za składanie w warunkach domowych. Po okiełznaniu elektroniki będę myślał o obudowie. Oczywiście obudowa powinna być biała, nie wiem, dlaczego autor oryginalnego projektu zrobił zieloną. Uwaga o owadach i zabezpieczeniu przeciw wilgoci również cenna.
 4. Stalker

  Wycena druku

  Do końca świata i dzień dłużej A na serio: pytanie trochę mnie zaskoczyło. Rozumiem, że są różne materiały - bardziej i mniej trwałe? Biorąc pod uwagę przeznaczenie obudowy, będzie wystawiona na wszystkie możliwe czynniki atmosferyczne, więc im trwalsza, tym lepiej.
 5. Stalker

  Wycena druku

  Ech ludziska, braci Strugackich nie czytaliście? Jeśli chodzi o projekt, to mam dwa warianty obudowy do stacji meteo: https://www.thingiverse.com/thing:3395393 https://www.thingiverse.com/thing:3551386
 6. Stalker

  Wycena druku

  Racja, nie sprecyzowałem warunków początkowych. Szukam kogoś, kto ma drukarkę, nawet do domowych zastosowań, i mógłby wycenić wykonanie elementu/ów.
 7. Stalker

  Wycena druku

  Fajnie byłoby wiedzieć, kto na forum zajmuje się drukiem 3D. Kogo mogę spytać o wycenę pewnego elementu (nieastronomicznego)?
 8. Być może włożę kij w mrowisko, ale w dobie dużych i wielkich obserwatoriów zlokalizowanych w idealnych pogodowo i pozbawionych LP miejscach, astronom nie musi nawet wiedzieć, jak wygląda teleskop ESO jest doskonałym przykładem - Polska jest pełnoprawnym członkiem organizacji, więc nasi astronomowie mogą dokonywać obserwacji na wielkich lustrach, a nawet "czesać" w dotychczasowych danych. Ewentualnie, jeśli ktoś (w znaczeniu: zawodowy astronom) chce zajmować się czymś innym niż astro- i heliofizyka, a kręci go np. mechanika nieba, poszukiwania NEO itp., to faktycznie mniejszy instrument, nawet w Polsce, może dać ciekawe wyniki. Niemniej jednak w naszym klimacie, gdzie - strzelam - połowa roku to chmury, jestem zwolennikiem inwestowania we współpracę międzynarodową lub współdzielenie teleskopów.
 9. Szukam kontaktu do kogoś z AAVSO lub SOPiZ (PTMA). Proszę o PW.

 10. O ile przemawia do mnie idea astrobaz (dostęp dla każdego, imprezy otwarte dla publiczności, popularyzacja itd.), o tyle mam mieszane uczucia wobec obserwatoriów przy ośrodkach naukowych. Jeśli obserwatorium istnieje od dawna, wtedy rozumiem chęć modernizacji pomimo niekorzystnego położenia - zagęszczająca się zabudowa i rosnące rozświetlenie nieba (LP). Duże, poważne ośrodki astronomiczne mają swoje placówki obserwacyjne poza miastem, w którym znajduje się macierzysta uczelnia (np. Wrocław w Białkowie, Warszawa w Ostrowiku, Toruń w Piwnicach). Ale jeśli jest to obiekt budowany od zera w mieście lub jego bezpośredniej okolicy, a przepisy (nie przesądzam - dobre czy złe, sensowne czy absurdalne) nie pozwalają na wyłączenie oświetlenia, to zaczynam się zastanawiać nad sensem budowy i istnienia obserwatorium w kolejnych dekadach. Czasami jest to po prostu realizacja idee fixe kogoś, kto wymarzył sobie kopułę z teleskopem i ma wystarczającą siłę przebicia, by doprowadzić do budowy. A może pieniądze przeznaczone na budowę obserwatorium warto byłoby wydać na współdzielenie teleskopu za granicą, obserwującego niebo takie, jakiego nigdy nie będzie w Polsce? Oczywiście wtedy nie byłoby to tak medialne jak stwierdzenie "mamy własne obserwatorium!" No i co z tego, skoro żadnych poważniejszych badań nie można w nim prowadzić...? Zaś planetarium, które ma być komplementarne do obserwatorium, to już inna bajka.
 11. Polecam tę lekturę wszystkim fanom Starlinków i innych kosmicznych śmieci, których wystrzelenie jest w planach: https://www.universetoday.com/144949/astronomers-have-some-serious-concerns-about-starlink-and-other-satellite-constellations/

  1. Show previous comments  5 more
  2. Bellatrix

   Bellatrix

   Uważam, że to jest śliczne. 

  3. kosmit

   kosmit

   O kamerach CCD i 10-20 min ekspozycjach można zapomnieć. Odejdą w zapomnienie. Zostaje CMOS, " lucky imaging" i naświetlanie  po 30-120 sek jak dobrze pójdzie, choć nie wiem, czy to nie będzie i tak za wiele.

  4. astrokarol

   astrokarol

   Sam w sobie, póki co są fajne/ładne Stalker. Póki co ...

 12. A ja na początku roku miałem sen (dwa razy z rzędu), że Betelgeza wybuchła
 13. Oto, jak można rzecz oczywistą i naturalną opisać tak, by poczuć lekki powiew grozy: https://pl.sputniknews.com/nauka-i-tech/2020010511612838-ziemia-slonce-peryhelium-sputnik/

  1. szuu

   szuu

   grozę w sposób niezamierzony powiększa fakt, że to Rosjanin "zapewnia" że zjawisko nie stwarza żadnych zagrożeń :D

  2. AdamK

   AdamK

   Dobry samogon pędzą w tym Instytucie...

 14. Czy jest na forum osoba zawodowo zajmująca się drukiem 3D? Jeśli tak, to proszę o PW.

  1. calla

   calla

   Mnie drukował kolega

   sidiouss

  2. Stalker

   Stalker

   Dziękuję!

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.